Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Bahçede Bağlı Şekilde Köpek Bakmak Doğru Mudur?

ByLanc
ByLanc

166 Puan

Merhaba dedemin bir bahçesi var oraya köpek almak istediğini söyledi bende bakmak için çok hevesliyim ancak korktuğum şey köpek bağlı olarak bahçede bunalıma girer mi ya da bağlı kalmak onun canını sıkar mı? onunla her gün en az bir saat yürüyüş yapıp bakımını üstlenmeye hazırım ancak günlük 2 saat görüşmemiz onun için yeterli olur mu emin olamıyorum ne dersiniz?


16 CEVAP

lwb
lwb

119813

ben doğru bulmuyorum, hakettiklerini düşünmüyorum,geçenlerde bir yerde bedensel gelişim ve psikolojik sağlığı açısından da zararlı olduğunu okumuştum.
bahçede bakılcaksa ona özel bi alan yapılıp içinde serbest gezmesini öneririm.


LadyAndCat
LadyAndCat

132391

Ne kedi ne de köpek bir odada , balkonda , çatıda , bahçede olmuyor. Günde 1-2 saat ilgilenirim ile olmuyor çünkü bu hayvanlar biz insanlar gibi SOSYAL ve EV-CİL.
EV-Cİ. Onlar da bir aile istiyor, sevmek , sevilmek. Kanepede tv izleyip pineklemek istiyor. Çocuklarla oynamak istiyor.
İnsan Anne - Babasıyla oyunlar oynamak ilgilenilmek istiyor.
Yani genel olarak söylüyorum bir bahçesi , çatısı , balkonu olanlara...
“Bende bahçe var, çatı var, balkon var.Salarım oraya orda yaşar.” Demek işe yaramıyor. Onlar bir aile istiyor, sevilmek , sahiplenmek , ilgi istiyor. Sonra o kediler kaçıyor veya ölüme atlıyorlar balkondan...
Köpeklerde de davranış bozuklukları oluyor. Ruh sağlıkları bozuluyor ve sahipleri baş edemiyor ve ya terk ediyor ya da sahiplendirmeye çalışıyor zavallı hayvanları !
O hayvanları yalnızlığa, ölüme, sefil bir hayata ve depresyona terk etmeye hiçbir İNSANIN hakkı yok !!!
Onların da bir canı var.
Onlar sizi seviyorlar ölümüne ve diz terkedince açlık grevi yapıp ölenler bile var üzüntüden...
Anlayın onu/onları terk etmek ne demek...


radagast
radagast

1025

bunun tartışması olmaz.


Kendiniz, bu saatten sonraki hayatınızda yaklaşık 5 metre çapta biryerde durmaya çalışın. günde sadece 2 kere en fazla da 1 saat dışarı çıkıp gezebiliyorsunuz, kulağa nasıl geliyor?


epiglottis
epiglottis

142795

Hayvanin bu sekilde mutlu olabilecegini dusunmek bile sacma. Gulsahka, yaşiyordur belki ama nasil yaşam, konuşamayan derdini anlatamayan hayvana boyle bir yaşami reva görmek insan olarak dusunebilen bir canliya yakışmiyor. Gunun belli bolumunde bagli olur yine anlarim.
Kaldi ki hergun 2 saat gidemeyebilirsiniz de.. her turlu hal oluyor hergun cikamayabilirsiniz. Ciksaniz da 2 saat ayiramayabilirsiniz o zamanlar ne olacak? Gunduz salik gece bagli falan olsun en azindan. Ve barinaktan kopek alin.


Zukoo
Zukoo

13390

Evde bakamıyorsanız bahçenize güvenlikli bir çit oluşturun ve hayvan bağlı olmadan rahatça gezebilsin. Siz gerçekten günün 24 saatten oluştuğunyn farkında mısınız? 2 saat o hayvana yeter mi sizce? Bahçede bakılması güvenlikliyse sorun değil bence ama bağlı olması büyük bir sorun. En basitinden başka köpekler hayvana zarar vermek için bahçeye girdiğinde o hayvan kendini koruyamaz bile. Dediğim gibi en uygunu çit yapmak ve hayvanın özgürce bahçede dolaşmasını sağlamak. Onun dışında da günde en az 3 saat daha uzun yürüyüşler gerekiyor. Herkes hayvan sever bunda sorun yok ama idare edecek şekilde bakabilirim diyorsanız ve ısrarla sahiplenicem diyorsanız bu hayvan sevgisi değil bencillik oluyor.


Katya06
Katya06

13665

2 saat yeterli değil. Günlük en az 3 kere ben bol bol serbest bırakılmalı diye düşünüyorum. En az 1er saat.


Katya06
Katya06

13665

Ayrıca bir köpek ortalama 15 sene yaşar. Dolayısıyla 15 senelik ömüre günde 2 saat onu sahiplenmekten çok ceza gibi.


Cansumuezza
Cansumuezza

19714

Dedenin köpeğine sordun mu acaba tüm ömrünü öyle mi geçirmek isterdi ! İnsanı deli edersiniz ya


Siyammm
Siyammm

116742

Eziyet


Gokgokgok
Gokgokgok

7342

Aslında biraz empati yaparakta karar verebilirdiniz. hayvanı bağlayarak bir bahçede tutmanızı doğru bulmuyorum, eğer alacaksanız hayvana iyi bakmanız lazım yani öyle bağlı tutarak hayvanın sağlıklı olacağınıda düşünmüyorum umarım güzel boşta gezebileceği bir alan yapıp alırsınız.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 255 Görüntüleme
  • 16 Cevap
  • 1 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 24544 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR