Kedim Yarasını Yalıyor! Acil Yardım!

bsrdgr

Bugün kısırlaştırma işlemi yapıldı, veteriner evde takmamız için yakalığı verdi fakat eve geldiğimizden beri takamıyorum, kaçıyor, tıslıyor, saldırıyor, tam takacak gibiyken ne yapıp edip sıyrılıyor. Bir yolu olmalı, zira yarasını yalamaması gerekiyor ve yaladıkça kötü sonuçlar doğuracak. Nasıl takabilirim öneriniz var mı?

23 CEVAP

zeynsudd

Veteriner takın dediyse takmanız lazım. Bir şekilde takın. Uyurken falan..

Kevserhaksever

Siz peşinde koştukça daha çok stres olacak biraz kendi haline bırakın bence. Keşke veteriner taksaydı sizin yerinize madem yalamaması çok gerekli neden takmadı? Çok aşırı bir şekilde yalamıyorsa sorun olmaz bence ama hunharca dikişlere saldırıyorsa dikkatini dağıtın ilgisini çekin en azından strese girmemiş olur daha fazla. Gece derin uyku moduna girince de takarsınız belki çaktırmadan. Çok geçmiş olsun, sağlıklı ömürler..

Anonymus552223

Estetik dikiş yapmis olsaydi bu eziyete gerek kalmayacakti cunku dikisi yalasa da birsey olmuyor o zaman. Bir sorun bakalim o şekilde mi yapti? Kolayca patlamiyor. Cok korkmayin

Anonymus552223

Yalamasi da cok kotu birsey degil aslinda normalde o sekilde temizleyip iyilestiriyor hayvanlar kendini

bsrdgr

Kolayca patlamayacağını söyleyerek bir nebze olsun beni rahatlattınız, ancak vet, yalamasın yalarsa yarasını açar dedi. Fakat yakalığı hiçbir yolla takamıyoruz, üsteleyince dolabın üstüne atladı ve şuan orada kendini yalıyor. Oradayken takmam ya da onu indirmeye çalışmam hiç mantıklı değil, bu kez oradan atlaması daha büyük risk. Şuan bıraktım kendi haline..

holdmybeer

Kediye yakalığı takmanız için birinden yardım almanız gerek. Yardım aldığınız kişi boynundan hafifçe tutup kaldırsın (anneleri de onları bu şekilde taşır, canları acımaz ve hareketsiz kalırlar) siz de onu korkutmadan takmayı deneyin. Size yaklaşması içinse çok sevdiği ödül mamasından verebilirsiniz. Hemen takmaya kalkmayın geldiğinde önce bir sevin. Şimdiden kolay gelsin:) Miniğe de geçmiş olsun :))

Feyza34

Pamuklu bir kıyafetin kolunu kesip oraya gecirin cok uzun olmucak ve sıkmıcak biz oyle yaptık.
Bizim baska bi kedide takmadik ama yalayarak açmıştı dikisi alimca farkettik ve tekrar zimba dikis atildi.

bsrdgr

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum hepinize.
Kevserhaksever, kedimi almaya gittiğimde şuan takmama müsaade etmiyor siz evde takarsınız dedi. Halbuki veterinerde gergin olduğu için dikkati çok daha dağınık oluyor, orada çok kolay olacaktı. Neyse, yarın ola hayrola diyelim. Hunharca yalamıyor, ama olayı anladığı için dolabın üstüne çıktı ve orada uyuyor. Biz de kendi haline bıraktık bu kez oradan kaçmak isterken atlamasın diye. Çok teşekkürler. Bu arada sözü geçen kedi gerçekten çok akıllı ve zapt etmesi kolay bir kedi değil o yüzden bu saat oldu sorunu çözemedim...

Oske22

Benimki hic yarasini yalamiyor sadece etrafını yalıyor Allah'tan zaten korkak bir kedi boyunluk takmak zorunda kalmak zor olurdu. Bir de boyunluk taktiği icin poposunu yalayamiyorlar siz gunluk silerseniz iyi olur bence pişik olmaz.

Cansumuezza

Öncelikle sakin olun siz panik olarak yaklaştıkça oda stres olup kaçar zaten stres içinde. Yalaması-dişlemesi iyileşmesini geciktirir sadece. Yalakalık yokken nasıl davranıyor bir gözlemleyin yakalıkta cok stres ediyor onları.ince bir penyeden kıyafet yapabilirsiniz iyileşmesi yine gecikebilir ama yakalıktan daha az sorunlu olur.

Anonymus552223

Bir daha aklinizda bulunsun Allah korusun baska bir ameliyat gecirirse estetik dikis yapsinlar, dikis aldirmak gerekmesin. Boylesi cok ilkel ve ugrastirici

bsrdgr

Çok teşekkür ederim, evdeki diğer kedim için estetiği araştıracağım, aynı stresi onun da yaşamasını istemiyorum kalp dayanmıyor

bsrdgr

En sevdiği mamalar, kedi otu... En sevdiği oyuncaklar... hepsini teker teker denedik, asla kanmıyor.

LadyAndCat

Yakalık veterinerde baygınken takılmalıydı. Siz zaten takamazsınız onu :) ayrıca yakalık bir ipe bağlanmalı yoksa boğazını keser. Eşarp olabilir , yumuşak bir bezle bağlanır.

bsrdgr

Evet bir ip var yakalıkta, yakalığı takmak için mamayla kandırdığımız için acıksa bile yemeğine gelmez oldu o yüzden daha fazla strese sokmamak ve güvenini kaybetmemek adına zorlamıyoruz. Yarın sabah kontrolü var, ya orada takılır ya da arkadaşların önerdiği gibi bir kıyafet parçası geçiririz.