Veteriner Teknikeriyim

techakpinar

Merhabalar ben Tuğçe, mesleğim Veteriner Teknikerliği. Bir arkadaşımın önerisi üzerine aranıza katıldım. Aklınıza takılan sorular ve sorunlar olursa elimden geldiğince hakkaniyetli ve doğru bilgiler vermeye çalışacağım, iyi akşamlar diliyorum hepinize.

33 CEVAP

Alaracatlover

Hoşgeldiniz bende soru sormak istemiyorum.

  1. Benim kedim biraz basık suratlı sanırsam bu yüzden geçe uyurken arada horluyor :)) Ama konu bu değil maalesef konu sadece N&D kullandığımda bu durum (protein içeriğinden sanırım) dahada artıyor. Fakat piyasada Nd gibisi yok şuanlık bu yüzden proplan ile karıştırıp veriyorum bu iyi etkiliyor kuzumu fakat bu seferde görünüşte çok kilo aldı. (Kilosunu tatmadım daha) Ne yapmamı önerirsiniz?

techakpinar

Horlama nedeni basık burunla alakalı olmakla birlikte solunum sistemini ilgilendiren bir konu da olabilir. Bu konuyla ilgili Veteriner Hekiminizle daha önce konuştunuz mu ? Ciğerler dinlenildi mi ? Yediği mamayla doğru orantılı olarak horlama seviyesi artıyorsa sebep sadece basık burun olmayabilir altında yatan başka faktörler olabilir. Ayrıca kilo alması da horlamayı arttırabilir. Keşke elimde olsa buradan net bir şey söyleyebilsem ama maalesef :( Şu zor günleri atlattıktan sonra hekiminizle detaylı bir görüşme yapmanızı öneririm :)

Fatmaduven

İdrar kristalleşme si ??

Bende bir soru sorayım 16 aylık kısır erkek bir kedim var en son kendisi 5600gr çıkmıştı (1 ay önce) şuanda ND mamaya geçmeye çalışıyoruz 1 haftadır proplan ile ND yi karıştırıyorum 1 hafta daha uzatcam ND ye geçince yetişkin mamasını kullanmayı düşünüyorum kendi veterinerimiz ve burdaki bilgili arkadaşlar da kısır mamaya gerek olmadığını söyledi bende öyle düşünüyorum acaba siz ne dersiniz? Evde su sebili olduğundan yeterli su tükettiğini düşünüyorum ve haftada 1 veya 2 kez yaş mama ile besleniyor günde 2-3 kez çiş yapıyor

TATA4242

@787891

https://www.researchgate.net/publication/301546778_EVCIL_KEDILERIN_BESLENMESI

Besin maddeleri başlığı kısmından,vitamin başlığı kısmına kadar, sorunuzun cevabı veriliyor.

Faytekin

@techakpinar sizin tavsiye ettiğiniz önerdiğiniz yada kullandığınız mamalar hangileri kısır kediler için..
Bir de şöyle birşey var,bazı kedi sahipleri idrar yolları ve böbrek sağlığı için hiçbir problem olmasa da Urinary mama kullanıyorlar önlem olarak arada bi,bunun bir faydası varmı sizce?

mishathecat

Benimde birkaç sorum var cevaplarsanız çok memnun olurum.

  1. Kedimi sahipleneli 2 hafta oluyor, önceki sahibi sadece iç parazitini yaptırmış veteriner tavsiyesi üzerine. İç paraziti de Ocak ayında yaptırmış. Şuan 9 aylık minnağım, iç parazitini ne zaman yaptırmam lazım ve yaptırmam gereken aşılar nelerdir? (şu yaşta, şu ayda yapılsın gibi yazarsanız sevinirim)

  2. Sahiplendiğim kedi daha önce marketten alınan bir yaş mama sebebiyle hastalanmış sahibi çok yaş mama kullanmayın dedi ancak hep kuru mama zararlı olmaz mı? Tavuk haşlayıp vermeyi düşünüyorum ama başka bir öneriniz var mı?

  3. İsmini Mischa (Mişa) koydum ama daha pek alışamadı gibi nasıl alıştırabilirim?

