Kum Temizliği

Firuzecik

Merhabalar. Kızımın tuvalet kumunu günlük hatta bazen günde iki kere temizliyorum. Koku sorunum hiç olmadı. 2 haftada 1 kumun içindeki küreğin alamadığı ufak topakları temizleyip kum kabını çamaşır suyuyla yıkıyorum ve üzerine kum ekliyorum. Kullandığım kum kalitesiz galiba çişi dibe yapışıyor kürekle kazıyorum. Yeni kum aldım sanicat, eskisinin bitmesini bekliyorum. Sizin kullandığınız kumlar da dibe yapışıyor mu? Bildiğiniz daha pratik temizlik yöntemleri var mı?

27 CEVAP

AydannD

Ben sanicat bianca antibakteriyel kum kullanıyorum ve çok memnunum daha önce lindocat kullandım ve dibe yapışma sorunu oldu. Bu arada kum seviyesine dikkat et. Seviye az olunca da bazen yapışma yapıyor

Zeynepalex

En iyi kumuda alsanız, kum kabına kumu az koyarsanız dibe çokme yapar, kumunu bol koyun. Biz Akkum, lindo cat ve Magicsand kullaniyoruz.
Ayrıca kum kabı olarak da bebek küveti kullaniyorum, kumlar etrafa çok yayılmıyor, kazmayı çok seviyor benimki :))

fredda

Kumunun kabına bağlı aslında, benimki beş litrenin 3te 2sini alıyor. Kumun yüksekliği olarak da 4 parmak veya 7 cm ölçmen yeterli.

Zeke

Ben 6-7 litresini falan döktüm tek seferde.
4 gün içinde kalanını döke döke bitirdik, şimdi olanı kullanıyor.

Bir de neden iyi diyolar hiçbir fikrim yok ama proline yaptığı dışkıdan bile daha dışkı en kibar haliyle :D inanılmaz memnun değilim kendisinden. Size de önermiyorum, denemeye bile değmez.

FridaDora

Ben açık kum kabı kullanıyorum (büyüdükçe koku yapmaya başladığı için kapalıya geçeceğim 1ay snra falan). Kum kabına battal bol siyah büyük çöp poşetini ikiye katlayıp bantladım(süresi dolduğunda komple hepsini atabilmek için), poşeti iyice yerleştirdikten sonra kum kabının dibi boyutunda kestiğim kartonu yerleştirdim, eşelerken yırtmaması için. Bir nebze işe yarıyor fakat kumu azalınca bu sefer kartona yapışmaya başladı, kazıma işlemini kartonda, kutuya göre daha kolay yapıyorum bölünebildiği için. Hafta sonu kumun süresi dolacak komple atacağım, kırtasiyeden mukavva alarak deneyeceğim bir de. Kartona yapışmasının sebebi kedimin çiş ve kaka için ayrı yerleri kullanması olabilir belki(kaka için sağ çiş için sol tarafı kullanıyor garip bir şekilde :D). Her kedinin böyle bir takıntısı var mı bilmiyorum ama zamanla yöntemler geliştiriyor insan işte. Kumun derin olması önemli, son 2 gündür kazıyorum ondan önce top şeklinde oluyordu. Lindo Cat ince taneli kullanıyorum fakat eve her yere çok dağılıyor iri taneliye geçip bir de onu deneyeceğim, belki yapışmasının sebebi ince olmasıdır.

Filizgeziciix

lütfen kabını çamaşır suyuyla yıkamayın :) Kedilerin burunları çok hassastır ve çamaşır kokusundan rahatsız olabilirler, solumaları da akciğerleri için pek iyi değil. Mümkünse az kokulu bir sıvı sabun veya ıslak mendille temizleyin :)

kedimelsa

Proline yada lindocat iyi diyorlar ben lindocat sipariş ettim şimdilik vancat da bakabilirsin

Ebra_erdem

Ben sanicat sabun kokulu kullanıyorum koku problemi yok topaklanmasida çok iyi ama biraz tozutuyor

Firuzecik

O zaman sanicate geçince sorunlar azalır. Peki 10lt mi boşaltıyorsunuz kum kabına? Ben 5lt boşalttım az geldiği için dibe yapışmış galiba

Ebra_erdem

Ben poşetin %70 ini fln boşaltıyorum yarısını bosaltinca biraz yapışabiliyor bide tuvaletini alırken ben nazik alıyorum ufak ufak dokundurup alttan alıyorum yoksa bu kumdada parçalanabilir

mmhureyre

KLOZETE ALIŞTIRIN KÜÇÜKTEN KEDİNİZİ TÜM SORUNLAR BİTİYOR. CİTYCAT Mİ NEDİR Bİ APARAT VAR KLOZETİN ÜSTÜNE KONARAK KUMLAR ORTASINDAKİ DELİK KEDİ ALIŞTIKÇA BÜYÜTÜLEREK EN SONUNDA KLOZETTEN TAMAMEN KALDIRILARAK KEDİNİN KLOZET EĞİTİMİ VERİLEBİLİYOR. ZOR BİRAZ AMA ON YIL SİZLE YAŞIYCANI DÜŞÜNÜRSENİZ KEDİNİZİN EN AZ BİR KAÇ AY ZORLUK ÇEKMEK HİÇBİRŞEY DEĞİL

Catlovely

Lindocat kullanıyordum koku problemi oluyordu bıraktım. Vancat aldım. Vancat de harika değil ama liondocat e göre daha iyi

sekerfare21

En az 7 cm olmasina ozen gosterin. Az oldugu icin yapisiyor olabilir.

Zeke

Proline iyi değil kesinlikle, asla almayın.
Yapışmaması için de kullanmadım ama tuvalet poşetleri oluyor, onlardan deneyebilirsiniz belki.
Bir de en az 10 cm olmalı. Öteki türlü yapışır

fredda

Kum kabına poşet takarsan temizleme derdinden de kurtulursun. Akkum veya Proline al, Proline'ın çişi emme süresi, Akkum'a göre daha kısa bu arada.