Mamaaaaa

Elifozdemrrr

Yaklaşık 7 aylık kedime pro plan yetişkin somonlu kedi maması verebilir miyim vitamin desteği alıyor bağışıklığı düşmüş tavuklu mamaları pek sevmiyor somonlu mamaları çok seviyor yavru kedilerde genelde somonlu yok ne yapayım sizce

34 CEVAP

TAMAM İŞTE KENDİN DE YAZİYOSUN O SENİN KEDİN NADİR BİR İHTİMAL BASİNA GELMİS VERMEZSİN OLUR BİTER YAZDİGİN SEYİN MANTİGİNİ ANLAMAMİSSİN 1 KEDİDE OLUNCA BİLİMSEL OLMUYOR BU YAZİLAN MAKALEYİ Bİ OKUMAN LAZİM İLK CUMLEYİ OKUYUP CEVAP VERİP DURUYORSUN

@sekerfare21
Bir diger anlatmak istedigim de bu konuydu tşk ederim.

minky

Galiba gereksiz tahıllar (mısır ve glüteni,buğday ve glüteni)'ın kedilerde alerji yaptığını bilmiyorsunuz.Advamce,proplan,hills,royalcanin bu boş tahıllarla dolu.Neden bu gereksiz tahıllar bar?Hayvanların yaratılışına zıt birşey bilmem farkında mısınız?Ayrıca varsa yoksa nd dediğinş hatırlamıyorum kimse de demedi.Burda boş boş konuşup insanları yanlış yönlendirmeyi.Ayrıca fazla proteini alerjisi var diye saçma salak mamaları kaliteli göstermeyin.

@minky anlamıyorlar ama nedenini cozemedim.

Tamam işte kendi kullandigini mi onersin ne bekliyorsunuz? Tek mama var gibi davranilmiyor kaliteli olani oneriyoruz. Orijen de oneriliyor matisse de. Brit care de. Eger parasi yeten varsa brit önermeyiz tabiki.

Evet en cok ND oneriliyor haklisiniz o konuda. Ama ideal bir mama genel olarak her kedi icin. Sebebi bu. Rc ND kadar populer degil burada cunku kalite arasi ucurum kadar fark var Rc tahilla dolu icinde et yok. ND ise Rc ile ayni fiyatta ve icerik herkesin gozu onunde. Mesela ben bu siralar daha cok fitmin purity oneriyorum kaliteli bir mama Nd ile eş benim gozumde. Yani o fiyata olan en iyi mama oneriliyor.

GlsmKrpk

"Fazla proteinden dolayı:
Alerji, Tüy dökümü, kaşıntı, nefes zorluğu çıkan sorunlar. Haklısınız tüm bunları düşündüğümde N&D gibi kaliteli görünen bir mama sizin beğenmediğiniz ama gerçekten iyi olan markaların yanında olmamalı çünkü KEDİLERİ HASTA ETME ÖZELLİĞİ VAR. O mamanın hasta ettiği kedileri beğenmediğiniz mamaların özel tedaviye yönelik mamaları düzeltiyor :)"
Bu yazdığınızda haklılık payı çok. Ama şu var proplan iyi bir mama olmamasının sebebi içinde gereksiz takviyeler olması : mısır var tamam üstüne mısır glüteni eklemişler. Buğday var pekii yine üstüne buğday glüten unu eklenmiş , katkı maddeleri fazla. İçeriğindeki tavuk eti oranı nedir muamma , kümes hayvanları türevleri unu bana güven vermiyor açıkçası. Aynı fiyata belki daha ucuza daha uygunu daha katkısız mamalar var . Bunları zaten yazmıştık. Dediğim gibi yukarıda belirttiğiniz açıklama doğru bir açıklama. Protein oranı daha düşük katkısız mamalar kullanmak içimizi biraz daha rahatlatır hayvan sahipleri olarak

bbeyzvv

BİZ PROPLANA KÖTÜ DEMİYORUZ FİYATINI HAKETMİYO DİYORUZ DEVAMLI ND DEMEMİZİN SEBEBİ DE HERKESİN BÜTÇESİNE UYMASI HERKES ACANA ALAMAZ AMA HERKES ND ALIR

Layda177

yavru maması tavsiye bu video size yardımcı olabilir

Carathras

Burada çok yanlış bir bilgi var düzeltilmesi gereken bence.
Öncelikle N&D 'den başka tabiki başka mamalar ama daha iyisi gerçekten içerik olarak daha iyisi Orijen, Acana, Taste of of the Wild gibi mamalar, ama bunlar N&D'nin iki katı fiyat etiketine sahip.
Fitmin N&D'ye alternatif olabilir içerik olarak ayrıca Farmina ürünlerde çok alternatif var.

