Biri Şu Konuya Açıklık Getirsin Artık

Ceydayyavuzz

Arkadaşlar 4 aydır kedi besliyorum. 4 aydır mama araştırıyorum, herkes farklı bişey söylüyor.
Kimisi proplan,kimisi royal canin,kimisi baska bisi öneriyor. Ben vallahada billahada yoruldum artik :(
N&D alıcak butcem yok onu belirtmek istiyorum.
Bana gerçekten ama gerçekten mamalar hakkında bilgi verebilir misiniz. Arama butonuna yazıp okuyorum yine herkes birbiri zıttına bisey söylemiş.

41 CEVAP

ND nin kilosunu 90 tlye bulabilirsiniz

Faytekin

Şuan Nd kısır somonlu kullanıyorum,daha önce başka çeşitlerini de kullandım,Orijen sevmediler,Acana sevdiler cokda memnunduk ama kısır kedilere pek uygun değil ,Naturea seviyorlardi ama onda da stok sorunu oluşmaya başlamış,Britcare ağzına sürmediler,Bravery tavuklu tüy döktürdü somonluyu sevmediler,Nd Kinoa Skin Coat sevdiler ama kilo aldırdı,Bozita ya biraz burun kıvırdılar,Virbac kısır sevdiler ama deli gibi aşırı su içmeye başladılar,daha uygun mamaları hiç denemedim,,prolan,hills ve Rc asla kullanmadığım mamalar zaten,bir tek İnstinct denemedim onun içinde de tavuk olduğu için sevmeyebilirler ve tüy dökümünü artırabilir diye düşünüp duruyorum ,çok mama değiştirdim diye düşünebilirsiniz ama ben bunları zorla yedirmeye çalışmadım hicbirini yedirmem de zaten , aldım bitsin diye düşünmem asla,sevmediği mamalari direk kaldırırım sokak hayvanlarına veririm,bizde durumlar böyle şuan :)

LadyAndCat

N&D biraz daha ağır bir mama kimi kediye iyi geliyor kimine ağır geliyor.
Kimi kedide tüy dökümü yapabiliyor.
ProPlan içinde yumurta da var ek olarak tüm proteini etten gelmiyor.
Tüy dökümüne iyi geliyor.
İkisi de iyi mamalardan:)

Zukoo

Bence yapmanız gereken bir petshopa girip bütün mama markalarının içeriklerini okumak. Kedinizin sağlık sorununu ya da hassasiyetini biliyorsanız zaten ona hangi besinin iyi geleceğini de biliyorsunuzdur. Tek tek karşılaştırın ve karar verdiğiniz mamayı ufak gramajda alıp deneyin. Yiyorsa ne ala. Veteriner kontrollerinde zaten sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Ben de uzun süredir araştırıyorum, en son bu fikirde karar kıldım. Gayet de güzel gidiyor olaylar.

Ceydayyavuzz

Mamalarin içeriğine bakarken nelere dikkat etmeliyim peki?

proplan en iyisi veterinerler dahi öneriyor

minky

Mamanın içeriğine bakarken tahılın az olmasına bkın (mısır,mısır glüten,buğdayibuğday glğteni,şeker pancarı posası vs.).İçeriğine kurutulmuş veya taze et olanları tercih edin.(taze et vvar ama tahıl çoksa o mamayı boşverin).Fiyatı aynı olan diğer mamaarın içeriği ile kıyaslayın.İçeriği benzer olanları fiyatları ile kıyaslayn.Son sordupum soruya bakabilirsiniz ayrıca.

minky

Bence de proplanı bırakmalısınız.Çok istemezsiniz sebebi belki mama doyurucu değildir yada kedi obur

LadyAndCat

Ceyda Hanım;
Mamadan sıkılmış olabilir veya bu çeşidini sevmemiştir :)

LadyAndCat

Şule hanım,
İlk 2 grubu o şekilde düzenlemeye çalıştım ama 3.grupta çok fazla mama olunca bu şekilde sıraladım yani karışık :)