Royal Canin Markası ?

mertadyman

Herkese merhaba,
2 aylık bir kedi sahipleneceğim ve onun için royal canin mother and babycat kuru mamasını aldım şimdiden kedimi bekliyorum birazcık büyümesini :) Fakat bu forumda görüyorum ki royal canine karşı bir büyük karşıtlık gördüm. özellikle protein oranı ve fiyatıyla alakalı. az çok edindiğim bir kaç bilgiye sahibim bu konuda o da şu, özellikle n&d markası önerilmiş protein oranı çok yüksek diye ama benim çekincem şu protein oranın çok yüksek olması sağlıklı olcağı anlamına gelmeyebilir. yüksek protein böbreği, vücudu vs. yorar. bunun için dengeli olan protein yeterli gelen royal canini aldım. daha tecrübeli ve özellikle bu konularda bilgi sahibi olan kişilere sormak istediğim royal canin bu kadar forumda yazılanlar kadar kötü mü gerçekten ?

33 CEVAP

Evet çöp. Kesinlikle o fiyati hak etmiyor. En azindan ND alin ki hem icerigini bilin hemde verdiginiz paraya degmis olsun. Ki bagimlilik yapiyor bundan sonra ND ye gecmekte cok zorlanirsiniz. Kesinlikle devam etmenizi onermem ND dururken royal canin almak sacma olur. Eger yuksek protein yorar vs diyorsaniz (ki kediden kediye degisir dediginiz dogru olabilir ama kullanmadan asla bilemezsiniz her kediye farkli etki gosterir) matisse, golosi, brit falan alabilirsiniz ama once ND deneyin.

@kedimiriltidi Eylül Hanım ;
O tanidiginiz kisiler kedilerine hergun yas mama veriyorlarmiydi? Kaliteli markalar olmak sartiyla hergun yas mama verilmesi gerek. Bu sorun kuru mamadandir ama markadan degildir yas mama sıklığının az oluşundandir diye dusunuyorum.

Anonymus552223

Bana gore en iyi ihtimalle fazla pahalı. Hayvan deneyi yapıyor ayrıca. Ben de ilk kez kedimi sahiplendigimde rc kullanmistim. Baska mama yemiyordu zaten. Kotu etkisini gordum mu hayir ama küçukken zaten mama kaynakli problemler olmaz yaşlaninca olur. Sonrasinda onun ustune başka mamalara da alıştırmak asıri zor oldu. Nasil bir tad yaptilarsa..

Anonymus552223

Hem her veteriner onermiyor. O markayi satanlar oneriyor. Promosyonu coktur vs. Verdiginiz para reklama vs gidiyo zaten en cok icerige degil. Bunu da kendi veterinerim soylemisti, universitedeki hocalara bile hediyeler aliyorlarmis. Komplo teorisini oldugunu sanmiyorum

gozdeyilmaz

Kendi kuzenim veteriner ancak bunu ilk sizden duydum açıkcası ve bu zamana kadar hep yaş mamanın haftada bir falan verilmesi gerektiğini öğrendim

sarmanbirkedi

Veterinerlerin her dediğine inanmamak gerek. Kedi beslenmesini araştırıp öğrenmek zor değil

gozdeyilmaz

@sarmanbirkedi övmüyorum şahsen ama biz bir sorun yaşamadık ama biz ne kullanırsak kullanalım hep yanında destekleyici şeylerde yedirdik yoğurt kefir malt gibi belkide ondan bize iyi gelmiştir peki bilmediğim için soruyorum haftada 3 4 kez yai mamayı normal öğünü şeklinde mi veriyorsunuz yoksa kuru mamasına ek olarak azar azar mı

@gozdeyilmaz Ben yas mamada 80-85 gram olanlari ikiye boluyorum bir gun yarisi 2. Gun yarisi seklinde. 100gr olanlari da 3 e boluyorum. Yas mamayi actiktan sonra 4 gun icinde tuketsin kediniz. 4 gunden fazla durunca bozulmaya basliyor.

BalliBadem

Tahıllı vs tahılsız çok konuşuldu ben yazmaktan bıktım soru filtresine yazıp bakabilirsiniz

Sebepten bile*

Suraemir

Bende iki günde bir veriyorum yaş mama hatta kendim yapıyorum et suyu yapıpta bence de su içmesinin zararı yoktur içmiyorsa böyle yapılmalı bizimki içiyor Allahtan günlük ne yersem tavuk et kıyma suyuyla verip yediriyorum ben

@gozdeyilmaz İnternetten arastirabilirsiniz. Hergun verilemiyorsa 2 gunde bir verilmeli. Bobrek sorunlari kuru mamadan olusur. Kediler yeterince su icmeyen canlilar. Bu yuzden yas mamayla destekliyoruz. Ben hergun veriyorum ve acikcasi bu yuzden ileride uriner rahatsizliga yakalanma ihtimali coooook dusuk. Mutlaka 2 gunde bir verin.

dilanuzun

Royal Canin hakkında iyi veya kötü yorumu yapacak kadar bilgi sahibi değilim. Ama bildiğim kadarıyla RC'den hem daha iyi içerikli hem de daha ucuz mamalar var. Hele zaten son yıllarca RC, Proplan, ND gibi bilindik mamalarda inanılmaz bir fiyat artışı söz konusu

sarmanbirkedi

@gozdeyilmaz 85 gramlık konserveyi 2 gune 400 gramligi da üç gune boluyorum. Ogün gibi direk veriyorum ama dis bakımı çok onemli bunu unutmayin

Shaco

etçil hayvanlar günlük et dozunu geçmediği sürce yormaz seçim sizin rc yiyien ölmüyor ama kediniz etçil bir hayvan doğal ve iyi beslensin diyorsanız daha iyi mamalar var eğer kediniz gün içinde yeterince haraket ediyorsa yediği eti atar fazla yesede