Üriner Sistem Problemi İçin Hangi Mama?

HaleSebnem

Arkadaşlar 5 yaşında kısır, erkek kedim var. Yaklaşık 1 yıl önce idrarda kristalleşme oldu. İlaç kullandık, su takviyesi yaptık (yaş mama içine su ekleyerek) düzeldi. Proplan, sanabelle, vetlife ve royal canin uriner sistem mamasını kullandık ama hiç biri daha fazla su içirmediği için zaman zaman kumda söylendiğini duydukça yine yaş mama su takviyesi yaparak sorunu geçici olarak çözüyorum. Mama tavsiyesi ve tecrübe ederek öğrendiğiniz bilgileri yazabilirseniz çok memnun olurum.

34 CEVAP

GlsmKrpk

Bilgilendirme için teşekkür ederim Hale hanım

Leonis

ND kinoa urinery mamayı uzun süreli kullanabilir miyiz yoksa veteriner kontrolünde kullanmak daha mı doğru ? Bu konuda ne düşünüyorsunuz

BetulP

Çok geçmiş olsun :( Ve ah bu kedilerin su problemleri....
Ben de royal canin s/o kullanıyorum. Gözlemlediğim kadarıyla malt verdiğimde daha bol su içiyor.

HaleSebnem

Açıkçası veterinerlerde bulunan neredeyse tüm reçeteli mamaları denedik ama sadece Royal Canin urinary mama yediği için uzun süredir onu kullanıyorduk. Mama ile ilgili tek sıkıntım kakasını yaparken çok zorlanıyordu bu sebeple hem üriner sistemi koruyacak hem de tahılsız mamalar bağırsakları yumuşattığı için bu mamayı denemek istedim. Eğer sindirim problemi yaşamasaydık ben yine Royal canin urinary ile devam ederdim.

bademthecatt

Aaa pardon ben yanlış anladım :D

HaleSebnem

@Sselin evet hem kuru hem yaş maması var. Benim gittiğim klinikte yok ama buldum satan bir klinik pazartesi alacağım inşallah. Dediğiniz gibi hem mineral oranlarını düşük tutuyorlar kristal vs oluşumunu önlemek veya mevcut olanı eritmesi için hem de su tüketimini arttırarak idrar a daha çok çıkması ve idrar kesesi içinde tortu oluşmaması hedefleniyor. Ama biz de başarılı olmuyor bir türlü.

gizemt77

arkadaslar konuyu hortlatmak gibi olacak ama su anda kedim tedavi asamasinda. 3ay hills s/d kullanacak bu surecte yas mama vermeemi onerir misiniz? veterienr sadece kuru mamayla tedavi etmek istiyor.

serlok

Her veterinerin görüşü ayrı oluyor nedense. Benim oğlumda 1 ay öncesi taş düşürdü. 15 günlük vet. Tedavisi sonrasında proplan üriner kuru ile proplan light konserve ( haftada 2 adet ) kullanıyoruz.

HaleSebnem

Yaş mama mutlaka kullanın ama kullandığınız yaş mamanında yine üriner sistem için olanını kullanmanız gerekir. (en azından tedavi sürecinde) Royal canin urinary yaş mamasını öneririm.

eylulozel

Nd kinoa urinary mamayı nerden aldınız? Bulmakta zorluk çekiyorum

HaleSebnem

@eylulozel Farmina nın kendi sitesinden sipariş verdim.
https://www.farmina.com/tr/ Bu linkten eshop a tıklayarak online sipariş verebilirsiniz.

eylulozel

Çok sağ olun. Daha önce hangi mamayı kullanıyordunuz

HaleSebnem

Tabii yine ekstra su takviyesi ve yaş mama ile birlikte.

eylulozel

rahatsızlanmadan önce hangi mamayı kullanıyordunuz? Benim kedim de 2 buçuk yaşında kısır erkek. 2 yıldır nd düşük tahıllı kısırlaştırılmış kedi maması kullanıyorduk. idrarda kristalleşme oldu ve böbrek değerleri yükseldi. hillsin c/d s/d mamalarıyla tedavi sürecindeyiz şuanda. Tedavisi bittikten sonra üriner sistem icin uygun bir mama arayışı içindeyim.

HaleSebnem

4 yaşına kadar Royal Canin Neutered Young Male kullandım hiçbir sorunumuz yoktu. Hastalanmadan önce ki son 1 yıl Orjen, Acana ve Wildfield dönüşümlü olarak kullandım. Sonrasında idrarda kristal oluşmaya başladı.