Marketlerin Tarihi 1 Gün Geçmiş Etleri Çöpe Atmasıyla İlgili Ne Düşünüyorsunuz?

nalathecat

Zincir marketlerin gıda israfı ile ilgili düşünceleriniz neler?
Neden yalnızca tarihi bir gün geçmiş tavuklar, etler, sakatatlar ve daha bir sürü şey çalışanlara zorla imha ettiriliyor?
Neden bu kadar düşüncesiz ve kapitalist bir sistemimiz var?
İnsanlara ulaştırılmasa bile belki de sokak hayvanlarını sefaletten kurtaracak kadar miktar besin elde edilebilirdi.
İSRAF DÜZENİ KIRILSIN DİYE NAYLON POŞEDE 25 KURUŞ FİYAT BİÇTİLER. Ama neden aç, yoksul bir kedinin, köpeğin yiyecek hakkı çöplere atılıp hatta eritilip imha ediliyor? Bazı güzel kalpli market çalışanı arkadaşımız işten kovulma risklerini göze alarak etleri hayvanlar için ayırabiliyor ama neden bundan korkmak zorundayız? NEDEN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEMİYOR? Markaların kurumsal sebeplerinin farkındayım. Aynı şekil kıyafet, giyim sektöründe de böyle imhalar mevcut. Yoksul hayvanların karınlarını doyurabilecek kadar fazla çıkan gıdaları sırf bir gün tarihi geçti diye çöpe atmasınlar çünkü çoğu bozulmuyor ve yenilebiliyor. Bu yanlışı değiştirelim... İçler acısı

Aynı zamanda sokak hayvanları için talebimiz olan 'ev ve içi dolu su, mama kabı yerleştirilmesi için başlattığım imza kampanyasını imzalar mısınız? Belki gayretlerimiz bir neticeye ulaşmasa da en azından farkındalık ve düşünce birliği yaratmış oluruz... sağlıklı günler

12 CEVAP

yusufsaygin2

Eski bir market çalışanı olarak size şunu söylemek istiyorum; dondurulmuş ürünler, tavuk, et gibi besinlerin tarihi geçse dahi satışı devam ediyor, üstündeki etiket değişiyor sadece. -En azından benim çalıştığım market zincirinde böyle- ki zaten bir süre sonra koku hakim oluyor. O aşamadan sonra hayvanlara vermek komple zarar olarak geri döner...

Anonymus552223

1 gün öncesinde insani zehirlemeyecek, sey 1 gun gecince kopegi zehirlemez. Cunku kopekler les de yiyebilir zorda kaldiginda.mide ve bagirsak sistemi daha farkli. Tabiki cok bozulmussa verilebilir ama tarihi geceli birkac gun olduysa soru olmaz

Anonymus552223

Yazik ya bunu bilmiyordum. Ote yandan cöpe atilan da bir hayvanin vucut parçasi. Madem cam vermis, insanlar yesin diye bari ziyan olmasin. Tekrar etiket basma işini yerel marketler yapiyor sanirim o riski carfurun falan alacagini sanmam.

nalathecat

@yusufsaygin2
Hepsinde koku olmuyor ve haşlanıp verilecek diye varsayıyoruz yani çiğ olarak değil asla. Çok farklı market zinciriyle konuştum Bim, A101, Carrefoursa, Migros. Bir kısmı tarihi geçenlerin üreticiye tamamen barkodla birlikte geri teslim edildiğini söyledi. Bunlar Migros, Şok, Mopaş ve carrefoursa oldu ama carrefoursa çalışanının çöpe yırtarak bir sürü ürün attığına çok şahit oldum. Benim gördüğüm birçok market gece geç veya sabah çok erken saatlerde poşetlerden etleri yırtarak çöpe atıyorlar. a101, Şok gibi Carrefour gibi. Kokan istisnai ürünler çıkabilir ama sokak hayvanlarının tüketebileceği ve son kullanma günü aynı gün olan ürünler gayet tüketilebilir olduğu bilinmekte.

dddkkkks

her şey yansıtılmadığı için bunlarda yansılıtmıyor ayrıca yukarıda denilen gibi etiketleri değişiyor koku başlamışsa imha ediliyorki sokak hayvanlarına verilmez tabiki bozulmuş sonuçta tarihi geçen bir şeyi siz nasıl yemiyorsanız onlara da vermeyin lütfen

nalathecat

@dddkkkks
Koku var mı yok mu koklayıp farkına varabiliriz herhalde? İnsanlar uğraşmıyor zaten diyorsanız sizin için konu bitmiştir. Ben bu algıyı değiştirme hayali içerisindeyim. Benim tarihi aynı gün olup satıştan kaldırılmış olup aldığım ciğer ve tavukta hiç koku olmadı lakin olursa onu zaten yedirmem. BAŞLIKTA DEMEK İSTEDİĞİM ŞEY BOZULMAMIŞ HAYVANSAL GIDALARIN SIRF ÜZERİNDEKİ TARİHİ BİTTİ DİYE ATILMASIDIR. İSRAF EDİLMESİDİR. BU GIDALARIN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEK HALE GETİRİLMESİ İÇİN ÇOK ŞEY YAPILABİLİR.

Anonymus552223

Cok bozulduysa verilemez diyecektim. Yani 1-2 gun gectiyse verilebilir

nalathecat

güncel

nalathecat

güncel

dddkkkks

insanlar zaten uğraşmıyor eğer dediğiniz gibi bozulmamış ve gereksiz çöpe atılıyorsa bir şeyler yapılmalıdır

nalathecat

güncel