Dis Fircalama Ve Agiz Bakımı Hakkinda

Oske22

Birkaç kişide gördüm de kedisinin dişini fırçalayan. Ben fircalayamiyorum bir türlü izin vermiyor. Baska seçenek var mi agiz bakımı için? Ağız bakımı sizce gerekli mi kedilerde? Ağız kokusu var ama normal olduğunu düşündüm şimdiye kadar. Siz ne yapıyorsunuz?

18 CEVAP

Elvannnn

https://www.suzionline.com/kedi/kedilerde-agiz-ve-dis-bakimi-nasil-olmali/?doing_wp_cron=1591229110.8823399543762207031250 bu konu hakkında bence çok bilgilendirici bir yazı ve diş fırçalamaya nasıl alıştırabileceğiniz de anlatılmış

Edaturk

Ben de aynı durumdan muzdaribim ve internetten araştırdığım kadarıyla şöyle bir ürün buldum
https://ty.gl/huhfocwlw
Bu ürünü alıp deneyeceğim

Oske22

Biliyorum suziyi denedim ama olmuyor. Reddediyor yani. Zaten kendini de cok sevdirmeyen bir kedi :(

Gelyahron

Yani kedilerde diş bakımı pek gerekli olmuyor (sağlıklı beslenme) onun haricinde kemirme çubukları var özellikle dis taşı olan kedimde bayağı faydalı oldu. Yani içme suyundan tutun da yediği mamaya kadar dikkat ederseniz dis ile ilgili bir problem yaşamazsınız

Elvannnn

O zaman ağız bakım solüsyonları deneyebilirsiniz. Linki verilen biopet activeın iyi bir ürün olduğunu ben de duymuştum onu deneyebilirsiniz. Eğer kediniz önceden sokak geçmişi olan bir kediyse maalesef sokakta çer çöp yedikleri için diş bakımı çok gerekli oluyor. Kedimi eve aldığımızda hali hazırda çürük diş, tartar vb birsürü sorunu vardı daha yedi aylık olmasına rağmen. Eğer sizin kedinizin de sokak geçmişi varsa şu an kaliteli mama yese bile diş bakımı çok gerekli.

Oske22

@elvannn
Yaa kedinizin dişleriyle nasıl basa çıktınız peki? Dis cekimi mi oldu :(

Ares87

Ben solüsyon aldım biopet active dün kullanmaya başladı kedim yorumlar oldukça iyi denemekte fayda var bence

Biopetactive solusyonu bende de var arkadaslar icerigi okursaniz dis tasi tartar vs onlemiyor sadece agiz kokusunu onluyor dis kesinlikle fircalanmali yas mama tartar olusturabiliyor dislere yapisiyor. Dis sagligi icin tabletler vs var sanirimonlardan deneyebilirsiniz ama etkili mi bilmiyorum. Yaslandiginda sorun cikar simdiden fircalamazsaniz.

Gelyahron

Bakın atladiginiz bir konu var. Elbette piyasada ağız ve diş sağlığı için satılan yüzlerce ilaç var. Fakat her zaman sorunun temeline inip orada halletmeniz gerekiyor. Misal veriyorum, Arabanın yakıt deposu delik ve siz bunu sürekli yakıt takviye ederek gidermeye çalışıyorsunuz. Böyle düşünün. Profilimdeki ölen kedimde ağız kokusu ve diş çürümesi vardı. Biz ilaçlarla geçiştirmeye çalıştık. Bir süre sonra yemek yemeyi bile bıraktı. Çürük dişlerini çektirdik. Fakat asıl sebep feline coronavirus yani fip. Kaybettik kedimizi ihmal yüzünden. Onun için bu tür ilaçlar vermeden önce mutlaka veterinere gidin. Daha sonra geri dönüşü olmayan yola giriliyor maalesef

Yaş mama sıklığına bağlı ben hergun yas mama veriyorum he rgun de firclaiyorum yada 2 gunde bir.

Elvannnn

@Oske22 çürük dişleri çekildi maalesef

Oske22

@gelyahron
Açıkçası son yanınızda ne demek istediğinizi anlamadım tam olarak. Biraz daha salağa anlatır gibi anlatır mısınız.
Veteriner kismina katılıyorum ama veteriner gerek yok dedi ondan merak ettim. Gerek var diyen veterinerler de var.

Gelyahron

@Oske22 yani diş fırçalamaya gerek yok. Neden diyecek olursanız, kediler doğaları gereği kemiren ısıran hayvanlar. Kuru mama yerken bile dişlerine mekanik temizlik yaparlar, insanlar gibi diş fırçalama dan beyaz ve sağlıklı dişlere sahipler. Ayrıca diş fırçalarken diş etlerini zedeleme ihtimaliniz var. Kediler hassas hayvanlardır bu yüzden diş fırçalayım sağlıklı olsun derken diğer yandan dış etlerine zarar verirsiniz. Ağız kokusundan kastım kedilerin ağzı kokmaz. Mama yedikten sonra kokabilir. Normaldir. Ama sürekli bir koku varsa büyük ihtimal başka bir organda(mide böbrek karaciğer) sorun var demektir. İhmal etmeyin bence

Oske22

@gelyahron
Teşekkür ederim. Sürekli koku var sadece yemek sonrasi değil. Bazen yüzüme yakınken esnediginde çok kötü koku geliyor. Bu sürekli böyle 2 aylıktan beri. Bende normal olduğunu düşündüm o yüzden. Bir de çoğu sayfa ve kanalda izledim az önce. Çok fazla yok ama veterinerin hepsi fırçalamak lazım diyor. Bende kedim icin en iyi olanıni yapmak istiyorum o yüzden araştırıyorum :(

Gelyahron

@Oske22 bakın veteriner herşeyi diyebilir. Saygı duyarım ama sürekli koku varsa ya diş çürüktür ya da kesin başka bir organda sorun vardır. Fırçalama işlemi çok riskli. Dişetlerini kanatirsaniz iltihap kalabilir. Kokunun kaynağına inmeniz daha doğru olacaktır. Şimdi çoğu veteriner ticarethane gibi çalışıyor. Çok sağlam ve güvenilir veterinere götürmenizi öneririm. Ama eğer ağzında çürük diş yok ise başka organlarda sorun vardır. İhmal yüzünden kedimizi kaybettik. Bizim yaptığımız hatayı yapmayın