Koku Sorunu

ferolet

Arkadaşlar kumunu günde 2-3 kere temizliyorum. Ama o odaya sinen kokuyu asla tam geçiremiyorum havalandırsam bile bi sonraki yapışına hoop yine aynı koku. Var mı bir tavsiyeniz? Siz neler yapıyorsunuz? Kum öneriniz varsa da alırım

17 CEVAP

LindoCat kokulu, kokusuz ince taneli kedi kumu. Googledan 10 litresini 22₺ gibi uygun bir fiyattan bulabilirsiniz.
Yaklaşık 6 aydır bu markanın kokusuz ve ince tanelisini kullanıyorum. Daha öncesinde 2 ay EverClean marka kumuda kullanmıştım. İkisi arasındaki farklar EC'in kurdan dolayı yüksek fiyati ve Ever Clean' in daha çabuk bitmesi. Tozutma konusuna gelirsek LindoCat' dede, EC gibi aşırı bir toz olmuyor.
LindoCat' in 6 aylık denemelerim sonucunda tam bir fiyat performans ürünü olduğunu söyleyebilirim.
Koku probleminin olma sebebi tuvaletin nerede olduğu ile de alakalı olabilir. Sürekli hava alan bir yerde olması şart. Aksi takdirde markası ne olursa olsun illa bir koku olacaktır. Tuvaletini yaptığı esnada bir koku olacak her zaman ama kediniz tuvaletini yaptıktan sonra, sizde kumu temizledikten 10-20 dakika sonra halen devam eden bir koku varsa, en az ayda bir sefer tüm kumu değiştirmenizide tavsiye ederim. Bu arada tuvaletini temizlerken dışkıları parçalamamaya çalışın zaman ile parçalanan ufacık dışkılar da sürekli ağır bir kokuya sebep olur. Ben bu aşamalarla kokudan tamamen kurtuldum. Kedinizin yediği şeylerden dolayı da dışkıda ağır bir koku olabilir. Halen devam eden ağır bir koku varsa ya kediniz çiftleşmek için koku bırakıyor yada tuvaletin dışına alanını belirlemek için çişini yapıyor olabilir.
Sürekli hava alan bir yer+ İyi bir kum markası+ Tuvaleti sık sık temizlemek+ (Gerekirse veterinere götürmek).

@kedimelsa
Ben 6 aydır kedinin tuvaletini alaturka tuvalete döküp sifonu çekiyorum. Bu arada sakın klozete dökmeyin tıkama yapıyor. Şu an için bir sorun olmadı hem daha pratik. İsterseniz deneyebilirsiniz.

Kediniz yavru ise mamaya geçişte ilk başlarda ağır bir koku oluyor maalesef. İlerleyen aylarda devam ederse mamayı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Veterinere götürmediyseniz mutlaka veterinere de götürün parazit için tedaviye de başlandığı zamanlara girmiş. Tüyü kadar sağlıklı ömrü olsun.

kedimelsa

Ben Akkum ve lindocat kullanmaya başladım Akkum daha bugün aldim baya iyi topaklaniyor bana göre koku yok ben aloeveralisini aldım gayet güzel beğendim ilk baş tozutuyor ama şuan tozutma sıkıntısı yok kedim içinde oturup duruyor ince taneli çok da güzel lindocat pazartesi günü gelicek onda güzeldir eminim ikisi uygun fiyatlı 15 TL 5 litresi ama 10 litre alınca herhalde lindocat daha uyguna geliyor bı bakın derim ayrıca ben yaptığı gibi temizliyorum zaten direk topaklaniyor çisi zaten kakası normaldir yediği mamalardan heemn temizleyince birşey olmaz birde ben balkonda çöp kovası yaptm sadece onun yaş mama poşetini ve tuvaletini balkondaki poşete atiyorum

ceydacorek

Kumunuzu değiştirin derim ben de gün de 2 kere falan temizliyorum hiç bir şekilde koku olmuyor kakasını yapınca biraz koku oluyor kapatınca tamamen kayboluyor almasam bile koku sıfır kullandığım kum gardenmix aktif karbonlu

ferolet

Bakın emin misiniz alaturkada sorun olmadığına denicem çünkü kskdkdk

nilayy24

Çişini kakasını yapar yapmaz hemen gidip alırsanız kum kokuyu hapsetmez diye biliyorum, ben biraz bekleyip öyle alıyorum koku eskiye göre azaldı. Sonuçta kürekle kazarken havalandırıyoruz henüz kokusu hapsedilmemişken alınınca daha çok kokuyor bir de bekleyip almayıp deneyebilirsiniz

ferolet

Bir önceki kumumuz LindoCat’ti. İlk kumumuzdu hatta çünkü bizimki daha iki aylık bile olmadı:) ama o zamanlar sütle beslendiği için zaten kaka kokusu sıkıntı olmuyordu. Tam normal mamaya geçtik lindocat bitti, normal mamaya geçince de koktu haliyle. Ama memnun kalmıştım lindodan olmadı geri döneyim ona

@ferolet
Tesisat sisteminize güveniyorsanız evet eminim.
:D

semsemo

lütfen kedi kakasını tuvalete atmayın, birinci sebep bentonit kullanıyorsanız(ki öyle) giderlerinizi tıkar. ikinci sebep ise kedi kakası toksiktir, deniz ve okyanuslara giden atıklar oradaki canlılara zarar veriyor, onları öldürüyor. ayrıca insan sağlığına da zararlı. ağzı kapalı bir poşete koyup çöpe atmak en uygunu. her defasında poşet kullanmak da pek çevre dostu değil maalesef ama ben de koku hapseden çöp kutusu alana dek böyle yapıyorum

Ebra_erdem

Kum markanız neydi ben sanicat sabun kokulu kullanıyorum ve hiç koku yok ama kedimin sağlığı için kokusuz almayı düşünüyorum aklımda ya reflex yada mırmır var bide kapalı tuvalet kullanıyorum oda kokuyu azlatiyor kumun içine karbonatta ekleyebilirsiniz

ferolet

Teşekkürler herkese:) akkum sabunlu kullanıyorum ama sanki sabun kokusuyla kaka birleşince daha kötü bir koku çıkıyor ortaya o yüzden bu sefer kokusuz alacağım:/

Mltmkcn

Koku sorunu bizdede var bir çok marka denedim bende ama kokulu kumda birbirine karışıp daha yoğun bir koku ortaya çıkıyor şuan kokusuz kullanıyorum tam geçmese bile hafifledi

Cagglaa

Ben kokusuz kum alıyorum. Tuvaletini yaptıktan hemen sonra da üzerine kum atıp, çöp poşetine koyup, kapalı bir çöp kovasına bırakıyorum. Günlük olarak da atıyorum. Bu sayede her hangi bir koku olmuyor. Hem kakasını yaptığı zaman, hem de çişini yaptığı zaman hemen alıyorum. Temizlemediğim zaman hanımefendi tenezzül etmiyor zaten:)))

Kevserhaksever

kedimin tuvaleti odamda yatağımın biraz ötesinde ve açık, şimdiye kadar pek çok kum denedim mırmır güzeldi ama toz sorunu olmaya başlayınca ona direk elveda ettim. 3 aydır reflex yeşil kutusunu aktif karbonlu olanınıı kullanıyorum, kakaları odamda çöp kutusunda biriktiriyorum bazen atmayı da unutuyorum insanlık hali sonuçta, koku falan yok. kedinizin maması kaka kokusunu çok etkiler, kum olarak da bunu öneririm '' reflex aktif karbonlu..''