Şimdi aslında çok hesaba gerek kalmadan asıl kriter şu olmalı MISIR, MISIR GLUTENI, BUĞDAY, ŞEKER PANCARI, PROTEIN TOZU, TAVUK PROTEINI, SOMON PROTEINI gibi tabirlerin hiçbiri yok.
Evet N&D'nin en pahalı serisinde bile %20 karbonhidrad var evet ama daha aşağısı pek yok gibi Acana, Orijen de de nerdeyse öyle.
Diğer önemli kriter protein kaynağı gerçek et olması.
Taurin değeri bu kadar iyi olan pek alternatif de ayrıca yok...
Yani sadece protein yüzdesi ve yağ yüzdesi ile hesap yapmak kesinlikle doğru değil. Proteinin kaynağı mamanın karbonhidrat oranını etkileyen kriterlerden biri işte bu yüzden N&D fiyat aralığındaki rakiplerinden öne çıkıyor.
Mesela bugün okuduğum Fitmin yorumları için yeni bir mama ülkemizde kaç kişi denedi kullandı etkileri faydaları zararları neler oldu? Kullanan çok az bilen çok az bu sebeple N&D önerilmesi çok doğal.
Bir kere saçma tahıl dolabı RC, Proplan gibi mamalar yerine özellikle fiyatları böyle iken tamamen veterinerlerin insanları aptal yerine koyması da var bu işin içinde N&D' kötü demek yanlış olacaktır.
%90 oranında bütçe aralığı bu iken bu sayfa da Orijen falan önermek zaten mantıklı olmayacak.
Ben buradaki kimsede N&D takıntılığı olduğunu düşünmüyorum aksine şuan çok rahat ulaşılabilecek ve %99 oranında içerik olarak herkese önerilebilecek bir mama. Ayrıca yemeyen kedi N&D de yemiyor, benim kızların en büyüğü sadece balkabaklı-bıldırcınlısını yiyor.
Burada bütçe, bütçeye göre en iyi içerik ve bu mama ile karnını doyurucak canın tercihleri devreye giriyor.

Bence tartışmaya bu açıdan bakılmalı, mama soran arkadaşlar da hangi marka niye öneriliyor yorumlardan öğrenmeli diyorum...

Elifozdemrrr

Pro planın bir tık üstü hangi mamayı önerirsiniz

@ladyandcat
YAZI TATA'YA AİT

Arkadaşlar kulakdan dolma bilgileri paylaşmayın.
1-Kediler yüksek Protein için uygunlardır.
2-Kedilerin karbonhidrat ihtiyacı %5-10 aralığıdır.
3-Yavru kediler için protein en az %50 Ergin kediler için en az %36 oranında olmalıdır.
4-Kediler %80 protein içeren diyetlere karşı adapte olmakda zorluk çekmezler.
5- Kedilerin protein katabolizmasında yüksek miktarda karaciğer enzimine ihtiyaç duymaları da yüksek protein ihtiyacının bir diğer nedeni olarak görülmektedir. Yüksek karaciğer enzimlerine olan ihtiyaç kedilerin düşük diyet proteinin adapte olmalarını güçleştirmektedir. Düşük protein (% 17) beslenen kedilerde düşük proteine adaptasyon güçlüğü yaşanırken yüksek proteine (% 80) adaptasyonda sorun oluşmamaktadır. Doğal ortamda kedi diyetlerinde ortalama protein % 50-60 düzeyindedir. Proteinlerin yapısında bulunan arginin, metiyonin, histidin, fenilalanın, lizin, lösin, isolösin, treonin, triptofan, valin ve taurin kediler için esansiyel aminoasitlerdir. Özellikle bitkisel proteinlerde az miktarda bulunan taurin beslenmede belirleyici olmaktadır. Yemin yapısındaki aminoasitlere duyarlı olan tat alma özellikleri ile kediler protein tüketimini kısmen ayarlayabilmektedirler. Bitkisel yemlerde çok az miktarlarda bulunan taurin hayvansal yem tüketmeyen veya az tüketen kedilerde önemli sağlık problemleri (retinanın dejenarasyonu, görme yetisinin kaybolması, bağışıklık sisteminin çökmesi, gelişmenin gerilemesi, zayıf ve ölü doğan yavru sayısının artması) oluşturmaktadır.
6- Doğada kediler ihtiyaç duydukları enerjinin önemli bir kısmını hayvansal kökenli besin maddelerinden (yağ ve proteinlerden) sağlarken ticari yemlerde ise bu enerji genellikle baklagil, buğdaygil taneleri ve diğer bitkisel ürünlerin yapısında yer alan karbonhidratlardan karşılanmaktadır. Metabolik bir gereklilik olarak kedilerde enerjinin % 50'lik kısmı proteinden sağlanmalıdır. Toplam enerjinin % 35-40'ından daha az bir kısmı hayvansal kökenli yemlerden karşılanması durumunda kedilerde daha fazla enerji ve kuru madde tüketme eğilimi görülmektedir. Bu durum obezitenin temel nedenini oluşturmaktadır. Otçullara oranla kısa bir sindirim sistemine sahip olan kedilerde bitkisel kökenli yemlerin % 5-10'dan fazla olması besin maddelerinin sindirilmeden atılmasına ve sindirim güçlüğüne neden olmaktadır (Zoran 2002; NRC 2011). Kaynağına bakılmaksızın yüksek enerjili yemlerin tüketilmesi durumunda kediler kuru madde tüketimini başarıyla ayarlayamazlar. Uzun süreli yüksek enerjili yemlerin tüketimi hızlı bir canlı ağırlık artışına neden olmaktadır (Hirsch ve ark., 1978; Prola ve ark., 2006). Yemin enerji düzeyinin azaltılması amacıyla diyetin sindirilmeyen karbonhidrat (selüloz vb.) oranının arttırılması yerine su içeriğinin yükseltilmesi, kedilerin hem canlı ağırlıklarını daha kolay kontrol etmelerini sağlar hem de fiziksel aktivitelerini iyileştirir (Morris ve ark., 2006). Aktif evcil kediler için NRC günlük metabolik enerji ihtiyacını 80 kcal/kg, olarak verirken pasif kediler için günlük 50 kcal/kg vücut ağırlığı olarak vermektedir (NRC 1986; Butterwick 2000).
7-Günlük su tüketimi ihtiyacını Kirschvink ve ark., (2005) 4.5 kg ağırlığındaki bir kedinin 240-300ml olarak vermektedir. Baran (Baran 2007) ise su ihtiyacını kilogram canlı ağırlık üzerinden 50-100 ml şeklinde vermektedir. Kedilerde kuru madde tüketimi üzerinde çoğunlukla durmamaktadır.

