N&D Yaş Ve Kuru Mama

Ares87

Kedilerime N&D yaş ve kuru mama siparişi verdim haftada 2 gün yaş mama belirli günlerde yumurta ve yoğurt versem ve bıldırcın yumurtası haşlasam sorun olur mu ki

40 CEVAP

Orcuncun

Yumurta çok yağlı ve kalorili kedileriniz için, gerçekten ihtiyaçları yok. Tabi toksik değil o açıdan güvenli ama uzun vadede sorun yaşatma garantili. Hele kediniz kısırsa ya da kısırlaştıracaksanız.

Orcuncun

Evet hepsini çiğ ve az miktarsa dışkısını takip ederek verebilirsiniz güvenli ve sağlıklıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta çok güzel yıkanmış olmaları gerekirse sirkede bekletin ki iç parazit bulaşma riski olmasın.

Orcuncun

Kefirin içeriğinde kedilerin de sindirim sistemi florasına yararlı olan laktobasiller bulunuyor çok sağlıklı o yüzden

ZehraBulutt

Orçun bey yumurtanın bahsettiğiniz hastalıklara yol açtığına dair kaynak gösterebilir misiniz? İnsanlar için de yıllarca yumurta kolestrol yapar dendi, şimdi aksi söyleniyor. Her gün yağda yumurta verin demiyoruz tabi ama haftada - 15'te bir haşlanmış yumurta verilebilir, yumurta çok faydalı bir gıda.

bademthecatt

Yoğurt ve yumurta haftada bir verebilirsiniz çok sağlıklı

Orcuncun

Kediniz fotoğraftaki kediyse ırkı yüzünden eklem rahatsızlıkları yanında böbrek hastalıklarına da yatkın zaten buna uygun beslemeyle güzel sağlıklı bi hayat sürebilir, su içtiğinden de emin olun, rica ederim:)

Ares87

Bende şaşırdım zararlı diyince zaten en az hafta de bir veriyorum yarım olarak doyunca kalıyor bile tabakta valla kafam karıştı iyice

ZehraBulutt

Olmaz verebilirsiniz.

Ceydayyavuzz

Ben proplan mama kullandim uzunca bir sure ve icerisinde yumurta var. Ayrica veterinerimde haslanmis yumurta verebilirsiniz haftada bir filan demisti. Nereden cikti bu yumurta sagliksizdir dusuncesi :D hergun versek tamam da,haftada bir iki defadan ve yumurta gibi bi protein deposundan bahsediyoruz... ben arada havuc,patates,et ve cok cok az pirinc haşlayıp veriyorum kedime. Ama saydigim sebze ve pirinci cok az,eti bol koyuyorum. Ek gida gibi oluyor ama sakin cok sık yapmayin,kuru mama yemiyorlar sonra:D ve yogurtda haftada bi kasik, cok soguk olmamak kaydiyla veriyorum ben.

Ares87

Bende kendim yaş mama yaptım havuç kabak az pirinç tavuk ciğeri haşladım kız yedi ama oğlan yüzüne bakmadı yaptığım mamanın çok şükür yoğurt lor ve yumurtayı çok seviyorlar hafta da bir yada 15 günde bir veriyorum marul vs. Diyince dalga geçiyor sandım ömrümde hiç kedinin marul falan yediğini görmedim bu zamana kadar bilgim olmadığı için royal kullanıyorduk N&D sipariş verdim ona geçicez inşallah yerler

felix_cat

Yok ya yumurta faydal

Fatosdondu

Haftada 1 filan yemek yapiyorum, ana madde kuzu cigeri ya da tavuk ciger yurek karisik. Sebze olarak da kabak, havuc,patates, biraz dereotu ya da maydanoz, bir iki kasik da bulgur ya da pirinc koyuyorum. Bol sulu corba seklinde, rondodan gecirip veriyorum. Gunde 1 kase yogurt ya da kefir, ayran veriyorum. Kuru mama da her gun tabaklarinda gun boyu var. Icme sularina 1 lt icin 1 cay kasigi elma sirkesi ya da bir iki yemek kasigi sade soda koyuyorum arada sirada. Erkeklerin ilerde idrar yolu sorunlari oluyor diye sirkeyi onlem amacli koyuyorum, vete sordum olur dedi. Iki vet. Var gittigimiz, bir tanesi, bos ver hazir konserveleri yemek yap bunlara demisti o yuzden yapiyorum. Kuru mamayi da kisir mi alayim dedigimde gerek yok bebek mama al sanki iclerinde protein mi var demisti. Diger vet ise kesinlikle kisir mama ver dedi, onun icinde kisir hayvana gore dengelenmis kalsiyum fosfor vs var dedi.

Orcuncun

Yorumlar çok karışık tamamını okuyamadım, yumurta için toksik olmadığını yazdım, uzun vadede özellikle kısır kedilerde kullanımın sağlıklı olmadığını belirttim, kısaca tekrar bilgilendiriyim kediler karnivordur sebzeye ihtiyaç duymaz -doğru- ama evde baktığımız kedilerimizin bir çoğu normalde ihtiyaç duydukları suyu kaptan içmiyor. Verdiğiniz yeşillikler hem hidrasyona katkı sağlıyor hem lif kaynağı olduğu için sindirimi düzenliyor. Sadece kuru mama yiyen kedilerin idrar yolu problemlerinin sıklığı belki dikkatinizi çekmiştir, sürekli yaş mama da ağız florasını bozuyor bu yüzden bahsettiğim alternatifleri biraz da bilinçliyseniz ve yabancı diliniz varsa araştırabilirsiniz. Balkabağı özellikle kısır olmayan erkek kedileriniz için oldukça faydalı nedenini araştırabilirsiniz bu da çok bilindik. Kefirden ayrıca bahsetmiştim. Ayrıca ne kadar hoşlanmasam da benim de kendi kedim ve köpeğimde kullandığım kuru mamalar vitamin minarel yağ ve aminoasitler açısından tam ayarlı bunları tüketen bir hayvanın ekstraları çok iyi ayarlanmalıdır bir çok içeriğin eksikliği olduğu kadar fazlalığı da son derece zararlıdır.

ZehraBulutt

Sizin üslubunuz çok kucaklayıcı zaten, insanları soğutuyormuşum bak sen. Baktığımız kedilere acıdığını söyleyen bir kişiye nasıl yazmamı beklerdiniz acaba?

Cansumuezza

Valla bizim kimseye kendimizi kanıtlamak adina bir çabamiz yok kanit göstermek isteyen sizsiniz :))