Kedim Mantar

Umayy

Merhaba,
Kedimin 10 gün önce başında kucuk bir alanda tüy dokulmesı vardı.Veteriner mantar diyerek terbisil krem verdi.Terbisilin karaciğere zararı olduğunu da okudum.Baticon sürdükten sonra her gün krem uyguluyorum ama düzelmediği gibi hızla da yayılıyor.Proplan optidermal mama yiyor ve gimcat multivitamin macun ayrıca omega3 desteği de yapıyorum fakat son 3 gündür her saat daha da yayılıyor.Tecrubesi olanlardan yardim rica ediyorum lutfen.

19 CEVAP

Billthet12

Kedinin yatağını battaniyesini, tarağını kısacası kullandığı temas ettiği her şeyi ya dezenfekte edecek şekilde yıkamanız ya da atmanız gerekir. ( mantar olduktan sonra)
Kedinin eşyalarının yanı sıra evin de iyice temizlenmesi gerekir, kedinize mantar teşhisi konduysa evinizi iyice temizlemeniz enfeksiyonun yayılmasını ve tekrarlamasını önlemek için önemlidir.
Eğer kedinizi yıkarken zorlanmıyor ve yıkamakta deneyimliyseniz mantar için ilaçlarla yıkayabilirsiniz.
Ben dört ay önce kedimi aynı sıkıntıdan götürdüm krem verdiler işe yaramadı , iğne yapmak istediler ama veterinerler hayvana para gözüyle baktığı için karaciğerde hasara sebep olduğunu söylemiyorlar yaptırmak istemedim yaptırmadım veterinerimizin önerisiyle mavi bir sprey aldım günde bir kez uyguladm hafta da bir kez ilaçla yıkadım . genel de yattığı yere uzum bir havlu koydum ve her gün havluyu değiştirdim biraz kendini yalayıp başka yerlerine sıçramamasu için yalamasını engelledim . (Elizabeth yakası)
Besin takviyeleri kullandım.
Çay ağacı yağını her bölgeye özel olarak pamuklar koydum ve beklettim. Ve asla taramadım
1 ayın sonunda hiç bir şeyimiz kalmadı

QueenMete

Merhaba, çok geçmiş olsun. Aşı yapmadı mı veterineriniz, en kısa sürede iyileşmesini sağlayacak tek şey. Ayrıca diğer üyenin de yazdığı gibi temas ettiği her şeyi dezenfekte etmeniz gerekir. Hatta dikkatli olun bağışıklığınız düşükse size bile bulaşabilir ki 2 aydır bu konuda tedavi görüyorum. Ben 5 gün boyunca dezenfektan evin her yeri dahil sıktım sonra çamaşır suyu ile duvarları bile sildim. Aradan birkaç gün geçince sirke ile her yeri sildim.

QueenMete

Merhaba, çok geçmiş olsun. Aşı yapmadı mı veterineriniz, en kısa sürede iyileşmesini sağlayacak tek şey. Ayrıca diğer üyenin de yazdığı gibi temas ettiği her şeyi dezenfekte etmeniz gerekir. Hatta dikkatli olun bağışıklığınız düşükse size bile bulaşabilir ki 2 aydır bu konuda tedavi görüyorum. Ben 5 gün boyunca dezenfektan evin her yeri dahil sıktım sonra çamaşır suyu ile duvarları bile sildim. Aradan birkaç gün geçince sirke ile her yeri sildim.

mishathecat

Benim kedimde de var hala ama çok çok azaldı, 2 doz aşı batikon ve travazol kremle geçti sayılır. Çok ilerlemiş durumlarda ecosin öneriyorlar veterinerinize bir sorun bence. 1lt suya atıyosunuz kedinizin her yerine ve yattığı dolandığı yerlere sıkıyorsunuz 1 haftada bitiyormuş

yarenmizrak

Biz baticon ve travazolle başladık var olanlar iyileşmeye başladı kabuk attı falan ancak yalandigi icin yayıldı. Baya yayıldı böyle olunca veteriner terbisil hap verdi bize. Bi hapı 1/8 oranında sulandırıp siringayla veriyoruz bugün başladık bakalım. Boyunluk takmaya başladım bir de yalamaması için.

Umayy

Güncelleme yapmak istedim.Bugun veteriner ecosin(işleyiş prensibi,ilacın içinde bulunan bakteriler ortamda üstüne sıktığıimiz bakterileri yiyerek tamamen yok ediyormus)ile yıkadı ilerlemesine rağmen kesinlikle korkmamak gerektiğini kısa sürede düzeleceğini baska hicbir şey surmeme gerektiğini söyledi.Ayrica evin heryerine bilhassa kedimin dolaşıp yattığı yerlere de sıktım.Ilerlemesine rağmen karacigeri yorduğunu belirterek iğneyi önermedi.Bir de deri sağlığı için vetoskin aldim.Hem aşırı tüy dökülmesi sorunu çözeceğini hem de deri sağlığını düzelteceğini söyledi.90 günlük kullanım için.Duzenli kullanımda ise yarayacağını söyledi.(Birden sonuç beklemeyin dedi)
Iyi sonuç almazsam eğer ise yaramazsa yazacağım.

Yagizsolakk

Sarı kantaron yağını tavsiye ediyorum

Umayy

Tabii mutlaka yazacağım.Yarayi oldukça uzun süre alkollu bezle temizlediler.Her bezi bir kere kullanıp attılar.
Umarım sizin kısa sürede iyileşir canlarımız.Cok üzücü ve yıpratıcı oluyor.

Umayy

Sarı kantaron yağını kullandım ama uzun süre değil.Mantar hızlı ilerlediği için panik oldum haliyle.Oneriniz için teşekkür ederim.

Glsn96

Travazol kremi öneririm benim kedimin de partisinde yaralar vardı iyileştirdi

Yagizsolakk

Vallaha ben 2aydır kullanıyorum geçti hala kullanıyorum hala kuruluk oldugundan ÖTÜRÜ cidden işe yarıyor bana bunu vet. Hekimi önerdi! Umay hanım

ozleeemklllc

crystalin hemen geçirdi benimki gerçi mantar diye yanlış teşhis de konmuş olabilir başka bir vet mantar yok demişti ama bu hemen düzeltti bilen biriyse veterineriniz danışıp alın derim

Yuusuft

Temas ettiği herşeyi alkol ile temizlemeniz gerekiyor ve aşı tedavisi uygulanmalı ilk doz yapıldıktan 14 gün sonra yeniden tekrarlanmalı ve geçmediyse devam edilmeli

Umayy

Çok teşekkür ederim.Asi yapıldı fakat düzelmiyor.2 kez yaptı 3.doza gerek yok demişti ki ben de yaptırmak istemiyorum karaciğerine zarar verdiğini okudum.Soylediklerinize dikkat edeceğim.Tesekkurler.

Umayy

Cok teşekkür ederim.Mutlaka deneyeceğim.