Kuşum Evimi Bilmiyor

oguzz1919

Merhaba kuşum maviş kendisi dişi ve uçuyor fkat cama çarpabiliyor,nereye gitmesi gerektğini bilmiyor,çok korkak. ne yapmamı tavsiye edersiniz

9 CEVAP

oguzz1919

4-5 ay oldu yeni almadım hep böyle

Oske22

Küçük değil ucabilmesi lazım. Kafeste cok uzun sure tutuyorsaniz sonra saliyorsaniz da olabilir. Onun haricinde başka fikrim yok. size falan gelmiyor mu? Benimki kafamdan ayrılmıyor çünkü. Eger gelmiyorsa size tam alisamamistir o yüzden korkuyordur. Bu zamana kadar alismadiysa bundan sonra alışması bira zor. Sanırım kuşla bag kuramamissiniz. Ayna falan varsa kafesinde onu kaldırmakla başlayın ilk önce. Ben kus sesi açarak alistirdim kuşumu. Telefondan ses açtım sürekli hem bana gelmeye hem de konuşmaya başladı. Babacik aşkım vs diyor. Telefondan konuşan kuş seslerini acabilirsiniz en azindan. Bir de söylediğim gibi dişi kuşlar biraz daha geri planda tutuyor kendini. Zamanla alışır herhalde zamana bırakmak lazım.

Oske22

Yeni mi aldınız? İlk 10 gun cikmamasi lazim kafesten. O şekilde evi tanıyor ve çıkınca kafesten çarpmıyor.

Çok küçükse de yeni uçmayı öğrendikleri icin ilk birkaç gün çarpıyorlar. Cok dikkatli olmak lazım kendine zarar verebilir.

Ares87

Bence biraz büyüsün öyle salın evin içine çünkü konacağı yeri bilmiyor cama veya duvara çarpıyor ölebilir Allah korusun

Oske22

Dişi kuşlar erkeklere gore daha soğuk kalıyor. Zamanla alışacak siz sakın elinize alistirayim diye surekli tutmaya çalışmayin kuşu. 10 günlük süre sonunda cikartinca konabilecegi bir yer yapsanız daha iyi olur.

Oske22

Kaç aylık yani şuan?

oguzz1919

yaklaşık 9-10 galiba

Oske22

Artık adını söyleyince hemen geliyor. Mutfaktan bile bağırsam uçup geliyor. Her şey sevgiyle hallolur :)

gamzenoel

çok sık uçurmuyorsanız, mesela haftada bir gün ya da günde 10 dk uçuruyorsanız güzel uçamaması normal bu kadar ayda. hiç uçmamış yetişkin kuşlar bile her gün yeteri kadar uçunca en kötü iki haftada bayağı güzel manevralarla uçuyorlar. eğer yeteri kadar uçtuğundan eminseniz fiziksel bir rahatsızlığı olabilir.