Kısaca kediler için,bu bilgileri özetlersem,kedilerde protein çok önemli yer tutar.Kediler hepçil değildir ve karbonhidrat onlar için dışdan alınması gereken bir kaynak değildir.Yediklerinden bu küçük miktarı alırlar.Evde yaşayan kediler ile doğal ortamdaki kedilerin gereksinimleri değişmemektedir.Değişen tek şey,yediklerinden aldıkları suyu,kuru mamalardan alamayan kedilerin,bu eksikliğini gidermek için,su şelalesi alınmalı veya yaş mama verilmelidir.Bu sayede su eksikliği ve ileride oluşabilecek hastalıklar önlenmelidir.Diğer bir konu ise kuru gıda evde yaşayan kediye göre verilmelidir.Yani kalorisi dengelenmelidir.Bu ise evde beslenen 5 kilo bir kedide (5X30+70=220) yani mamaya göre bu ayarlanmalıdır.Zaten her mamada bu oran ayarlanmış ve arkasında yemesi gereken günlük miktar verilmiştir.Bunlara dikkat edildiği takdirde kedilerde sağlık problemi gözükmez.Sizlere tavsiyem yukarıda belirtildiği gibi karbonhidrat miktarı yüksek gıdaları kullanmamanız ve su ve enerji yani kalori miktarına dikkat ederek,mamayı oranına göre dengeli vermenizdir.Kısır kedi mamalarına bu zaman kadar karşı olmamın sebeplerinden biride budur.Kısır kedi mamalarındaki tasarım tamamiyle kilo kontrolüne yöneliktir ve kalorisi düşürülmüştür.Ancak bu duruma zıt bir şekilde karbonhidrat miktarı yükselmiş,protein oranı düşürülmüştür.Bu sebeple kuru gıda yemesinde artış ve obeziteye varan sonuçlar görülebilir.Bakıldığında söylendiğinin aksine omega 3 balık yağı düşürülmüş(iştahı kapatır ve doygunluk verip kilo kontrolü sağlar)ve kediler için gereklidir.Taşlaşma karşıtı olduğu söylenmiş ancak çoğu markada Magnezyum Fosfor Kalsiyum seviyeleri,kimi markada aynı,kimi markada ise yakın tutulmuştur.Bu sebeple kısır kedi mamaları taşlaşma önlemez.Zaten taşlaşma önlemek için bu değerlerin azaltılması yeterli değildir.Önemli olan sindirim kolaylığı ve kuru mamaya oranına bağlı,gereken su tüketimidir.Buraya kadar okuyanlara teşekkür ediyorum ve gereken bilgiler için makale paylaşıyorum.

https://www.researchgate.net/publication/301546778_EVCIL_KEDILERIN_BESLENMESI

@alicethescottish
Sen yasadin diye herkes yasayack diye birsey yok neden anlamak istemiyorsun birak insanlar kedisini kaliteli beslesin sne proplan yedirmeye devam et surekli bunu yazmayi birak bence. Soylemek usteyebilirsin ama surekli yaziyorsun aciklama yapildi ona ragmen hala yaziyorsun

sekerfare21

İcerik olarak;
Pro Plan: 5/10
Hill’s: 6/10
Royal Canin: 4/10
N&D: 8/10
Orijen:9/10
Acana:9/10

LadyAndCat

Gizem;
Genel olarak söylüyorum:
Gerçekten de sadece N&D var gibi?!
Sizin için demiyorum sadece , kişisel algılamayın...