Tuxedo, Maine Coon, Chincilla

Zeyno-

Sizce hangi kediyi satın almalı ya da sahiplenmeliyim? Yeni öğrenciyim ve üç kız kalıyoruz. Arkadaşım korkuyor ve üstüne üstlük tüye alerjisi var tüye dayanabilirim duş alınca daha hafifliyor alerjim dedi ama korkusu çok çok fazla bu yüzden sakin bir kedi almalıyım. Bunlar dışında geneli sakin bir kedi cinsi biliyor musunuz? Ya da bu ırklardan hangisini satın almalıyım? ( Şu anda bu durumdan dolayı satın almayı düşünüyorum, 6 yıl sonra mezun olursam sahiplenebilirim ya da arkadaşım korkusunu yenenebilirse daha öncesinde de sahiplenebilirim... )

18 CEVAP

ferolet

Satın almayın. Sahiplenin. Cins kediler de agresif olabilir. Ya da saldırgan denilen tekirler çok da uslu olabilir. Her kedinin karakteri farklıdır. Eğer kediyi sahiplendikten sonra bu bahanelerden dolayı tekrar bırakma ihtimaliniz varsa (bence var) lütfen hiç sahiplenmeyin.

altininannesi

Bence siz kediyi mezun olunca sahiplenin.Üç kız kalıyoruz diyorsunuz ve birinin alerjisi varmış o kızın alerjisini bahane edip size vermeniz için baskı uygulayabilir bilemezsiniz ayrıca satın almayıp sahiplenin.ömür boyu dost olacağınız bir canlıyı para verip almak ne bileyim bana çok ters.Kedilerin huylarını bilemezsiniz yaşadıkça öğrenirsiniz ve ay bu sakin diyip aldığınız kedi belki de agresif çıkacak.

Cins kedilerin karakteri farkli diye bisey yok benim kedim cins ve agresif ama sokaktaki kedilerim cok uysal tamamen karakter meselesi ve sokaktan yada batinaktan sahiplenirseniz sizi daha cok sever bunun bilincinde olur ve daha sakin olur sizi sever. Tuye alerjisi varsa almayin zaten niye aliyorsunuz ki cok lazimsa sahiplenin.

Cansumuezza

Petshopta kafeslerde zorla kapalı tutulup üremeye zorlanan hasta kedilerin üretimine ve çilesine destek olmak istemiyorsaniz sahiplenin. Sakin bir kedi istiyorsanız da ki bu tamamen şanstir. Yetiskin bir kedi sahiplenin huyu suyu belli olur ve yavrunun yapacağı yaramazlıklari yapmaz. Evde başkaları yaşıyorsa ve kediye mesafelilerse heleki alerji vs soz konusuysa hic sahiplenmeyin en doğrusu bu olur. Sorun çıkarmayan arkadaş sonradan çıkarabiliyor çünkü.

Linsenpai

Kesinlikle satın almayın ve sahiplenin. Sakin bir cins yok her kedinin karakterine göre değişir. Barınaktan veya sokaktan alırsanız daha bağlı oluyorlar sahiplerine.

Kedimiriltisi

Benimki british ama sizi korkutmak gibi olmasin benimki manyak gibi bir sey!! Isirmak var, cizmek var..
Ama sokakta besledigim bir suru sokak kedisinin daha hic bir tirnagini dahi gormedim..
Sokaktan bir yavruyu kurtarmanizi tavsiye ederim isin asli..

Zeke

İhtiyacı olan bir kediyi kurtarın neden satın alasınız ki..Sokaklar barınaklar bir sürü kedi ile dolu. O ticarete ortak olmak yerine deli gibi mama satın alıp dağıtabilirsiniz sokaktakilere....

Cinse yönelmeyin, ihtiyaç sahibi kediler dünyanın en tatlı şeyleri oluyor birbirinize daha çok bağlanırsınız kısa zamanda..
Tek tavsiyem hali hazırda sokağa alışmış kedi yerine yavru alabilirsiniz eve. Veya barınaktan kurtarın birini..

Zeyno-

@altininannesi Diğer kız arkadaşım benim için bir problem yok dedi. Diğer kız arkadaşım da öyle yapacak bir insan değildir. Liseden tanırım onları. Zaten uyumlu bir ev arkadaşı oldukları için onlarla kalıyorum. Neyse, tamam öyle yaparım. Ya da buralarda Tuxedo gördüm, zaten sokakta bulunan kedilerdendir Tuxedo, sahiplendirmek isteyen çıkarsa sahiplenirim...

Zeyno-

@altininannesi Ya da bende artık bir 6 yıl beklerim.

Simgebykl

Söylediğiniz ırkların zaten tüyü uzun :D alerjisi varsa arkadaşınızın niye alıyorsunuz? Mevsim geçişlerinde tüy dökecek o. Ayrıca cinslere göre sakinlik olmuyor kedinin karakterine bağlı bir olay o. Hırçın bir kedi çıktığında ne yapacaksınız? Satıcıya geri verip paranızı geri mi isteyeceksiniz :D

gozdeyilmaz

Allahım okudukça sinir tepeme çıktı sorunun her yeri ayrı bir saçmalık. Size şöyle söyliyim kedi sahiplenmeyin zaten satın almayı düşünen insanın içerisinde hayvan sevgisi yoktur kaldı ki arkadaşınızın alerjisi varmış bugün tahammül eder ama yarın 1 ay sonra etmeyebilir kötüleşebilir o zaman hem size yazık olur hem de kediciğe. Aynen öyle başka insanlarla birlikte yaşadığınız için şu an bu doğru bir karar değil sonuçta kedi sizin olacak herkes dikkatli davranmayabilir önümüz yaz herkes cam pencere açmak isteyecektir şu an bence doğru bir zaman değil

SATIN ALMAMIZIN FARKLI SEBEPLERİ OLABİLİR SATIN ALAN İNSANLAR DA KEDİ SEVER BUNU ANLAYIN HERKESE BİLİP BİLMEDEN KAFTAN BİÇMEYİN BENİM CİNS KEDİM VAR VE ONU HER ŞEYDEN ÇOK SEVİYORUM

Anonymus552223

Scottishler sakin değil hasta...

Anonymus552223

Kendi kedinizi seviyor olabilirsiniz ama genel anlamda kedileri ve kedi problemlerini bilen insan kedi satın almaz. Sadece kedi de degil digerleri icin de gecerli

Zeyno-

@ferolet Bunlar bahane değil, ben bunları önemsemem ama başka insanlarla da bir evde yaşıyorsam onları düşünerek hareket etmeliyim. Sokağa bırakacak kadar da cani biri değilim. Sadece ırklara göre farklılıklar vardır. Çok sakin olsun demiyorum bir nebze daha ya da nasıl desem... Biraz daha kolay adapte olan diyebiliriz. Yoksa caddemdeki kedi de benim için aynıdır, Pet Shop da bulunan kedi de.