Arkadaşlae Merhaba Annesiz Kalmış Üç Yavru Kedim Var İkisi Öldü Süt Tozundan Dolayı Mıdır?

Piinaraksu

Merhaba üç kedi annesiz kaldı annesi doğumu kaldiramadığı için öldü hatta yavrusunun biri ölü doğdu.Daha sonra evde başka bir erkek kedim olduğu için bakamayacagim icin sahiplendirmek istedim ama aksilikler oldu.Bizde veterinere danisarak süt tozu aldık.İki üç gundur hicbir sıkıntı yoktu fakat bugun iki tanesi öldü nedeni ne olabilir lütfen bilgili olan bir kişi cevap verebilir mi ? Diğer kediyede bir şey olsun istemiyorum yardimci olun çok üzgünüm .

31 CEVAP

ferolet

Ciğerlerine mama kaçmış olabilir mi? Ben de yavrulardan birini kaybetme sebebim olarak bunu düşünüyorum çok küçük oldukları için çok dikkatli olmak gerekiyor. Mesela yavruları tutuş şekliniz çok önemli, biberonu da. Hatta tüm bunlar kusursuz olsa bile mama kaçabiliyor ciğerlere dediğim gibi akciğer aspirasyonundan ölmüş olabilirler.

Zukoo

Cam kavanozlar patlama yapmıyor, ben de annesiz yavru bakıyorum. Şuan 40 günlük. Sormak istediğiniz bir şey olursa yazabilirsiniz. Bu arada bence 2 saatte bir besleyin ve karınlarını sürekli ovun.

Anonymus552223

Ne bilip ne bilmediginizi bilmedigim için ben de bildiklerimi yazdim. Tavsiye veren kisilerin internetten gordugu bilgilerle tavsiye verdigini sanmiyorum. En azindan ben kendim adima konusayim tecrube etmedigim bisey hakkinda tavsiye vermedim.

ferolet

Bir de mamalar çok çabuk soğuyor, mesela bizim bebek bir içmede bitirmiyor arada naz yapıyor ben de o yüzden sıcak su bulunduruyorum soğumayı hissetiğim an biberonu sıcak suda 1-2 dk bekletiyorum. Bir de gaz masajı da yapın mutlaka bunu normalde anneleri yapıyor. Bunları belki biliyorsunuzdur yine de yazayım dedim:)

Piinaraksu

@ferolet bilemiyorum ya kaçirmamaya ozen gosterdim ama dediginiz gibi bir seyde olabilir umarım son kalan yavruyu yasatabilirim bilgi veren herkese teşekkür ederim tekrardan

Anonymus552223

Kedi sizin evinizde mi dogirdu sizin kediniz miydi? Hic anne sutu almamislar. 3 5 gun bile almis olsalar yasatabilirdiniz belki. Cis yaptirmayi sicak tutmayi falan biliyor musunuz

Anonymus552223

Bagisikliklari dusuk oluyor en ufak bir mikrop, hafif sogukalginligi hersey olabilir hangi marka suttozu kullaniyorsunjz

Anonymus552223

Sicak su torbasi veya şişe koyup vucut isisini arttirabilirsiniz

LadyAndCat

Kendiniz demişsiniz vücut ısıları çok düşük diye neden ısıtmıyorsunuz kalan yavruyu ve mamayı sıcak gerçekten elinizi yakacak şekilde sıcakken, kaynar halde kettle’dan alıp hazırlamalısınız....
İlk bir haftalık bebekler 2 saatte 1.
10 günlük bebekler 4 saatte 1.
21 günlük bebekler 6 saatte 1 beslenirler.
Benim bildiklerimi siz de biliyorsunuz kabul ettim :s

Anonymus552223

İsıtmadiniz mi?? Simdiye dek:( cok cok onemli ama bu oda sıcakligi yetmiyor bebeklere. Patlamaz yani onun ne kadarcik gucu var ki su torbasini patlatacak

Anonymus552223

Cok doldurmayinca kendiliginden de patlamaz zaten onu yumuşak bir bezle sarip koyacaksiniz

LadyAndCat

Küçük plastik su şişesine sıcak su koyabilirsiniz veya cam şişe de olur ama patlatacak kadar sıcak olmasın dikkat edin. Direkt olarak yavruya da temas ettirmeyin...
Sizin kediniz size geldiğinde 15 günlükmüş bunlarsa daha küçükler bu yüzden bazı şeyler biraz daha farklı olabilir...
Umarım yaşatmayı başarırsınız.
Yardım isterseniz biz burdayız...
Lwb’nin de dediği gibi kedinin kaç günlük olduğuna ve gelişimine göre mama saatleri farklılık gösterir...
Mamayı da dediğim gibi SICAK bildiğimiz SICAK suyla yapın...

Piinaraksu

cis yaptirmayi sicak tutmayi biliyorum süt tozundan çok fazla içtikleri için mi diye dusundum ama ölen yavrunun biri çok yiyordu biri dengeli digeri neden öldü peki mamanin tarihindede herhangi bir sıkıntı yok

Anonymus552223

Mamadan kaynakli olmayabilir hersey olabilir o kadar hassaslar ki bu donemde..

LadyAndCat

Erkek kediniz bebekleri öldürmeye kalkmadı mı? Hayret :s
Sıcak tutmayı, çiş-kaka yaptırmayı, doğru şekilde mama yapmayı ve
2 saatte veya kaç günlük olduklarına göre 4 saatte 1 beslediyseniz...Ölmemeliler :s