Mamalarınızın Arkasına Bir Bakın

Oske22

Arkadaşlar biliyorsunuz ki kedilerin yemesi gereken en ideal karbonhidrat oranı %10 ve altı olmalıymış. Bende hemen baktım mamanin arkasına ve hesapladim %33 çıktı karbonhidrat oranı ve bu çok yüksek bir oran.

Karbonhidratin zararlarına internet üzerinden bakabilirsiniz cok uzun olur yazarsam.

Sizden ricam mamanizin arkasına bakıp su hesabı yapın ve yazın lütfen.

100 – ( protein oranı + yağ oranı + lif oranı + kül oranı + nem oranı) = karbonhidrat yüzdesi

33 CEVAP

Oske22

Içeriği iyi olsa da korbonhidrat oranının sonradan yaratacağı sorunlar beni endiselendiriyor

Oske22

Içeriği iyi olsa da korbonhidrat oranının sonradan yaratacağı sorunlar beni endiselendiriyor

iidyl

%86 hayvansal gıda ve protein içeren bir mamada %48 karbonhidrat olması bence imkansız. hata olmuş olabilir mi?

Oske22

Yukarıdaki formülü kullanarak yaptım. Öyle çıktı

Oske22

Pardon 24,9

Carathras

Burada konuşurken işin maddi boyutunu da unutmamak lazım;
Gönül ister herkes Orijen alsın, ben şöyle bakıyorum içeriğinde tahıl olmayan ve karbonhidrad oranı %20 ye çok yakın olan mama makuldür.

N&D Balkabaklı Kısırlaştırılmış paket de bu oran %21 di sanırım,
Fitmin Purity Kısırlaştırılmışta %30 üstü görünüyor,
Aynı zamanda Mystic Kısırlaştırılmış kullanıyorum %35 karbonhidrad oranı en azından içeriğinde zararlı tahıllar yok ve protein kaynağı %70 hayvansal.
(Firmaların beyan ettikleri rakamlara göre bu yorumlar.)

Demek ki ekonomik anlamda gücümüz buymuş :)

minky

Fatma'nın o yazısını okumuştum.Acaba tuz oranı OMEGA 3 oranı vs eklense bişeler yapıp moralimizi artırsak nolur ki?kslsll

Carathras

Bu oran yavru mamaların protein ve yağ oranın yüksek olması kaynaklı düşüyor, kısırlaştırılmışlar da mecburen artıyor bazı markalar hariç.

minky

Kısır kedi için yavru değilde yetişkin mama olabilir.Bem yetişkin kuzulu alacağım birdahakime

Carathras

Burada sıkıntılı konu protein oranından ziyade yağ oranın çok yüksek olması, ortalama konuşursak yetişkin mama + %6-8 , yavru mama da + %8-10 oranında bir yağ yüzdesi artışı var buda kısırlaştırma sonrası sıkıntı yaratabilir, yaratmaya da bilir ama risk.

Fitmin denemek mantıklı duruyor bu bilgiler eşliğinde...

Plnozturk

Bu mamalarda örneğin tavuk eti proteini olan mama ile tavuk eti olan mama arasında çok fazla fiyat farkı var. N&d, ınstinct, acana dışında etin proteini degilde et olup fiyatı daha makul bir marka var mı? Biliyor musunuz? @oske22

Oske22

@plnozturk
Bulsam ilk ben alacağım zaten :D

Oske22

https://www.suzionline.com/kedi-mamasi/tahilsiz-kedi-mamalari-saglikli-mi-tahilli-vs-tahilsiz/

Hesaplama olayını burdan buldum bakmak isteyen olursa diye bırakıyorum

Oske22

Evet fiyatlari uçuk o yüzden insanları daha ucuz mamalara yöneliyor. Fitmine de simdi baktim 48,1 çıktı. Bu beni biraz ev yapimi mamaya itti

Oske22

Aynen haklısınız. %17 yine iyi ama çoğu mama %30 ve fazlası dikkatli olmak lazım. Bütçeye uygun Mamalarin nerdeyse hepsinde oran fazlaymış zaten birkaçını bulup hesapladim.