Arkadaşlar Tavsiyenize İhtiyacım Var Yazı Uzun Olacak Ama Okuyun Lütfen

Nightcat

Arkadaşlar bahçemizde 2 kedi doğurdu. İkisi de farklı yerlerde yavrularını emziriyorlardı, 4'er taneydi hepsi. Sonra bir komşumuz yavru kedinin gözünün aktığını söyleyerek ilaçla bize sormadan bahçemize gelip, yavru kedinin gözüne ilaç damlatmış. Ki daha 2-3 haftalıklardı. Anneleri onları temizler, onlar büyüdükçe de temizlerler dedim ama dinlemedi. Kör olurlar dedi. Normalde o iki anne bize alışmıştı yıllardır. Hep bahçemizde yapıyordu doğumunu. Ama bu kız geldi, hayvan da kızdan korktu, içi rahat etmedi yavrularını bahçede başka bir yere taşıdı. Kız inatla gelip gitmeye devam etti, şimdi de annesi yavrulara bakmıyor, bıraktı. Kız dediğim de 30 yaşında. Baştan uyarmıştım "bak içi rahat etmez hayvanın, daha çok küçükler uğraşma bak kokun sinecek hayvan bakmayacak yavrularına" diye. Bizi yıllardır tanıyor, biz bile yavrular iyice büyümeden dokunamıyoruz korkudan. Şimdi yavruların gözleri açılalı daha 1 hafta oldu ve 2 gündür anneleri yavruları emzirmiyor. Bugün yanlarına gitti, ama şaka gibi yavrulardan korkup geri kaçtı. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. 3 tane yavru var, birini o kadın aldı eve götürdü çok miyavlıyor diye, evde bakacakmış. Kardeşlerinden ayırdı. Bugün sütü biraz ısıttım, verdim. İki yavru çok rahat içiyor, maşallah sağlıklılar. Ama biri hasta sanırım, içmemek için direniyor. Süt tozu olduğunu biliyorum veterinere, ama durumlar malum gidip alamıyorum. Yasak var. Nasıl besleyebilirim? Kadın zaten takmış onlarla kafayı, hergün geliyor kakalarını pamukla yaptırıyor, biberonla süt veriyor falan. Başta bu durum canımı sıkıyordu anneleri onları bırakır diye ama artık olan oldu, kadın da bakmak istiyor onlara. Ne yapabilirim ben akıl verin nolur.

43 CEVAP

Nightcat

Biraz sert konuşmuşsunuz. Ben bilmeden bir şey demem zaten. Öncelikle, o sütü vermek zorundaydım çünkü gerçekten kadın bahçeden çıkmadığı için annesi gelip de bakamıyordu. Hayvan korkuyordu. Bize alıştı yıllardır. Hiç böyle bir sorun yaşamamıştık. Ben bunları boşuna söylemiyorum, görmeden etmeden kafamdan da bilinçsizce sallamıyorum. Yaşım küçük dedim ama 16 yaşındayım, akıl edebilecek kadar yaşım var. anneleri onlara bakıyordu, temizliyordu. Kakasını da yaptırıyordu. Kadının karışmasına gerek yoktu. Hayvan sırf kadın yüzünden 2 gün yavrularıyla ilgilenemedi. Bakın şimdi gitti kadın, aldı yavrularını götürdü. Tamam yaptıkları iyi bir şey ama , anneleri varken yapması doğru değil. Ki daha çok küçükler. İlerleyen zamanlarda gözünün sıkıntısı devam etseydi zaten ben el atardım işe ama dediğim gibi gözleri yeni açılıyordu zaten.

Nightcat

Biz de mama falan veriyoruz bahçemizdeki kedilere zaten ilgileniyoruz. Öyle bir durum olsa biz de bakardık dediğim gibi. Ama anneleri varken sürekli karışması anneyi yavrulardan uzaklaştırdı. Benim gözümle görseydşniz anlardınız.

BalliBadem

Gözü kapansa zaten müdahele edilir ama gözünde sorun olmayan hayvana damla sürmeye gerek yok ve annesi bakıyorsa neden besleyip çiş yaptırtıyor anneyi yavrulardan soğutmuş sadece ,hayvanlar için en iyisi en aksi bir durum olmadıkça yemek su vermek rahat bi alan ayarlamak

BalliBadem

Elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza eminim
Evet Ece nin konuşma tarzı o şekilde

Nightcat

Çok teşekkür ederim hepinize. Ben mi anormalim diye düşünüyordum artık en sonunda ama değilmişim. Gerçekten teşekkür ederim, sağ olun yardımlarınız için.

