Biri Şu Konuya Açıklık Getirsin Artık

Ceydayyavuzz

Arkadaşlar 4 aydır kedi besliyorum. 4 aydır mama araştırıyorum, herkes farklı bişey söylüyor.
Kimisi proplan,kimisi royal canin,kimisi baska bisi öneriyor. Ben vallahada billahada yoruldum artik :(
N&D alıcak butcem yok onu belirtmek istiyorum.
Bana gerçekten ama gerçekten mamalar hakkında bilgi verebilir misiniz. Arama butonuna yazıp okuyorum yine herkes birbiri zıttına bisey söylemiş.

41 CEVAP

suleren

N&d 5 kilosu 200 tl birçok yerde. Kilo başına 40 TL oluyor. 10 kglik mamaları saklamak zor oluyor. 5 kg almanız daha iyi olur eğer düşünürseniz. Ben tavuklu havuçlu bir yaş mama hazırlıyorum işine 1-2 çay kaşığı da zeytinyağı koyuyorum. Aynı zamanda yoğurt da veriyorum. Beapharın Milk paste maltını, tüy yumakları için olan maltını ve çinko tabletini kullanıyorum. Çok fazla yaş mama, ev yemeği yediklerine burun kıvırıyorlar kuru mamalara:)

LadyAndCat

Ceyda Hanım;
Maddi gücünüz yetiyorsa pahalıdan ucuza ve kaliteye göre sıralayacağım mamaları:
•Acana , Instinct , Orijen, Fitmin Purity , Bravery.
•N&D ,Hill’s, Advance, Royal Canin.
•Pro Plan, Happy Cat, Purina One , Matisse, Whiskas, Friskies, Cat Chow, Golosi, Profine , Brit .
•Yerli Mamalar.

Ayrıca tüm mamaların 3-5-7 kg’lık olanları daha ucuza gelir. Kilosu arttıkça fiyatı ekonomikleşir ama tek kediniz olduğu için ben 10-15 kg’lık mama önermem kediler aynı mamayı uzun süre yiyince sıkılıyorlar. 3-5 kg’lık mamalar size uygun olur. Bir de mamasının farklı çeşitlerde olmasına özen gösterin.
Biri balıklı diğeri tavuklu gibi. Böylece sıkılmaz ve mamasından bıkmaz kediniz.
Her kedinin ihtiyaçları ve yaşı farklıdır. Şimdi kediniz için iyi olan mama kediniz 10 yaşına geldiğinde onun için uygun olmayabilir. Kedinizin mama değişimi yaşına, kilosuyla ve rahatsızlıklarına göre değişir. Değişecektir.
Hiç kimse de mama konusunda KESİN konuşamaz. Birinin kedisine iyi gelen mama sizinkine İYİ gelmeyebilir.
İYİ bilinen markalara yönelin.
Ucuz ve adını sanını bilmediğiniz mamalara yönelmeyin...

suleren

Petlebide birçok şey pahalıya satılıyor nedense:( severek kullandığım bir site ancak fiyatları daha uygun olsa çok daha iyi olur.

Ceydayyavuzz

Nd de yuzde 36 oraninda et var. Proplanda da durum ayni. Farklari nedir?

LadyAndCat

“N&D ye baktigimda 1,5 kilosu 180 liraydi sanki yanlis mi hatirliyorum”
Ceyda Hanım naptınız :D
Bu kadar pahalı olsa hepimiz iflas ederiz.
İyi mamaların kilosu 25-45 lira arasında filan değişiyor.
Bütçenize göre iyi bir mama bakın lütfen...

Ceydayyavuzz

Ladyandcat siralama icin cok tesekkur ederim. Yararli oldu bu bilgi :) degerlendirecegim

bademthecatt

Suleren çinko tabletin markası ne tüylere iyi geliyor mu?

suleren

Ladyandcat yanlış anlamayın, çok güzel bilgiler veriyorsunuz soru-cevap altında ancak matisse nasıl whiskastan bi önce gelebilir ki? Purina one ve happy catten daha iyi olduğunu düşünüyorum. Happy catte et bile yok. Vitamin konusunda da matisse daha iyi gibi görünüyor. Taurin oranları ise matisse: 1800 mg/kg purina one: 780 mg. Kg yazmıyor purina one'da değişiyor mu bilmiyorum.

suleren

Ben çok bir farkını göremedim maalesef tüy dökümünde:( Bio Petactive markası.

Faytekin

Proplan en iyisi diyen veteriner e gitmeyin bence bı daha.

Ceydayyavuzz

Ben tum mamalari karsilastiracagim. Icime daimi sinen bir marka olmazsa iyi oldugunu dusunduklerimi sirayla deneyecegim. Gerisini kedime bırakacağım. Umarim sevecegi mamayi bulabilir.
Bu arada gecen ay proplan somonluyu deli gibi yiyordu. Ladyandcat hatirlarsin belki,ne kadar vermeliyim diye sormustum. Surekli daha fazlasi icin agliyor demistim,bana tavsiyeler vermistin.
Simdi tavuklu hindilisini yiyor. Tabii zorla... sebebi nedir anlayamadim. Ya mamadan sıkıldı, ya tavuklusundan.
Degisiklik iyi gelir belki...

suleren

Yanlış anlamayın dediğim gibi kalite ve fiyat sıralaması diyince ben de o şekilde sıraladınız sandım:) Yanlış bilgi olmasın.

fatmanurss

Refleks ya da refleks plus gerçekten hem fiyat hemde besin değeri açısından çok iyi bir ürün kedim severek kullaniyor

minky

Birazdan her şeyi baştan sona detaylı yazacağım.İçerij vs.Baştan sona.Şimdi ders yapacağım ama 5 te ciddi anlamda açıklık getireceğim

Shaco

alerjilreinin olmamaasına tüy dökümü yapmamasına ve sevmelerine dikkat etmen gerek eğer dışarıdanda destekleyeceksen mamayı çok pahalı almana gerek yok önemli olan kedinin günlük ve ihtiyaç duyduğu proteini alması mesela rc yada pro plan kullanırsın ama yaş mama yada haşlanmış kızarmış etle köfteyle vs desteklersin gene yeter eğer kedinize tek tip mama beslenmesi sunacaksanızda mamayı kaliteli almanızı tavsiye ederim o zaman nd gibi yada açana orijen desteklemekte haftanın en az 5 günü ekstra bir et türü besin olmalı tek öğününde olsa bile