Arkadaşlae Merhaba Annesiz Kalmış Üç Yavru Kedim Var İkisi Öldü Süt Tozundan Dolayı Mıdır?

Piinaraksu

Merhaba üç kedi annesiz kaldı annesi doğumu kaldiramadığı için öldü hatta yavrusunun biri ölü doğdu.Daha sonra evde başka bir erkek kedim olduğu için bakamayacagim icin sahiplendirmek istedim ama aksilikler oldu.Bizde veterinere danisarak süt tozu aldık.İki üç gundur hicbir sıkıntı yoktu fakat bugun iki tanesi öldü nedeni ne olabilir lütfen bilgili olan bir kişi cevap verebilir mi ? Diğer kediyede bir şey olsun istemiyorum yardimci olun çok üzgünüm .

31 CEVAP

Piinaraksu

@ladyandcat erkek kedimle aynı odaya koymuyorum yediklerini ve sevmediklerini biliyorum :s 4 saate bir verdim bu ikincisi :s yeni dogmus bebeklerin ölme ihtimali çok yuksektir ama illa bir sebebi vardır bunu ogrenmek için buraya yazdim sizin bildiklerinizi bende biliyorum ayrıca fazla beselenmeden de olduklerini biliyorum iki saate bir beslendigini hic duymadim :d 3 tür o kediler iki haftalik oldu nerdeyse zaten tek yanlisimin oldugu nokta olabilir oda mama isisi soguk gelmis olabilir cigerlerini usutmus olabilirler yada midelerine dokunmustur diye dusunuyorum

lwb

2 saatte bir beslenme tabi ki var, oldukları haftaya göre beslenme saatlerini düzenliyorsunuz. ilk iki hafta 2-3 saat aralıklarla beslenmeleri lazım, zamanla bu saat aralığını açıyorsunuz.
süt tozu hangi marka?
ayrıca en önemli etken vücut ısısı, altına patlamıcağına emin olduğunuz sıcak su torbası koymanız lazım, bunu da 2 saatte bir yenilemelisiniz. üstleri de kapalı olsa iyi olur.
doğru hareket edildiğinde yavru büyütmek çok da zor değil.

  • karnı çatlıcak derecede dolmamalı, bu ölüme sebep açar, 2 saatte bir beslerken hafif şişkinlik makul.

Piinaraksu

Arkadaslar isittim ben isitmadim diye bir sey soylemedim mama isisi soguk gelmis olabilir diyorum ayrica cogunuz bir kac kisi haric internetten aldiginizz bilgilerle burada bir seyle demeye calismayin yardim almak icin yazmisim siz bir sey bilmiyorsun sende der gibi tavirlarla bana yazamazsiniz ben kucuklugumden beri kedi bakan biriyim sokak ev farketmez suru halinde geziyorlar simdi tekrar belirtiyorum tirnak icinde "ilk defa boyle bi durum oldu" ikincisi veterinerlede gorustum yavrular bir haftaliktan daha fazla oldugu icin 2 saate bir hic duymadim dedim :d yani olay burda ben daha iyi biliyorumculuksa lutfen yazmayin cidden samimiyetle yardim etmek isteyenlerede tesekkur ederim

Piinaraksu

benim evdeki erkek kedimde annesi olunce arkadasimdan sahiplendim tuxedo bir kediydi daha onuda iki haftalikken aldim simdi kocaman bir kedi ilk defa boyle bir sey oldu dememin sebebi bu besledim defalarca bu sekilde kedi ayrica kaloferin dibinden ayirmiyorum eksta altlarida usteleride daika ortmeye calistim sicak tutacak seylerle

Piinaraksu

su torbasi patlamaz diyorsunuz fakat uzun sure kullanilmis olanlar patlayabiliyor daha once yasadim yinede tesekkur ederim

Piinaraksu

SICAK suyla yaptigimdan emin olabilirsiniz ama SICAK su direkt berilmeyeceği için malum ılık vermeye calıştım ılıktan bir tık daha sıcak olsa daha iyi olabilirdi tabi bir çok sebebi olabilir yinede teşekkür ederim yardımlarınız için

LadyAndCat

Yok yok kolunuza , elinize ılık filan gelmemeli. Gerçekten SICAK olmalı mama. Elinizi kolunuzu yakacak şekilde çünkü bizim tenimiz en fazla 41 dereceye dayanıyor onlarsa mamalarını bu sıcaklıkta yiyor :)
Yani mamalarını gerçekten SICAK verin.

Piinaraksu

epiglottis sizin adiniza bir sey demedim teşskkür ederim tavsiye verenlerin çogu ezbere konustu ama internette ayn basliklaro gordum zaten sizde arastirmadan bir seyi deneyimlemeniz imkansiz bir haftalik yavruya 2-3 iki haftaliga 3-4 gibi araliklarla mama verilecegi gokten zembillr inmedi ya sizlik bir sey yok bu arada yanlid anlamayin bir kisinin uslubu hosuma gitmedi o kiside yanlis anladigimi soyledi problem yok yardimlasiyoruz sonucta

Esma12345678

yavru kediler bağışıklıkları cok düşük olduğunda annesi taşamaları çok zor onların annelerine ihtiyacı var etrafta süt annesi bulun yanına koyun onun sütünü emsinler

Piinaraksu

birisi alicakti yeni dogum yapan bir kedi vardi belki kokusu sinerse bunlarada bakar diye ama denk getiremedik böyle bir talihsizlik oldu

Piinaraksu

hayir evde degil odunluklar arasina dogum yapmis bende dayanamadjm aldim kendi kedim var evde erkek veterinerimizde var ama süt tozu verdi o kediler için ishal oldular ikisi öldü yillardirda besliyorum ilk defa boyle bir seyle karsilastim bu arada anne sutunu aldilar 5 gun falan

Piinaraksu

Evet çok düşük hemde vücut ısılarıda çok düşük oluyor Single Pet Food kullaniyoruz

Piinaraksu

korktum acikcasi su torbasi koymaya ya internnet baktim ama patlayabiliyotlar bazenn durup dururken yinede yardimlariniz için tesekkur ederim şiseye katip deneyebilirim sicak suyu patlama ihtimali olmaz o sekilde

LadyAndCat

Esma Hnm;
İlle de süt anne diye tutturanlar görüyorum son dönemde. Bu da yanlış. Her yavrusu olan kedi başkasının bebeklerini emzirmiyor yok böyle bir şey:)
Benimkiler de annesizdi ve süt anne bana da dediler ve bir kez bile ciddiye almadım kendim büyüttüm.

lwb

sanırım bir tek ben kalmışım, ben hariç size demedim demişsiniz de yazdıklarım bizzat kendi tecrübelerim, profilimdeki kedimi bir günlükken bulup büyüttüm.biraz gerginsiniz sanırım da gerek yok.

yapacağınız süt tozu önceki yorumlarda da denildiği gibi yakmayacak derecede sıcak olmalı, sıcak su torbası da ısı veriminin kaybolmasından dolayı içi sıcak olmalı.
koku sinme vs olayı yok bu arada, kabul etme olayı annenin insiyatifine kalmış birşey.