  4. Şuan 9 aylık ve 3 kilo 800 gr çıktı tarttığımda bu normal mi?

  5. Sahibi kısırlaştırdığını söyledi, pek güven vermedi o yüzden kısırlaştırıldığını nasıl anlayabilirim? (Kedim dişi kendi anlama yöntemim var mı yoksa veterinere mi götürmem lazım) Herhangi bir kızgınlık belirtisi yok sadece geceleri çok oyuncu oluyor çok oyuncak oynuyor yada oyun oynamak istiyor (1-2 saat sonra sakinleşiyor yaramazlığı)

BalliBadem

Merhaba benim bir sorum daha var (:
Kediler ne sıklıkla dışkılamalı kedimi çiğ besliyorum ve 2 güne bir az ve sert dışkılamaya başladı zeytinyağı verdiğimde dışkıladı fakat sonra gene aynı çiğ beslemede az dışkı yaptıklarını biliyorum fakat bu bana fazla az geldi kabız mı acaba

sarmanbirkedi

Oncelikle hosgeldiniz.
1-Ben de birkac sey sormak istiyorum. Royal canin, proplan gibi mamalar gerçekten tahıl ve bitkisel ürün deposuyken ve içerdikleri et unu oranı çok az iken neden veterinerler durmadan öneriyor?
2- Kaliteli yaş mamaların bir sürü faydası varken neden veterinerler sürekli kedi sahiplerine sadece kuru mama verin baskısı yapıyor.

BalliBadem

Hoşgeldiniz bu aralar siteye veteriner lazımdı çok iyi olacak bence çünkü bazı insanlar inatla sadece veterinerlerin anlayacağı şeyleri soruyorlar
Sokakta baktığım bir kedi var 3-4 aylık kadar tahminen ve bayadır karnı çok şiş hamile olabilir mi ben iç parazit olduğunu düşündüm yaşı ufak olduğu için ve ufak bi parça sarımsak kesip yutturdum arada karnı inene kadar ufak parça sarımsak yutturmayı düşünüyorum veterinere gidemem koronadan ötürü sizin bir öneriniz var mı bu konuda

BalliBadem

Peki sağolun bende şaşırdım ne yapacağımı

altininannesi

Merhaba öncelikle hoş geldiniz benim sormak istediğim şu bundan 2 hafta önce kızımın sırtında bir yara ve tüylerinde açıklık oluştu.Hemen veterinere götürdüm ve sadece o kısma mavi ışıkla bakıp mantar var dedi ve tedaviye başladı.Travazol krem verdi her neyse baktım geçmiyor ve artıyor açıklık başka bir veterinere götürdüm o da yaptığım yaş mamadan dolayı besin alerjisi olduğunu söyledi ama test yapmadı kızıma tavuk sebze ve çok çok az pirinçli yapıyordum mamayı.Asla bundan sonra yaş mama vermeyeceğimi ve hipoalerjenik mama kullanmaya başladık.Onun markası da Vetlife.Bu süreçten sonra da tavuk aromalı hiçbir mamayı vermeyeceğimi söyledi.Sizce ben başka bir veterineri daha görmeli miyim yoksa şu an iyi mi bu adımlar?

gevezeuzayli

Merhaba öncelikle hoş geldiniz. Bizim 6 aylık erkek kedimizin sağ böbreğinde büyüme ve kristallenme olmuş. N&D Kitten kullanıyorduk baştan beri (3 aydır), yüksek proteinli olması etkilemiş olabilir mi? Şu süreçte önerebileceğiniz mama var mı? Bir de veteriner tavuktan uzak durun dedi bunun gerçekten bir ilgisi var mı?

gevezeuzayli

Kedimiz KISIR DEĞİL bu arada ve soluk alıp vermesinde bazen gariplik olduğunu düşünüyorum.

anjelik123

Hoşgeldiniz :) benimde bir sorum olucak 8 aylık erkek kedim var ne zaman kısırlaştırmalıyım ben 1 yaşından önce kısırlaştırmayı düşünmüyorum idrar yollarında sorun olabilir diye sizin düşünceniz nedir?