Biraz Tartışalım

Drawhel

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır aklımda olan bir soru var, buradaki bir çok insan kedilerin sahiplendirilmesi taraftarı, tabiki bende bu dusuncedeyim ama şöyle bakıldığında bir çok kişinin kedisi satın alınmış belli bu, sahiplendirilme oranı çok düşük gibi... Buraya gelip bazılarının satın alma sahiplen demesi çok saçma geliyor?! Ben tabi kendi dusunlerimi belirtiyorum ve bu konuyu tartışmak için sizlere sunuyorum. Tartışmak isteyen kişiler saygı çerçevesinde tartışmaya dahil olursa daha verimli olur diye düşünüyorum :)

38 CEVAP

ZehraBulutt

Benim anlayışımda sorun yok çok şükür okuduğumu anlayabiliyorum. "Burdaki birçok kişi kedisini satın almış belli, bu kişilerin satın alma sahiplen demesi çok saçma geliyor". Bu cümleden ne anlam çıkıyor acaba.

Ayrıca kedisini eşine dostuna sahiplendiren ben değilim, o yüzden benim bir şeyden emin olmama gerek yok. Ben kedilerimi hiç çiftleştirmedim, hatta cins kedimi iyi ki de ben sahiplenmişim, çünkü başkası alsa belki de yavrulatıp satacaktı.

Oske22

Mesele cins kediyi kisirlastirmak da değil sadece cins güzel diye alıyorlar. Oysa sokaktakiler de güzel. Benim kedimin onlardan farki yok ki. Alanlar neden alıyor mesela merak ediyorum. biliyorum cok güzeller falan ama onlar da can sonucta esya değil alip satasin.

Anonymus552223

Acikcasi ben sokakta scottish bulsam bile duzgun birine veririm cunku evimdeki kedi kontenjanini istenmeyen kedilere ayirmak istiyorum.

sekerfare21

Para ile almadik diyenler de hic masum degil. Cogu cins kedinin kalitsal rahatsizligi var. Bir diger konu da cevrenizi ozendiriyorsunuz. Bu kedi tekir olsa gidip sahiplenilir ama sizden ozenen biri cins kediye sahip olmak isterse sahiplenebilme olasiligi dusuk ve satin almaya yonelecektir bu da ticarete katki demek.

Cansumuezza

Eminim bir bahaneleri vardır söyleyincede drama yapiyor çoğu, uğraşmaya değmez :D

Drawhel

@epiglottis katılıyorum size, ben daha çok yardıma ihtiyacı olan, ve zor durumda olan hayvanlara bakmayı daha çok tercih ediyorum, şu an sadece bir tane kedim var iki ay kadar oldu sahipleneli fakat kimse sahiplenmek istememiş 3 kardeşi sahiplenmis, sebebi ise karnındaki fıtığı ben sahiplendim ve elimden gelen en iyi tedavi yöntemini de yaptırmaya çalışıyorum, eğer ailem izin verecek olsa böyle bir çok kediye bakmak isterim, şu an olmasa da günün birinde elbet bu dediğimi yapacağım, belki bütün kedilere yardım edemeyeceğim ama istenmeyenlere anne olacağım.

