N&D Kedi Maması?

SBKart2207

N&D Ocean Pumpkin Ringa Balıklı Bal Kabaklı ve Portakallı Tahılsız Yetişkin Kedi Maması hakkında ne düşünüyorsunuz sizce kedim sever mi ? Bir yerde tahılsız kedi mamalarinin sevilmeme olasılığını okumuştum . Ama tahılsız mamalar daha sağlıklı bu yüzden tahılsız alma taraftarıyım eğer kedilerin sevmesini etkilemiyorsa bu mamayı alacağım

38 CEVAP

Faytekin

Nd tahıl olarak sadece yulaf ve kılçıksız buğday kullanıyor az miktarda yazdığına ve söylediğine göre ,bunlarda tahılların içinde sindirimi en kolay tahıllar ,belki yinede bir kedi için fazla olabilir bu miktarlar ama ben çok sorun olacağını sanmıyorum,mısır, pirinç gibi sindirimi zor tahıllar yok hiçbir mamasinda,benim gözlemim kediler düşük tahıllı mamaları daha severek yiyorlar,tahılsız mamalar her ne kadar daha kaliteli ve sağlıklı olsa da uzun kullanımda kalp büyümesi yaptığı bı gerçek ve protein oranları daha yüksek olduğu için yine uzun kullanımda böbrek sorunlarına yol açma ihtimali de daha fazla bana göre ..

lwb

okumaktan yoksunuz derken sizi direkt hedefe almamıştım ama fazla alınmışsınız:)
fazla protein değil kalitesiz protein hayvanda tepki yapar.
istediğinizi verin forumda binbir çeşit mama kullanan insanlar var ama arkası boş bilgi kirliliği olmasın yeter.

srplzngl

ve kuru mamanın işlenme şekli bile toksin üretiyor. proteini kaliteli olsa bile böbrek toksinden etkileniyor.

SBKart2207

Hmm peki biraz daha araştırıp tekrar karar vereyim

hayvansever_

Eğer yaş mama kullanmazsanız kediniz böbrek hastası olur. yaş mama çok önemlidir. Ben de nd kullanıyorum ve haftada 1-2 gün yaş mama vermeye özel gösteriyorum. Eğer kendim yaparsam ati sebzesi az suyu bol yapıyorum. Etin tadının sindiği suyu tek seferde içiyor mutlaka.

hayvansever_

'Kedilerin doğasında azıcık tahıl bulunuyor' evet bulunuyor ama sorun tahıllı mamalarda bu oranın çok çok yüksek olması. Gereksiz fazla ve buda kediye fazladan kilo aldırır. Zaten o az miktarda yemesi gereken tahılı yaş mamayla verirseniz bir sorun kalmaz. Hiç bir hayvanın o tahıllı kuru mamalardaki kadar tahıla ihtiyacı yok.

LadyAndCat

SBKart;
Seçim sizin siz bilirsiniz.
Kediler etçil haklısınız ama diyetlerinde tahıl ve sebze dengesi de var. Her kedinin bünyesi farklı ama protein fazla ve ağır gelirse kedi sizin kediniz. Siz bilirsiniz...
Emziriyorsa zaten “kitten mama” almalısınız.

onurtemiz

Lady bu konuda doğru söylüyor yalnız lwb
Siz düşük tahıllı ND kullanın. Diğer markaların tahıllılarına ne kadar güven olur bilmiyorum.

srplzngl

bazı kedilerin yüksek proteinli mamalara karşı olumsuz reaksiyonlar göstermesinin sebebi mamadaki proteinin kalitesidir. bunun çözümü proteinden kısıp karbonhidrata ağırlık vermek değildir ama kuru mamalar tam olarak bunu yapıyor. kediler zorunlu etçil hayvanlardır. biz vücutlarının optimum düzeyde çalışmasını istediğimiz için ”doğalarını” değil biyolojilerini göz önünde bulundurmalıyız.
karbonhidrat hızlı kullanılabilir bir enerji kaynağıdır. vücuda girdiği gibi kullanılmazsa yağ olarak depolanır ve bu sayede başta obezite olmak üzere bir sürü hastalığa davetiye çıkarır. bu yüzden kediler ana enerji kaynağı olarak yağ almalıdırlar. ayrıca karbonhidrat şekere metabolize edildiği için özellikle etçil hayvanlarda kanser oluşumunda çok büyük payı vardır.

