Bildiğiniz Kaliteli Somonlu Yavru Kedi Maması Var Mı?

gevezeuzayli

Merhaba, 6 aylık yavru erkek kedimize N&D Kitten Tavuklu mama kullanıyorduk. Ancak sebebi bilmediğimiz bir şekilde bir böbreğinde büyüme olduğunu fark etti veterinerimiz. Tavuktan uzak durun dedi.
Daha önce bu şekilde yüksel proteinli mamalardan dolayı böbrek sorunu yaşayan var mı? Buna bu mama sebep olmuş olabilir mi? Bildiğiniz kaliteli markaların tavuklu olmayan yavru mamaları var mı?

18 CEVAP

hayvansever_

aslında 6 aylık bir kedi yetişkin mamasını kırarakta olsa yiyebilir diye düşünüyorum. ND nin yetişkin balıklı mamasınından 1 kg alıp deneyin isterseniz.

Shaco

Genelde N&D markasında bu sorunlar yaşanıyor protein oranı yüksek olduğundan dolayı böbrekleri yorabiliyor özellklede böbrek sorunlarına yatkın kedilerde size önerebileceğim en iyi mama Hill's Ton balıklı

hayvansever_

evet direk sorun fazla proteinse markayı değiştirim ben de hills önere bilirim. Fazla proteinli mamalar her kediye iyi gelmeye biliyor.

Shaco

yüksek protein böbrekleri ve bağırsağı zorlar düşük protein tüy dökümü ve düzensiz gelişim yapar sadece tavuk değil genel anlamda protein çok aşırıya da kaçmamalıdır tüy dökümü sık sık tavuk eti yemekle ilgilidir ara sıra mamalarda değişikli yapın 1 balıklı 1 tavuklu gibi

Shaco

benim kedim dıaşrdan protein aldığı için mamayı daha az tüketiyor nd kullanıyoruz bizde ama normal ölçünün yarısını yiyor diğer yarısı içinde dışarıdan veriyorum pişmiş

Shaco

yüksek protein böbrek ve bağırsakları zorlar

bmcat

Direkt tavuk ya da yüksek protein bu sorunlara neden olur diye bir durum yok ama genetik yatkınlıklar da önemlidir. Böbrek sorunları için daha düşük proteinli özel üretilmiş mamalar var sanırım hills rc advance vetlife gibi sadece veterinerlerde satılan reçeteli mamalar ama veterinerin önermesi lazımdı bir de bunlar dışında sanabelle urinary var ama yanlış yönlendirmek istemem buradaki ve internetteki bilgiler de size uygun olmayabilir bence çünkü her kedinin durumu farklı en doğrusu mama kullanımıyla ilgili daha net bir cevap verecek kapsamlı iyi bir veterinere danışmak.

gevezeuzayli

Belki önceden de vardı ancak aşı yaptırmaya götürdüğümde yeni fark etti. O kısmı bilmiyoruz. İdrar ve kan tahlili yapılmadı, sadece ultrasona baktı. O yüzden mamayla ilgili pek bir şey söyleyemedi sanırım. Arayıp soracağım.

gevezeuzayli

Teşekkür ederim dönütünüz için aslında bir sorum da bu mamanın yüksek proteinli olması. Yüksek protein etkiler mi bilginiz var mı?

berqayasin

Hills yavru balıklı maması var ama sadece 2kg ye kadar nd yavrular için balıklı yapmamış balıklı tüy dökülümünü çok engelliyor ama yavru tüylerini döküyorsa da engel olamazsınız

bmcat

Başka bir veterinere daha danışmanızı öneririm sorunuz için naturea somonlu uygun olabilir protein oranı %32.

Shaco

bıldırcınla tavuk aynı oda dökme yapıyor pro plan o kadarda kötü değil bence sindirim kolay bir mama(genel kullananlar öyle diyor bende kullandım 4 kedime) tüy dökümünü azaltmak için Hill yavru balıklısını alın o zaman dışarıdan tavuk verme bir süre boyunca büyüyünce zaten nd nin yetişkin balıklısına geçersin büyüdüklerinde ihtiyaç duydukları proteinlerde artıyor zaten dışarıdanda verirsin o zaman

Shaco

evet genetikte olabilir olsaydı 4. aydada gösterirdi gibime geliyor marka tarafı tutmayan düzgün bir veterinerden bilgi gerek

berqayasin

Yavruluktan sonra balıklı kullanırsanız sizin için fiyat açısından daha uygun olur

Shaco

çoğu yavru kedi maması tavuklu zaten seçicilik olmasın diye genelde tavuk aromasını sever kediler