Nightcat

Ahahah anladım :)) :D tamam o zaman sorun yok

Anonymus552223

Almasin ya taşimasin ordan oraya annesi olan kedilere bu kadar mudahale edilmez. Bence de telefonunu al ladyandcat ogretsin ona ne yapacagini

Nightcat

Merak etmeyin zaten öyle bağırıp çağıramıyorum kızmak dediğim o değil, bağırıp çağırmam karşımdakinin büyük olduğunu bildiğim için. Ama şimdi anne kedi bahçenin ortasından miyavlıyor yavrularını arıyor bulamıyor yerlerini, ben de gördükçe üzülüyorum o yüzden bu kadar çok tepki veriyorum. İçim rahat etmiyor. Siz de beni anlayın lütfen. Ayrıca, sert tepki vermemişsiniz kusura bakmayın tanımadığım için bilmiyorum.. alışacağım ben de yavaş yavaş :D

Nightcat

Annem ve ben 3. Kattayız, en alt katta anneannem ve dedem oturuyor. 3 katlı bizim evimiz. Anneannem ve dedem o kadına hiçbir zaman kızmıyor kadın da onlardan yüz buluyor. Onlara durumu anlattım hatta bizzat kendileri de gördü ama kadının akıl sağlığının fazla yerinde olmadığını düşünüyorlar, kıyamıyorlar. Sinirlendim. Ben bu yaşımda bunu idrak edebiliyorum, onlar nasıl edemiyor? Tamam ama hayvanların ne günahı var. Kalan yavru da öldü ölecek zaten, o kadar kötü durumda. Çok küçük. Yemiyor içmiyor. Süt tozu sipariş etsem bile gelene kadar çoktan ölmüş olur. Bir dahaki sefere yaşıma başıma bakmadan kadını ciddi anlamda azarlayacağım artık, bu böyle olmaz yahu.

Anonymus552223

Goz damlası ilerleyen zamanalrda sart ama gercekten cok enfeksiyon varsa. Dedigim gibi dokunmadan yapabilirdi veya size vermeliydi damlayi

Nightcat

Ve yavru kedilerşn hiçbir sorunu yoktu anneleri başlarındaydı. Ayrıca kadına kızamıyoruz zaten anneannem ve dedem yüzünden sağ olsunlar... Kadına özel olarak yaptıklarının kötü olduğunu da söylemedik. Ama anneleri varken yapması iyi değil. Ben sadece üzüldüm. Önceden o kedinin yavrularıyla ilgilenmeme durumu hiç olmamıştı.

Nightcat

Ben de öyle diyorum zaten ama düzgün anlatamamışım demek ki, biraz sert bir tepki aldım. Yok yere öyle atıp tutacak bir insan değilim merak etmeyin. "Durum ciddileşirse" kadının yaptıklarını ben de yapardım zaten ama dediğim gibi anneleri vardı.

Anonymus552223

Yine gelirse ozel olarak anlatin kadina. Belki de sadece bilmiyordur zarar verdirgini. Siz gelince anne korkuyor yavrulara yaklasamiyor bakamiyor falan deyin

LadyAndCat

Yeşim bu arada ben o kadının telefonunu veya isim soyismini istiyorum. Lütfen öğrenip özelden bana mesajla atarsan sevinirim:)
Bir de ben anlatmayı deneyeyim ha? Belki işe yarar ;)

LadyAndCat

Hoş geldin aramıza Yeşim kardeşim
“anne kedi bahçenin ortasından miyavlıyor yavrularını arıyor bulamıyor yerlerini” HİÇ ÜZÜLME SEN. O HER TÜRLÜ BULUR ONLARI ÇÜNKÜ VİYAK VİYAK SESLER ÇIKARIYOR BEBEKLER :)
Anne başka şey arıyordur. Kedi dilini bilmiyoruz bu yüzden ne aradığını ne istediğini bilmemizin imkânı olmayabilir. Sen anneye her gün 1 bardak temiz su koy ve kuru mama koy tatlım hatta kuru maması “kitten” olsun. Yavru kedi mamaları olsun kuru veya yaş.