Sorumsuz İnsanlar,Nefretle Büyüyen Çocuklar

GamzeUmucu

Arkadaşlar mrb mutfagimin arka tarafında bahçe var bahçenin yan tarafında çatı var yaklaşık 3 aydır o çatıda kedilere mama ciğer atıp besliyorum 1 haftadır bahçeli eve birileri taşındı 1 haftadır kediler cagirsamda gelmiyor son birkaç gündür 12 yaşlarında bir çocuğun kedileri kovaladığını görüyorum bugünde eline kocaman sopayı almış beslediğim yerde yatan kediye vurup kovaladı hayvan ne olduğunu anlayamadan bağırıp kaçtı bende çocuğa bağırdım bana gıcıklık verircesine tavır sergileyip içeri girdi az önce annesini görüp uyardım tamam tamam ben söylerim gibi saçma bir cevap aldım anneside kesinlikle uyarmayacak belli şimdi sorum şu ben bu çocuğun gözünü nasıl korkuturum? Ne yapmam lazım bu arada o bahçe tarafına geçemiyorum evimde yüksekte kalıyor

7 CEVAP

milesay

Böyle olaylara baya sinirlensekte aileden gelen küçük yaşta sevgi aşılamamak ve sorumsuzca ne izlediklerine bakmadıklarına dikkat etmeyen ebeveynler yüzünden maalesef çoğu çocuk bu durumda.
Eğer imkanınız varsa ve komşunuz izin verirse bahçelerine inin kediler yaklaşıyor mu bilmiyorum sizlere ama yaklaşırsa o çocuğa onların zararsız olduklarını daha ufak olduklarını yaklaşıyorlar ise sevmeyi anlatın. Çoğu kişi diycek ailesi yapsın vs ama onun açısından atılacak adıma siz vesile olun belki bakarsınız o çocukta onları beslemeye başlar. (Korona yüzünden istemeyebilirsiniz ama küçük bir öneri :))

GamzeUmucu

Ay ama tanımıyorum arkadaşlar nedir ne değiller bilmiyorum üstelik gitmek istesem onların kapısı ne tarafta onuda bilmiyorum ki gitmekte istemem garip birilerine benziyorlar çocukların ağzı küfür dolu ne yapcam şaşırdım hayvanlar normalde o çatıda yatıyorlardı şimdi cagirsamda gelmiyorlar :(

srplzngl

gözünü korkutmak yerine sakince anlatmayı, öğretmeyi deneyin.
bazı çocuklar korkutunca daha fazla hırs yapıyor. yetiştirilme tarzıyla alakalı tamamen. siz sevgiyle yaklaşın ki o da sevgiyle yaklaşsın.

Ayselgns

Göz korkutmak davranışı geçici olarak söndürür. Daha farklı tepkilerle kedilere şiddet uygulayabilir. Konuşma ve olumlu davranışı pekiştirme etkili olabilir. Örneğin kedilere iyi davrandığı günlerde küçük bir pekiştireç verebilirsiniz ( çikolata , kraker vb. ) ve neden verdiğinizi belirterek bunu yaparsanız, çocuk tekrar pekiştireç almak için daha dikkatli olacaktır.

srplzngl

yok yok kapılarına gitmeyin zaten. eğer çocuğu kedilere saldırırken yakından görmüyorsanız, yani uzaktan sesleniyorsanız bağırmaktan başka çareniz yok gibi :(
aşırı can sıkıcı ya

Ares87

Kabahatin büyüğü ailesinde maalesef bugün hayvanlara eziyet eden yarın insanlara ne yapmaz bir kaç kez güzellikle çocuğu ve ailesini uyarın bence anlarlar umarım

dilaraxx

biz iki günlüğüne tatile gittiğimizde kaldığımız yerde iki kedi vardı,kadının 4 tane de çocuğu 2'sine baksan yaşı en fazla 10'dur,iki kediye taş atıp suyla korkutuyorlardı,kadınla birbirimize girdik çocuk bunlar nolacak diye ,bende de sinir zıpladı bir uyar iki uyar baktım anlamıyorlar ailecek 'kediler onların oyuncağı değil insan gibi davransınlar ' kadının bana söylediği 'bu kadar olay çıkaracak ne var anlamadım ,merak etme öldürmezler'
Ebeveynlerdeki zihniyeti değiştirmek lazım.