Kedim Hamile

Kacıncı bu konuyla ilgili soru soruşum bilmiyorum ama ilk defa hamile bir kedi bakıyorum sokakta buldhm evimi açtım tahminen en az 40 günlük hamile hatta yavrularının karnında divindiğini gözlemleyebiliyorum ama sürekli yatıyor ve yattıgı yerden kalkmıyor çok az yemek yiyor gunde bir kere bi avuç kuru mama yiyor fazlası yok kendini sevdiriyor bizden korkmuyor fakat bizimle aynı odada durmuyor sürekli kimsenin olmadığı odalara gidiyor sizce bi sorun var mı yoksa hamile olduğu için mi böyle deduğim gibi ilk defa hamile bir kedi bakıyorum o yüzden tecrubesizim ve korkuyorum herkes doğumda olecebileceğini söylüyor sizce böyle bir şey olur mu

21 CEVAP

Anonymus915830

Sürekli uyuması, sessiz ve karanlık kimsenin olmadığı odaları, masa altlarını, kuytu köşeleri seçmesi gayet normal kendini ve yavrularını içgüdüsel olarak güvenli tutuyor. Az mama yemesi doğumunun yaklaştığını gösteriyor olabilir.

Hamileliğin son dönemlerinde yavrular mideye baskı yaptığı için daha az mama yiyebilir, bazen kusmalar görülebilir, fazlaca tuvalete çıkma görülebilir.

Ölüm konusunda ise kimse net bir şey söyleyemez pek tabii ki ama her doğumda anne ölür diye bir şey yok siz etrafınızda söylenenlere aldanmayın, anne kedilerin içgüdüleri çok kuvvetlidir o kendi başına en iyisini yapar. Siz sadece bu dönemde ona güzel mamalar, imkanınız varsa takviyeler kullanın.

Doğum için ona kapalı kutu gibi bir alan ayarlayın, doğum yapacağı alan çok büyük olmasın kendi ve yavrularının sığacağı kadar olsun çünkü doğumdan sonra annenin yavrularla olabildiğince yakın temas halinde olması gerek, vücut sıcaklıklarının düşmemesi için.

Doğum anında anne kedi, yavru kedinin kesesini açar onu yalayarak yavrunun kan akışını dengeler ve kurutur, sonrasında plasentayı yemeye başlar ve göbek kordonunu keser. Eğer anne kedi kordonu kesmezse 2-3 cm ileriden siz kesin ona yardımcı olun. Doğum esnasında olabildiğince sakin kalın.

Doğumda bazı yavrular ölü doğabilir ya da diğer kardeşlerine göre çok çelimsiz, zayıf, küçük yavrular doğabilir. Memeyi bulamayan yavrulara yardımcı olun. Doğduktan sonra yarım saat bir saat içinde alınan anne sütü çok önemlidir.

Doğum bittikten sonra anne bir süre yerinden kalkmaz emzirir. 1 gün boyunca doğru düzgün yemek yemeyebilir çünkü yediği plasentalar ona yeterli gelecektir. Bu 1-2 günlük süreç sonrasında anne kedinin iştahı yerine gelecektir.

Yeni doğan yavruların ilk 3 günü atlatmaları çok önemlidir. 3 gün sonunda artık hem yavrular anneye hem de anne yavrulara alışacaktır ve artık her şeyi kendi başına halledecektir.

Şimdiden hayırlı doğumlar, hem miniklerin hem annenin tüyleri kadar ömürleri olsun :)

Zeke

Ölüm adına hiçbir canlı için kesin konuşulamaz da kesin ölür diye de bir şey yok tabi.
Korkmayın ancak doğumda bebeklerde ölümler olabiliyor. Anne kedi plesentayı yiyor, doğan bebeklerden hasta olan varsa sanırım onu da yiyormuş diğerlerine bulaşmasın diye.. Bu tarz durumlara da hazırlıklı olmalısınız :/

Kediniz neden mama yemiyor? Bizim bahçedeki hamile kediş gece gündüz hiç doymadan yiyor. Mamasını sevmedi herhalde.
Kediniz anne adayı şuan düzgün beslenmesi lazım..

Doğum için sessiz boş bir odanız varsa temiz geniş bir kutu koyup yer hazırlayın ona. Doğumu başladığında oraya gitsin. İçgüdüsel olarak hallediyorlarmış neredeyse her şeylerini.
Ama siz düzgün besleyin lütfen. Yememesi doğru değil.

Ölebileceğini*

Verdigim mamayi hamile olmadan once gayet severek yiyordu ama iştahi ciddi mânâda azaldı acaba evde mutsuz mu birde bebeklerin ölu ve ya hasta doğmasına neden olan faktörler nelerdir

Oncelikle çok tesekkurler gerçekten bir sorum daha olacaktı evde suan 2 kedim var biri hamile olan dişi kedim digeride erkek kedim doğum yapacak kedim erkek kedimden pek hoşlanmıyor erkek kedim sürekli doğum yapacak kedimin peşinde çok seviyor onu acaba bu durum doğumunu etkiler mi dogum yapacak kedimi rahatsiz eder mi

Anonymus915830

Rica ederim ne demek :) Anne kedi güvenli alan arayışında olduğu için ortamda başka bir kedinin olması onu huzursuz edebilir, yavrularına zarar verebileceğini düşünebilir. Doğum esnasında isterseniz erkek kedinizi ayırabilirsiniz

