Kedi Psikolojisi

mmbytk

merhabalar. yaklaşık bes aylık bir kedimiz var. üc aydır beraberiz. çok yaramaz. çocuk olduğu için herhalde normali budur diye düşündük. kendimizce bazı kuralları bilmesi için de hayır demek, şişşt demek gibi işte türlü yöntemlerle bir şeyleri kontrol etmeye çalıştık. ama esasen hiçbir konuda hiçbir eğitim verebilmiş değiliz. azarlama, kızma, su sıkma hiçbiri hiçbir işe yaramıyor. en büyük sorun da bir şey yediğimiz anlar. sorun sadece bu olsa yine iyi, sabırla hayır dersin falan filan. ama sorun şu ki ne zaman ona bir şey vermesek, masadan indirsek gidip çiçeğe saldırıyor. bilerek ve gözümüzün içine bakarak. duvardan duvara zıplıyor, bir anda içine cin girmiş gibi hareketler sergiliyor. Tv üstü oradan duvar saati oradan lambader hayvan pantere dönüyor. her yolu denedik, en son yediklerimizden çok az verip en azından inadını biraz kırmaktı. biraz işe yarar gibi oldu bu sefer de biraz daha vermediğimiz için deliriyor.

Sehpada tv karşısında bir şey yiyip içerken, inadını bildiğimiz sehpaya çıkmasına bisi demiyoruz. Ona göre bişi yoksa bu sefer de herhalde niye bana göre bisi yok diye çiçeği devirmeye çalışıyor. versen de vermesen de ne yaparsan yap biz bise yiyorsak hayvan çıldırıyor.

Mutfak tehlikeli diye yasak, mutfaktan çıkartırsak çiçeği dağıtıyor. Yemek ver verme çiçeği dağıtıyor. En son bugün banyo lavabosunu yıkarken, o anlık çıkardım dışarı ki normalde oraya çıkmasına bisi demiyorum. yine bi hırsla koşarak salona gidip çiçeği devirdi. Böyle insan gibi kinlenmesi, inatlaşması normal mi? İstemediği en ufak bir şeyde evde terör e

İnanın gücüm kalmadı. Ruhen çöktüm. Evde huzur kalmadı. Böyle belki basit geliyordur okuyunca, ki olabilir herkesin yapısı farklı kimseyi de yargılamam ama bizim bir gün rutinimiz sürekli mücadeleyle geçiyor. Ne yediğimizden bisi anlıyoruz ne içtiğimizden. Oyunsa oyun da oynatıyorum. Sorun nedir, yanlışımız ne, doğrusu nedir. Yardımızını dileniyorum arkadaşlar. Çok yıprandım.

35 CEVAP

mmbytk

Bu arada su sıkmada sadece çiçeğe zarar verdiğinde yapıyorum. Onun dısında hiçbir sey icin kullandığım bir yöntem değil. Onda da cok caresiz kaldım o sebeple gelişti.

Ebrarh

yemek yerken kısa bir süreliğine odaya kapatabilirsiniz biz öyle yapıyoruz çoğunlukla ve kediniz daha bebek içinde şuan normal bir kedinin 2kat enerjisi var ve bence çiçeği evden çıkarıp feda edin sjsjdjd yoksa sonu gelmez diye düşünüyorum bide kum eşelemek hoşuna gidiyorsa

Oske22

Anladım. Sadece istediğini yapmadiginizda tepki veriyor yani. Bebek gibi düşünün kedinizi ve ona göre davranın. Mesela çiçeği vs ulaşamayacağı yere koyun. Ben çok yüz vermezseniz düzeleceğini düşünüyorum. Aksine sürekli istediğini yaparsanız daha cok tepenize çıkar. Benim tanıdığımin kedisi ayni o şekil. Cok alıştırmislar küçükken ve simdi İstediğini yapmadığı icin adeta evde terör estiriyor. Adeta şımarık bir velet gibi :D

mmbytk

Çiçek evden gidince çölü dönüyor ev:( bi de önceleri derdi yaprak yemek, toprak eşelemek sanıyordum ama bininci örnekten sonra bildiğin bizi kızdırmak için yaptığına eminim artık. Ne zaman istemediği bir yerden indirsek, çıkarsak, bisi yesek o zaman yapıyor. Yoksa bütün gece beraber cicekle, daha hiçbir şey yapmadı gece. Sadece intikam icin kullanıyor resmen :)

mmbytk

Her istediğini yapmamak ya da istediğini ona vermemek icin aldırmamayı denedim çiçeğe gittiğinde cünkü gözümün içine bakarak yapıyor. Ama aldırmayayım diyorum en son ev batıyor üstüne çıkıyor bir yerde sabır bitiyor. Zaten oyuna döndü. Tepki almak ister gibi yapıyor oyun oldu.

Tek kişiden korksun olayı da nasıl oluyor bilmiyorum bizimki aldırmıyor. Ben de kızsam eşim de kızsa ki onun sesi daha cok cıkıyo haliyle yine aynı. Aldırmıyor hayvan. Kaçsa da o an yine yine yine.

