Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Neden Sürekli Yaş Mama Verilmez?

Aklima takılan bir şey var kuru mamadan daha sağlıklı ise ve böbrekleri için faydaliysa neden sürekli vermemiz zararlı? Schesir'in açıklamasında bile ara sıra verilmesi gerektiği yazıyor


19 CEVAP

srplzngl
srplzngl

113811

inanın ki kuru mamalar yaş mamalardan çok çok daha fazla kimyasal içeriyor. çünkü zaten yaş mamaların raf ömrü kuru mamaların aksine konserveleme yöntemiyle uzatılır. diğer bir yandan, kuru mamaların kuru mama formuna gelebilmesi için uygulanan ısıl işlemler bile kanserojen maddelerin oluşmasına sebep olur.


ortalama bir kedi günlük en az 236 ml su içmelidir. 236 ml su içebilmek için dilini yaklaşık 8000 defa suya daldırmalıdır ve hiçbir kedi bunu yapmaz, yapamaz. çünkü kediler suyu yedikleri yiyeceklerden alacak şekilde yaratılmışlardır. eğer yedikleri yiyecek nem içermezse kedi su ihtiyacını karşılayamayacak ve kronik dehidrasyon yaşayacaktır. kronik dehidrasyon ise tabii ki genel sağlığı, özellikle böbrek ve idrar yolu sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. ve maalesef ki yalnızca kuru mama ile beslenen kedilerin bir çoğu kronik olarak dehidredir ve bu bir yerden patlak vermedikçe sahipleri tarafından fark edilmez.


bazı vet hekimlerin yaş mama yedirmeyin deme sebebi diş sağlığını olumsuz yönde etkileme ihtimalidir. fakat bunu bir çözümü var, o da rutin olarak diş fırçalamak. bu iş neden herkese çok zor geliyor anlamıyorum ama sırf üşengeçlikten dolayı sorumluluğumuz altındaki kedilerin sağlıklı kalması için gereken suyu almalarına engel olmanın hiçbir mantıklı açıklaması olduğuna inanmıyorum.


kısacası bir kedinin her gün en en en az bir öğün yaş mama yemesi gereklidir.


ve yaş mamadan korkmayın, kuru mamadan korkun.


LadyAndCat
LadyAndCat

132391

Evet maalesef ki tüm paketli mamalarda kimyasal var özellikle yaş olanlarda çünkü bilirsiniz et çabuk bozulan bir şey. Haftada bir verebilirsiniz değişiklik olsun o da sevinsin. Daha çok etle beslemek istiyorsanız siz evde yapın. Evde yapacağınız etin , tavuğun , ciğerin yerini hiçbir yaş mama tutmaz ;))


LadyAndCat
LadyAndCat

132391

Bu arada biz insanlar için de geçerli:
SU ! Suyun yerini hiçbir şey tutamaz. Su ve oksijen hayat demektir bu yüzden dünya dışı gezegenlerde su ve oksijen aranır :)


Kedimiriltisi
Kedimiriltisi

12874

@Ladyandcat yorumlarını o kadar beğeniyorum ki. Bu güne kadar senin tavsiyelerinle veterinerlerin söyledikleri hep paraleldi.


LadyAndCat
LadyAndCat

132391

İçinde kimyasal var ve kedinizin dişleri için sürekli veya her gün verilmez. Dişleri mahvolur.


Anladim bilgi için teşekkür ederim hepsinde var yani? :(


En güzeli su o zaman


Haklısınız, bende mamayı koydukları kutuda bir keramet var sanıyodum açıkçası her dokunduğumda buz gibi olduğu için :) keşke doğal koruyucu maddeler olsa sağlık açısından zararı da bulunmayan.. Suyun kıymeti büyük umarım hiçbir zaman yokluğu ile sınanmayız :) benim kalbimde kolanın yeri de büyük ama :p kedime dikkat ettiğim kadar kendime hiç etmedim onların ömrünün insanlardan kısa olması çok üzücü


Evde yaptığım doğal tavuk suyu da bana çok yağlı geliyor ev yapımı veriyorum ama zararı olur mu?


srplzngl
srplzngl

113811

geniş bir kaba döküp soğutursanız yağ üstte bir tabaka oluşturup katılaşacaktır. kaşıkla fazlasını alabilirsiniz.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 268 Görüntüleme
  • 19 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 24733 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR