Biraz Tartışalım

Drawhel

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır aklımda olan bir soru var, buradaki bir çok insan kedilerin sahiplendirilmesi taraftarı, tabiki bende bu dusuncedeyim ama şöyle bakıldığında bir çok kişinin kedisi satın alınmış belli bu, sahiplendirilme oranı çok düşük gibi... Buraya gelip bazılarının satın alma sahiplen demesi çok saçma geliyor?! Ben tabi kendi dusunlerimi belirtiyorum ve bu konuyu tartışmak için sizlere sunuyorum. Tartışmak isteyen kişiler saygı çerçevesinde tartışmaya dahil olursa daha verimli olur diye düşünüyorum :)

38 CEVAP

Kedimiriltisi

Benim kedim cins ama bir daha bir kedi sahiplenecek olsam kesinlikle engelli bir sokak kedisini sahiplenirim. Hayvan ticareti vicdansız ve leş. O hayvanlara yapılan muamele tarifsiz.

Drawhel

@ZehraBulutt eğer yorumları okuduysaniz hanımefendi ben herkesin "satın almadığını" da belirttim. Siz satın almadınız, Ali satın almadı, Veli satın almadı. Hadi diyelim ki eşinize dostunuza sahiplendirdiniz, gerçekten iyi baktıklarını biliyor musunuz? Ve herkese sormadım bu ortada olan bir şey sokaktan cins bir kedi sahiplenemezsiniz. Burada ki bir çok kişide cümlelerine "satın aldım ama" diye başlıyor. Hayvan ticaretinden bahsedemez vb gibi bir şey söylemedim, sizin nasıl anladığınız önemli, buda sizin sorununuz, ben kendimi izah ettim anlayan anladı. Tekir kedi sahiplendiginizde kimseyi ozendirmez olabilirsiniz ki bu sizin iddaniz, fakat benim çevremde bir çok kişi tekir sahiplenmek istiyor, sahiplenen de oldu. Şu da var tabi tekir kedi sahiplenerek ozendirmezsiniz ama cins kedi alarak ozendirirsiniz.

bsrdgr

Benim sahiplendiğim ilk kedi tekir ve onu 1,5 aylıkken kuyuda boğulmak üzereyken bulmuştuk, annesini bulamadığım için eve getirmiştim. Başkasına sahiplendiririm derken çok hızlı bağ kurduk, biberonlar ile besledik. Öyle ki 5 ay sonra evlendiğimde, yıllardır kedi beslememe karşı çıkan annem, onu bana vermedi. Sonra eşim de ısrarla kedi sahiplenmek istedi, bir kedi daha sahiplendik, Scootish. Ama buraya dikkat çekiyorum satın almadım, hasbelkader cins bir kedi oldu. Sonra eş dost akraba ne yazık ki doğmamış yavrulara talip olup paralar bile teklif etti :) tekir kedimin hamilelik ve doğum sürecinde başına gelenler olmasaydı bir kez yavrulatma hatta yavrularından birini daha yanına bırakma ve sonrasında kısırlaştırma niyetindeydim. Değil para karşılığı mama karşılığı bile sahiplendirmeyi düşünmedim. Bir şekilde bu hayvanlara değer biçmek, onların ticaretini yapmak çok büyük bir hak. Diğer arkadaşların da dediği gibi, özellikle cins kedilerin doğum, hamilelik ve hatta yaşam süreçleri çok daha zor. Para kazanma umuduyla yılda birkaç kez doğurtulan hayvanlara gerçekten üzülüyorum.

ZehraBulutt

Anlayan anladı sizin deyişinizle drawhel

Anonymus552223

Belki satin alip pisman olmustur.

Drawhel

@ZehraBulutt hanımefendi kedinizi satın almadıysanız sahiplendiyseniz neden bu tepkileri veriyorsunuz? Cins kedi besleyene herhangi bir tepkim yok, cins kedi satın alıp, buraya gelip sahiplenin diye samimiyetsiz boş konuşan insanlara benim tepkim. Siz neden üzerinize bu kadar alindiniz?

Drawhel

@ZehraBulutt :))) anlıyorum sizi

bsrdgr

Benzer platformlarda bu konuya ilişkin yani "ücret karşılığı kedi sahiplenme" hakkında yazılmış metinleri okuduğumda dehşete düşmüştüm. Bunu yapanlar gerçekten, konuyu mantık çerçevesine oturtmayı iyi biliyor. Eğer değer biçilirse satın alan/sahiplenen kişi onun değerini daha iyi bilirmiş. Değerini bilmesi için bir karşılık vermesi gerekiyorsa o gerçek değer midir ki zaten? Ya da doğum, hamilelik ya da bebeklerin beslenme sürecinde aileye çok masraf oluyormuş bunlara yardım gerekiyormuş. Ben de tekirimi tüm masrafları göze alarak doğurttum, çok masraf oluyor doğru, doğum sonrası çıkan hastalıklarla birlikte planlanmamış masraflar da cabası. Sahiplendirdiğim ailelerden değil karşılık istemek bazılarının aşılarını yaptırarak arta kalan mamalarını kumlarını yanlarında verdim.