Kedim Eski Mamasını Yemiyor

Ksknur

Kedimizi barınaktan sahiplendik. Orada hep artık pilav makarna vs. ile beslenmiş. Biz royal canin hair&skin mamasından verdik. Aynı zamanda günde iki yemek kaşığı ciğer yaş mama yumurta vs. verdik. Bu şekilde beslerken nd mamaya geçme kararı aldık. Kademeli olarak mamaya geçmeye çalıştık. Fakat az miktarda nd yese de yavrumuz önce ishal oldu sonra kusmaya başladı. Nd mamayı kestik. Fakat royal canin yerken de kusmaya devam etti. Kuru mamaya hiç yaklaşmıyor şimdi. Aç geziyor neredeyse. Sarmanlar iştahlı olur ama ev yemeği ve yaş mama dışında hiçbişey yemek istemiyor kızımız. Kuru mama dışında bişey vermiyoruz şimdi acıkıp yesin alışsın diye. Ama yine de bir iki yiyip bırakıyor. aç kalıyor diye de içimiz sızlıyor. Fikri olanlar yardımcı olursa sevinirim

9 CEVAP

hayvansever_

Nd kuru mamayı yaş mamayla onun dışında evde sevdiği labne, haşlama et, zeytin vs. tarzı şeylerle karıştırarak sempatikleştirme ye çalışın. Kuru mama yemeden olmaz sonuçta sadece böyle beslenirse sağlığı da olumsuz etkilenir. Benim size ısrarla söyleyeceğim şey rc mamaya geri dönmeyin içeriği hiç hiç iyi değil isterseniz onuda yine ayrıntılı paylaşırım. Nd dışında fitmin de öneririm seve bileceği güzel bir kuru mama.

Nd yüzünden sorun yaşıyorsa ısrar etmeyin o zaman, başka markaya geçin, damak tadı sorunu değil bu, sağlık sorunu sonuçta... Fitmin de güzel diyorlar meselâ, ona geçin.

Ozge00

Her gun ciger vermeyin. En fazla Haftada 1 verin.
Yas mamayla karistirin. Zamanla azaltirsiniz veya islatin mamayiz tavuk suyuyla falan karistirin. Dislerine de baktirin belki sorun vardir

Ksknur

Nd yüzünden ishal ve kusma yaşadı. Veterinerimiz de rc önerdi. Rc tüylerine de çok iyi geldi. Belki bizim kızımıza nd iyi gelmiyordur. Hassasiyeti olabilir içindeki bir maddeye karşı. Ama yaş mamayla karıştırma konusunu düşüneyim. Umarım işe yarar. Günlerdir aç duruyor çok üzülüyorum

hayvansever_

RC
-ortalamadan daha az protein
-ortalamadan önemli ölçüde daha fazla karbonhidrat
-ortalamadan daha az yağ
-ortalama miktarda lif
-eşdeğer ıslak yiyeceklerden önemli ölçüde daha az nem
Genel olarak, kedilerin daha yüksek protein, orta yağ, yeterli nem ile düşük karbonhidrat diyeti ile daha sağlıklı olduğu görülmüştür.

Bu yazdığım yabancı sitedeki incelemenin Türkçesi. Ve dikkat ettiğim husus, kaliteli içerik bölümünde royal caninde hiç bir madde yazmamış. Şüpheli Malzemeler olarak da
-tavuk yan ürünü küspesi
-Esmer pirinç
-Mısır glutenli öğün
-bira pirinç
-buğday gluteni
-Mısır diye sıralanmış. Bu ürünlerin hiç biri ne nd de ne orijen vs bulunmuyor.

Bilginiz olmadığı için detaylı yazdım. bir de her şeyden ÖNEMLİSİ BUNLAR HAYVANDENEYİ YAPAN MARKALAR. purına bünyesinde 1400 tane hayvana sahip ve bunları ölüme terk edip dney yapmak için kullanıyor. Hills de 900 tane hayvanı. Rc ve proplan purinanın ürünleri bu arada.
https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/39271-okuyun
lütfen bu linkteki yazıyıda okuyun.

hayvansever_

Genelde vetler veya petshop sahipleri çok fazla rc ve proplan mamalarını öneriyolar bunun sebebide ciddi kazanç kapısı olan ve petshop veya veterinerlere en çok numune gönderen reklam ve daha uygun fiyat sağlayan markalar yani bu işin ciddi bir ticareti var adamlar yolu bulmuşlar. Benim de veterinerim ısrarla beni zorla proplana geçirdi hiç içime sinmiyordu zaten çokta pişman oldum o kadar yağlı bir mama ki kedim çok kilo aldı. Rc ye geri dönmeyin diyorum çünkü içerisinde ciddi miktarda şeker ve tatlandırıcı var göz ardı edilemeyecek kadar çok ve kedilere çok
çok zararlı iki madde olmasına rağmen kediler bu 2 şeye bayılıyor ve bu şekilde o mamanın bağımlısı oluyorlar. Ben şimdiye kadar düzenli rc kulanıpta bir şeyleri fark edince bu mamadan kedisini ayıra bilen pek insan görmedim. Ben size fitmin purity önere bilirim bu durumda. Rcden içerik olarak çok daha iyi ama nd den daha hafif bir mama nd de yaşadığınız sıkıntıları yaşamazsınız.

Ksknur

Barınaktan geldiğinde tüyleri epey kötü durumdaydı. O yüzden 2 kg Rc hair&skin kullandık. Tüyleri çok iyi duruma geldi. Tüyleri düzelince nd’ye geçmek istedik. Kızımın tüm dengelerini alt üst etti. İshal kusma perişan oldu. Eski mamasını da yemiyor şimdi. Nd’yle ilgili benzer sorunları çok kişinin yazdığını gördüm forumlarda. Keşke almasaydım dedim. Şu an belli bir mamaya iyi ya da kötü diyemem. Ama nd benim kızıma iyi gelmedi
Not: veterinerimizin de bizim gibi sarman kedisi var. O rc kullanıyor ve o yüzden tavsiye etti. Mutlaka ticari olarak olaya bakan veterinerler olabilir ama biçok veteriner de hayvanları çok seviyor ve zarar görmelerini istemezler bence

Ksknur

Fitmin purity mamalara baktım ama gördüğüm kadarıyla tahılsız gibi geldi hepsi. Tahılsız mama daha mı iyidir

berko34

kediniz için buradan mama seçebilirsin