Peki ne zman doğum yapacagini bilmiyorum doğumuna 10 gunden daha az kaldiğini nerden anlayabilirim

Anonymus915830

Yani aslında çiftleşme tarihini bilmeden bunu netleştirmek çok zor. Yavruların çok belirgin bir şekilde hareket ettiğini görebiliyorsanız, memelerin etrafı iyice şiştiyse en fazla 10 gün kalmıştır diyebiliriz

poughkeepsie

@ireminc her şeyi anlatmış ama ben ufak bir şey daha ekleyeyim, yavrular doğduğunda meme bulmaya yardımcı olmanız gerekirse veya anne farketmeden (genelde sancı ve diğer yavruyu doğurma esnasında) üstüne yatarsa kurtarmak için temas ettiğinizde lütfen elinizde eldiven olsun ve başka durumlarda mümkün olduğunca yavrulara dokunmamaya özen gösterin. Çünkü anne kedi yavrusunu kokusundan tanıyor ve o şekilde bağ kuruyor eğer fazla dokunursanız sizin kokunuz bebeklere siniyor dolayısıyla reddetme durumu olabiliyor. Eldiven kullanırsanız çok daha iyi olur. Umarım sağ salim birsürü cıvıl cıvıl bebişler doğurur. Çok kafanıza takmayın ona iyi bakın sevdiği şeyleri verin ilgilenin az az ama mümkün olduğunca rahatsız etmeyin

bbeyzvv

doğum her kedide farklı tepkiler verip farklı sürelerde olmaktadır kedinizin 1-2 hafta böyle olması doğal korkmanızı gerektiren durum şu eğer sancısı 12 saat ya da daha fazla sürerse doğum yolu tıkalı demektir bunun çok nedeni olabilir hemen veterinere gitmeniz gerek sancıyı da zaten anlarsınız çok belli oluyor diğer kediden rahatsız olması doğal ama bir sorun teşkil etmez benim evimde 2 dişi 1 erkek var dişi kedilerimden biri doğum yaptı diğerleri yavrularına yaklaşınca sinirleniyor ama yine de sorun olmuyor ilk doğum olduğu için ona yardım edin ve bir am olsun yanından ayrılmayın size gerçekten çok ihtiyacı var yavrular sütten kesilince kısırlaştırmanızı öneririm çünkü doğum onlar için çok acı verici ve gerek anne gerek bebekler beklenmedik bir şekilde ölebiliyor :( elleme konusuna gelince bu durum her kedide farklıdır mesela benim kedim yavruları hep bana getiriyor ilgilenmem için ama sizin kediyle çok uzun süreli bi güven sevgi bağınız olmadığından dokunmamaya özen göstermeniz daha iyi umarım doğum güzel geçer

Arkadaslar cevaplarınız için oncelikle cok tesekkur ederim ama yaşadıgım yerdeki veterinerler kedilerle ve köpeklerle ilgilenmiyorlar zaten toplam 3 tane veteriner var sığir hayvanlarına bakıyorlar hep kedi ve ya köpek götürdüğümde bakmıyorlar kedimin doğumda yardıma ihtiyacı olursa bu durumda ne yapmam gerekir+ dedigim gibi hem veterinerler bakmıyor hemde annem izin vermiyor kısırlaştırmama

bbeyzvv

eldivenler yavruları kenara alın üstüne yatar oturur kitten mama alabilirsen çok iyi olur alamazsan ek besin verebilirsin kediler doğumda ve emzirmede çok zayıflar doğum anında onu sakinleştirip karnını ovalayın rahatlatır özellikle kasılmalar başladığında doğumun başladığını akıntı gelmesiyle anlarsınız

LadyAndCat

“ veterinerler kedilerle ve köpeklerle ilgilenmiyorlar zaten toplam 3 tane veteriner var sığir hayvanlarına bakıyorlar hep kedi ve ya köpek götürdüğümde bakmıyorlar kedimin doğumda yardıma ihtiyacı olursa bu durumda ne yapmam gerekir+ dedigim gibi hem veterinerler bakmıyor hemde annem izin vermiyor kısırlaştırmama”
Demişsiniz.
Gerçekten ne demek ilgilenmiyorlar??
İlgilenmek zorundalar farkında mısınız?? Hayvan doktoru DEĞİL mi bu 3 tane ayrı veteriner?? Bu konuda eğitimleri ve pratikleri var.
Şikayet edeceğinizi söyleyin bakın nasıl değişir davranışları??
Ayrıca Anneniz neden kısırlaştırmanıza izin vermiyor?????
Kedinizi belli ki ev dışına salıyorsunuz ve hamile olarak gelmiş. Kısırlaştırmazsanız sürekli olarak hamile kalacak. Bu doğan bebekler ne olacak? Kim bakacak?
Yok gerçekten soruyorum tüm bunları çünkü anlamaya çalışıyorum

Veterinerlerin kac kere kapılarına gittim bir parazit aşısı dahi yapmadılar hayvanlara bakmamalarının sebebi olrakta gerekli ekipmanlarının ve donanımlarının eksik olduğunu söyluyorlar.Ve annemin izin vermemesinin sebebi kısırlaştırmanın dogasıyla oynadığını düşünüyor kötülük oldugunu düşünuyor

Bu arada yavru kedilere ben bakmayı düsünüyorum evde bi skıncası olucağını sanmıyorum yeterince buyudukleri zaman sahiplendiririm diye düşünüyorum