Valla böyle sözünü dinletebilen insanları görünce helal olsun diyorum. Yok bizimkinde olmuyor niyeyse.

mmbytk

Tam şu an olanı aktarayım. Kısa film tadında. Oyun oynadık yirmi dakka falan. Geldim cay koydum cekirdek oturdum. Geldi kokladı. İndi sehpadan gitti çiçeğe arka iki patisiyle tekmeyi vurdu gitti. Ne şimdi bu?

nilayy24

Bir de yediklerinizden masaya çıktıkça falan vermeye devam ederseniz her seferinde çıkacaktır, bi önce çıktığımda verdiler yine çıkayım yine versinler mantığıyla düşüneceği için

mmbytk

Evde misafir yok, karantinadan dolayı evde geldiği günden bu yana değişen hiçbir şey yok hatta. Onla beraber üc kişiyiz. Kumu deseniz her gün temizliyorum. Öyle alıştı ilk günden bu yana. Yani arıyorum bi sorun bulamıyorum o yüzden zaten çaresiz kalıyorum. Her şey normal görünüyor ama birden içine bir şey girmiş gibi hareketler sergiliyor. Kısırlaştığında yani yaklaşık iki ay sonra, biraz olsun sakinleşmesini ummaktan başka çaremiz de yok gibi. Denemediğimiz yöntem kalmadı.

mmbytk

Anlıyorum. Sanırım en iyi yöntem aldırmamak. En basında esasen bu kızmalar bu kadar sık değildi, ben de sakin bir ses tonu yakalamaya calısıyordum. Ama sonuç alamadıkça o da vazgeçmedikçe iş su sıkmaya kadar geldi. Zaten o da işe yaramıyor, kendimi kötü hissettiğimle kalıyorum. Ona alan yaratma konusunda da maalesef ev kücük yoksa benim de aklımda. İcine girdiği sepetler büyükçe tırmalama tahtası oyuncaklar var da hepsini ayrı bi yere birlikte koyacak alan yok maalesef. Ama su cam yatağı olmasa da kalorifer yatağından alcam.

Bilmiyorum bakalım daha sakin daha umursamaz olmayı deneyeceğim.

blue_hpood

yani kendine ait bir alanı olursa daha rahat olur, orada vakit geçirir. ama siz su sıkmayı bırakın, evet. ve umursamayın. kendi çapında takılsın. düzelecektir:)

Anonymus552223

Oyle bir cicegim vardi benim de mahvettiler yuksek yere koydum. Size tepkiden falan degil daha once de dedigim gibi, ciceklere karsi boyle yapiyorlar genelde. O yuzden cok sorgulamayin cicege raf yaptirin gitsin

mmbytk

Teşekkür ederim öneriniz için ama ben direk bana karşı yaptığından emin oldum artık. Benim kızdığımı biliyor, normalde bütün gece dokunmamış oluyor çiçeğe, gün içinde de yok, ne zaman masadan indirdin, mutfaktan cıkardın anında koşarak gidip deviriyor. Tesadüf olamaz bu.

Ben de bi yüksekçe saksılık gibi şeyler var ondan düşünüyorum ama onu da devirir mi diye korkuyorum. Çiçek büyük bu arada yani yuca diye geçiyor adı, kücük bir ağaç gibi bir şey rafta durmaz.

Zeke

Ne çiçekmiş arkadaş:D
Okuduklarımdan çıkarımım şu oldu, siz kedinizi eğiteceğinize o sizi eğitmeye çalışıyor.
"İstediğim olmazsa çiçeğini bir daha göremezsin:))"

Su sıkmak ceza değil onu daha fazla hırslandırmak olur bu birincisi. Lütfen asla yapmayın bunu.
İkincisi yemek yerken siz tattırmaya devam ettikçe o da gelmeye devam edecektir. En basiti restorandaki kedilerden pay biçin, hiç tanımadıkları insanlara bile gidiyorlar.
Ben olsam vermezdim rahatça yemek yiyebilmek ve rutin haline getirmemek için. Ki siz de rahatsız oluyoruz demişsiniz.
Kediler cidden rutin hayvanlardır, çişleri kakaları bile saatli.
Daha çok küçük ayrıca, 5 aylık kedi hayırdan çok zor anlar veya anlamaz. Devam edin yanlışında hayır demeye ancak sonuç almanıza 3-4 ay var diyebilirim kabaca.
Oyun oynuyoruz demişsiniz fakat demek ki enerjisini atmaya yetmiyor. Evde koşturun onu bir ip yardımıyla, oyalanacak oyuncaklar hazırlayın biraz araştırınca bulursunuz.
Bilgisayardan balık açmıştım ben, oturup izledi yarım saat aralıksız :))
En önemlisi de camın önüne onun için güzel bir yer hazırlasanız veya varsa balkonunuza önlemler alıp çıkarsanız o da oyalanacaktır...
Siz masaya oturmadan onu balkona veya cama yollarsınız, sizin rutininiz de böyle olur.
Çiçeği de bir süreliğine kaldırın bence ortadan. Bir nebze düzene girince tekrar çıkartırsınız.
Sabredin, durulacak nasıl olsa büyüyünce..

GlsmKrpk

Çiçeği yemek öncesi kaldırsanız sonra yerine koyarsınız tekrar ya da yemek yerken bir odaya alsanız kedinizi ?

BalliBadem

(: Badem de bana kızınca sukulentlerimi/kakatüslerimi yere atar hatta hava alsınlar diye cam önüne koymuştum kızıcağı birşey yapmama rağmen 3 tanesini atmış camdan kedi bu ne yapsa yeridir ve bu Badem in eğitimli hali eğitmeden önce kaktüsleri ısırıyordu fln (: