Kuduz Aşısı

Evcil kediye kuduz aşısının yapılma amacı nedir? Ne gibi faydası olur.

20 CEVAP

@bademthecatt ' e katiliyorum.
Bir kez mutlaka yaptirin eğer kiraciysaniz vs apartmanda kedinizde rahatsiz olan varsa belediyeye sikayet edebiliyorlarbu durumda sadece kuduz asisi varmi diye bakiliyor. Ben de 1 kez yaptirdim bidaha dusunmuyorum.

BalliBadem

Yasal yani biri kediyi şikayet ederse ve kuduz u yoksa alırlar kediyi genelde 3 sene etkili oluyor aşı o yüzden ben 3 senesi dolunca tekrarlatacağım ama her sene de yaptırtan var size kalmış bi durum ve veterinerinize, ben yaptırtırken kaç sene etkili sordum tabi sizinki o kadar uzun süre etkili olmayabilir

BalliBadem

Oske22, ben kuduzu ücretsiz yaptırtıyorum zaten aşı yapan veteriner 3 sene etkili ama her sene gel yapalım dedi ama çoğu veteriner 3 senede 1 öneriyor fazla aşılama sağlık değil zehirdir ücretsiz yapıyorlar diye her sene zehir yükletecek değilim

1 kez yaptırayım o zaman kuduz aşısı varmı diye bakıp kedimi almalarını istemem. Apartmanda şikayet falan eden olursa yolculuk falan yaparken aksilik olmasın. Teşekkür ederim herkese

BalliBadem

Ben 1 yaşını bekledim ağır bir aşı diye

BalliBadem

Ben 6 ayda 1 tercih ediyorum bizim vet 2 ayda 1 diyor ama zaten veterinerimi değiştireceğim yinede ben böyle tercih ediyorum

bademthecatt

Yılda bir kez yapılıyor zaten ama bence gerek yok kedilerde kuduz çok nadir görülüyor bir kez yaptırıp bidaha yaptırmayabilirsiniz

Oske22

Şöyle bir vakaya tanik oldum ben. Kedinin hic aşılarını yaptırmamışlar 2 yıldır haberleri yokmuş. Küçük bir böcek türü ısırmış kediye. Kedide farklı şeyler ortaya çıkmış. Vücudunda yaralar, ısırıldığı bolgede tuy dökülmeleri falan derken. Vet ilaç yazdı krem verdi. Daha fazla paraya mâl oldu o insanlara. Yani yılda 1 kez yaptırmakta fayda var bence.

BalliBadem

Yani parayı fln düşünmüyorum Badem için çoğu konuda kendimden kısıp ona daha iyisini sunuyorum dediğinize alındım

Anonymus552223

Ama 6 aydan once yaptirmayin. 3 ay diyenler de var fakat risk almayin.

BalliBadem

Evet biraz kedinin sahibine kalmış durum ben aşılatıyorum ama sık değil ama çok seyrek de değil bence ideal vüdudunda birikme yaparsa yaşlanınca sıkıntı

BalliBadem

Belediye veterinerleri sokak kedisi bahçede bakıyorum diyince yapıyor

Gamsem

Kusuz aşınısını herhangi bir hayvanla temasından dolayı bulaşma ihtimali fare,köpek kedi kavgası vs.ama eğer apartman da yaşıyorsanız en ufak şikayette her aşısını kontrol ediyorlar haberiniz olsun yoksa cezai işlem uygulanıyor

Oske22

Yılda bir kez yeterli bence

Yine de zaten yilda bir kez yapilan bir aşi yaptirsaniz iyi olabilir.