“et-sebze/tahıl” dengesi dediğiniz şey özel durumlarda kullanılabilir. mesela pankreatitli kediler sebze eklemesinden faydalanabilir. ya da diğer hastalıklara göre diyete lif eklenebilir. ama bunu en zararsız yoldan yapmak için yeşil yapraklı sebzeler ve lifli gıdalar kullanılır. kuru mamalardaki gibi nişastalı ve glisemik indeksi ya da daha doğrusu glisemik yükü yüksek sebze ve tahıllar değil. fakat eğer zorunlu etçil bir hayvanın doğasından bahsediyorsanız o hayvanların diyetinde avlarının iç organlarından gelen sebze ve tahıl (ya da karbonhidrat) miktarı taş çatlasa %5, ki bütün kuru mamalar bu limiti aştığı için seçiminiz kuru mama olduğu sürece işiniz zor olsa da makro besin dağılımını daha mantıksal bir şekilde değerlendirerek size uygun en hasarsız yolu bulabilirsiniz. mama seçerken karbonhidrat oranını etiket üzerinde göremezsiniz çünkü markalar bunu neden versin :)
protein, yağ ve kül oranlarını toplarsanız açıkta kalan kısım karbonhidrat oranı olacaktır. eğer etçil bir hayvana gereksiz karbonhidrat yedirmek istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. düşük protein (çoğunlukla)=yüksek karbonhidrat ve tam olarak bu yüzden düşük protein bir çözüm değil.

Faytekin

@lwb
Öyle diyorsunuz iyi güzel de Orijen dünya çapında en iyi mamalar arasında gosteriliyor ,en kaliteli hayvansal protein var diye kullanan bir sürü tanıdığım var kedilerinin hepsi böbrek hastalığına yakalandı 5-6 yaşında bitmiş böbrekleri,kaliteli de olsa ev ortamında ki kediler için çok hareketli değilse protein oranı çok yüksek diye tavsiye edilmiyor veterinerler tarafından,bunun şimdi bilimsel bilimsel verisi olsa ne olur olmasa ne olur,etrafımızda kendimiz şahit olduğumuz bir sürü örnek varken,bilimsel veriler her zaman doğru sonuçları vermiyor maalesef,araştırmacılar bir şeyi önerirken kalkıp 10 sene sonra tam tersini onerebiliyorlar,ama olan oluyor iş işten geçmiş oluyor,bende bilimsel verileri takip ederim her zaman ama öncelik her zaman benim kendi gözlemim gördüklerim ve yaşadıklarım gelir,ayrıca sakın yanlış anlama cevap yazmak için yada tepki olarak algılama ,sadece kendi düşüncelerim bunlar benim ..

Faytekin

Evet kanıtlandı ve geri toplandı ,sonrasında da hiç böyle birsey olmadı da duyulmadı da ve haala en üst sıralarda dünya sıralamasında,ayrıca sizin kaliteli protein anlayışınız nedir ki, sonuç da burda bir kedi için kurumama dan bahsediyoruz,ona bakılırsa kurumamalarin hepsi çöp,en kötü yaş mama bile daha iyi o açıdan bakicaksak.

srplzngl

açıkçası ben artık güvenilir dünya sıralamalarında champion pet foods’a ait bir ürün göremiyorum.

ve evet orijen’in protein oranı tamamen kaliteli kaynaklarla artırılmıyor. içerik listesine bakarsanız görebilirsiniz zaten. bezelye, mercimek, nohut gibi içerikler üst sıralarda olmadığı için az yer tutuyormuş gibi gözüküyor fakat kesinlikle az miktarda bulunmuyorlar. farklı farklı çeşitlerden az miktarda koydukları için bu tarz gıdalar listenin altlarında kalıyorlar. yeşil mercimek, kırmızı mercimek, sarı bezelye, yeşil bezelye, pinto fasulye, nohut... bunlardan azar azar koyuyorlar ama hepsini bir arada hesaba katınca oldukça büyük bir kalitesiz protein kaynağı yığını haline geliyor.

ayrıca sizin dediğiniz “herhangi bir yaş mama en “kaliteli” kuru mamadan iyidir” lafının doğruluk payı var. çok hekim bunu açık açık söylüyor.

ben şahsen hiçbir kuru ya da yaş mamaya güvenmiyorum. bu yüzden de kedilerime yedirmiyorum. aynı şekilde fediaf, aafco, fda’e de güvenmiyorum. çünkü yeterince şeffaf ve adil değiller.

LadyAndCat

Bu arada yaş mama vermenizi önermem hele ki ev yapımı fazla proteinden alerji yaşayabilir. Burda biri yazmıştı kedisinde fazla protein nedeniyle alerji olmuşmuş hypoallergenic mama kullanıyor şimdi mecburen.

SBKart2207

Peki protein fazla gelmesin diye mamayı aşırı kaçırmadan ihtiyacı kadar versem ve gün icinde daha fazla enerji harcamasını saglasam olur mu ? Ne de olsa kediler etçil hayvanlar ve normalde tahıl tuketmiyolar diye biliyorum. Ve bir kedim emziriyor onun için daha gerekli olur diye düşünüyorum :)

hayvansever_

Başka markalara bakın tabi ama en doğru karar nd tahılsız olur. Tahılsız mamalar tabi ki daha sağlıklıdır her zaman. Eğer nd tahılsız alacak bütçeniz varsa hemen alın beklemeyin bile. Nd mamayı bir çok kedi seviyor tahıllı tahılsız fark etmiyor.