Kedi Psikolojisi

mmbytk

merhabalar. yaklaşık bes aylık bir kedimiz var. üc aydır beraberiz. çok yaramaz. çocuk olduğu için herhalde normali budur diye düşündük. kendimizce bazı kuralları bilmesi için de hayır demek, şişşt demek gibi işte türlü yöntemlerle bir şeyleri kontrol etmeye çalıştık. ama esasen hiçbir konuda hiçbir eğitim verebilmiş değiliz. azarlama, kızma, su sıkma hiçbiri hiçbir işe yaramıyor. en büyük sorun da bir şey yediğimiz anlar. sorun sadece bu olsa yine iyi, sabırla hayır dersin falan filan. ama sorun şu ki ne zaman ona bir şey vermesek, masadan indirsek gidip çiçeğe saldırıyor. bilerek ve gözümüzün içine bakarak. duvardan duvara zıplıyor, bir anda içine cin girmiş gibi hareketler sergiliyor. Tv üstü oradan duvar saati oradan lambader hayvan pantere dönüyor. her yolu denedik, en son yediklerimizden çok az verip en azından inadını biraz kırmaktı. biraz işe yarar gibi oldu bu sefer de biraz daha vermediğimiz için deliriyor.

Sehpada tv karşısında bir şey yiyip içerken, inadını bildiğimiz sehpaya çıkmasına bisi demiyoruz. Ona göre bişi yoksa bu sefer de herhalde niye bana göre bisi yok diye çiçeği devirmeye çalışıyor. versen de vermesen de ne yaparsan yap biz bise yiyorsak hayvan çıldırıyor.

Mutfak tehlikeli diye yasak, mutfaktan çıkartırsak çiçeği dağıtıyor. Yemek ver verme çiçeği dağıtıyor. En son bugün banyo lavabosunu yıkarken, o anlık çıkardım dışarı ki normalde oraya çıkmasına bisi demiyorum. yine bi hırsla koşarak salona gidip çiçeği devirdi. Böyle insan gibi kinlenmesi, inatlaşması normal mi? İstemediği en ufak bir şeyde evde terör e

İnanın gücüm kalmadı. Ruhen çöktüm. Evde huzur kalmadı. Böyle belki basit geliyordur okuyunca, ki olabilir herkesin yapısı farklı kimseyi de yargılamam ama bizim bir gün rutinimiz sürekli mücadeleyle geçiyor. Ne yediğimizden bisi anlıyoruz ne içtiğimizden. Oyunsa oyun da oynatıyorum. Sorun nedir, yanlışımız ne, doğrusu nedir. Yardımızını dileniyorum arkadaşlar. Çok yıprandım.

35 CEVAP

BalliBadem

Ayrıca yemek yerken böyle şımarıyorsa onada sandalye çekip çay tabağına azcık yaş mama koyun böylece o tarz davranmaz diye düşünüyorum mesela 100 gr yaş mamayı 4e bölüp kalanını buzluğa atabilirsiniz yemekten önce çözdürürsünüz

mmbytk

Açıkçası sosyal medyada falan görüyorum, daire diye bi kanal var hatta, milletin evi çiçek ve kedi dolu ama hepsi yaşıyor :) zenginin kedisi de zengin oluyor herhalde elit :(
:)))

Şaka bi yana açıkçası dediğiniz gibi herhangi bir askeri düzen yok evde kedi icin. Kendini yaktığı icin sıcak soğuk bilmediği icin(en azından su an) mutfak yasak ki o da zaman zaman girebildiği şekilde. Bi de çiçek. Onun dısında özgür zaten asıl askeri düzen bize var her sabah aynı güne talim eheh.

İntikam falan işin abartısı tabi de gözümün icine bakarak yapıyor ve ben zaten asıl bunun çözümünü sormak istemiştim. Yani her istediğini alamadığında bu şekilde bi tepki mi verecek diye. Çünkü istediği sofranın ortasında dört ayağıyla gezinmek, istediğini yemek. E haliyle evin de bazı kuralları olabiliyor. Herkesin huzurlu olacağı bir düzen istemek de anormal değil sanırım. Sonuçta dediğimiz gibi ne sürekli kural iyi ama ne de sonsuz özgürlük bir işe yarıyor.

mmbytk

Yaş mamayı parça parça veriyoruz da haftada iki falan. Her gün verirsek zararlı olmaz mı her öğün?

Onun dısında ona tabak yapmayı denedik biz yemek yerken, ödül mamalarından. mamayı yedi yine masaya cıktı :)

blue_hpood

diş bakımını aksatmadığınız sürece her gün yemesi sağlıklıdır.

mmbytk

Yarın veteriner günü, yaş mamayı kullanma sıklığını bi soralım bakalım. Bir de diş için henüz hiçbir şey yapmadık sanırım ona da başlasak iyi olur.

Yemek yerken kapıyı kapadık bugün. Biraz miyavladı ama vazgeçti. Buna da yemek yemek denirse tabi, insanın içi eziliyor.