mishathecat

Bu konu pek çok alt başlığa ayrılır. İlk kez kedi sahiplenecek olanlar ya heves ya da görünüş için cins kedi tercih ediyor. Arada yine heves için tekir sahiplenenler de var elbet. Ama çoğunluğu heves yüzünden sahiplendiği için bakamayacağını düşündüğünde ya sokağa atıyor, ya başkasına satıyor ya da sahiplendiriyor. Bir de cins kediyi üretim fabrikası olması için sahiplenenler/satın alanlar da var ve biz bu konuda çok katıyız. Çünkü o amaçla alınan hayvanların hiç iyi şartlarda bakılmadığını sadece üretim amaçlı evde tutulduğunu biliyoruz. Bir de en gıcık aldığım kesim 'cins kedi uysal sakin olur'cular var. Benim kedim sarman ve tekir kırması, arkadaşımın kedisi chincilla. Kedisini öve öve bitiremiyor çok uysal sakin sessiz diyor, benim kedime yaramaz ve sinsi diyor. Kedisini zor şartlardan sahiplenmiş, ama pek iyi şartlarda bakamıyor (kedi sadece iç-dış parazit oluyor, tüylerini son dönemde taramaya başladılar, 5 yaşında kedi, dişleri yok eski sahibi kötü mamalarla beslediği için dökülmüş) Bence en iyisi satın almayıp (cins/tekir farketmeksizin) sahiplenmek, sahiplendirmeye vesile olmak, kısırlaştırmanın önemini anlatmak ve iyi şartlarda bakmaktır.

Drawhel

@cansumuezza cins kedileri satın alıp burada duyar kasmalarini ve samimiyetsizlikleri ile sorularda yer almaları, bence bu durum çok gereksiz...

Oske22

Aynen ben o hayvanın ne acılar çektiğini ne şartlarda üretildiğini bile bile gidip o hayvanı alıyorsam kendime hayvansever demem. Bir köpek vardi çok üzülmüştüm dogum yapmaktan göbeği katman katman olmuş ve kanser miydi neydi tam hatırlamıyorum bir sürü acıyla ayni anda baş ediyordu. Ve hic kontrol aşı falan hiçbir seyi yokmuş yani. O şartlar altında cifltesmeye zorlanıyor ve cins olmanin verdiği bazi hastaliklarla da bas ediyorlar ayni zamanda

Drawhel

Ben cins kedi sahibi olan çoğu insanın bunu ticaret haline getirdiğini düşünüyorum (kedileri kısır değilse tabiki) ve bir çok hayvan gördüm cins olup sokakta yaşayan gerçekten, özellikle köpek, av köpeği o kadar fazla ki, bu insanlarında tam olarak amacı ne anlamıyorum

Drawhel

Ben cins veya tekir besliyor diye otekileştirmiyorum @ygiz_mrtt, sadece sahiplenin diye bu kadar çok konuşurken o konuşmanın altının boş olması hayal kırıklığı bence, cins bir kediyi çok çok çok zor şartlarda sahiplenebilirsiniz. Elli tane cins kedi ilanı açın internetten bunlardan sadece bir veya ikisi ücretsiz sahiplendirme yapıyordur. Onun dışındakiler "sahiplendirme" adı altında ticaret yapıyor. Demek istediğimi anladınız umarım?

Drawhel

@Oske22 evet benim kızıma siyah diye uğursuz dediler ama o benim en güzel uğurum, çoğu zaman istenmedi ama şu an herkes benden daha çok seviyor, simsiyah sanki panter, bir yürüyüşü var, bir heybeti var gören paşam diyor ama prenses wjsksndnd

Siyammm

Önyargılı davranmayïn mesela ben pp' mdeki kediyi satın almadım bir tanıdığı kedisi bir süre baktım. Bazen cins kedileri beleşte veriyorlar sırf cins kediyi ücretsiz alïcam diye pusuya yatan 100 lerce insan var

Drawhel

@Aysenmstura kimse kimseyi burda linclemiyor, hesapta sormuyor hanımefendi, herkes görüşlerini "saygı" çerçevesinde belirtiyor, sosyal medya veya sosyal platformlar adı üzerinde "sosyal" platformlar ve insanlar "klavye" yolu ile fikirlerini beyan edebiliyorlar, siz görüşünüzü savunursunuz, ben görüşümü savunurum, kimse kimseye hesap sorup, yardırmıyor.

Nazzzz011

Bizimkide cins ama para ile almadık ben para ile hayvan alınmasının yanlış olduğunu düşünüyorum cins yerine normal bir kedi de beslerim ayırmam