Muhabbet Kuşlarımın Cinsiyetini Bilmiyorum?

Bambi16

Merhaba arkadaşlar Mayıs ayında yavru mavi bir muhabbet kuşı almıştım. Aldığım yerde erkek olduğu söylenmişti fakat araştırmalarım ve kuş besleyen bir kaç arkadaşlarıma sormam neticesinde dişi olduğunu tahmin ediyoruz. Şimdilerde 6-7 aylık civarında. Biz evde yokken canı sıkılmasın diye yeni yavru bir muhabbet kuşu daha aldık. O da yeşil renkte. Aldığım yerde de dişi dediler ama ben de bunun erkek olduğunu düşünüyorum. Birbirleriyle iletişimi fena değil gibi. Birbirlerini öpüyorlar fakat arada kavgaya dönüyor iş. Sürekli birbirlerinin peşindeler ama dediğim gibi bazen bağrış çağrış kavgaya tutuşuyorlar. Sonra bir bakıyoruz birbirlerini kaşıyorlar. Büyük olan kuş çok hareketli olduğu için yavru kuşu şimdilik ayrı kafeste tutuyoruz. Bazen aynı odada beraber uçuyorlar bazen de kısa süreliğine aynı kafese koyuyorum. Çünkü büyük mavi kuş yavru kuşa bize davrandığı gibi davranıyor. Parmağa alışkın olduğu için diğer kuşun da sırtına çıkmaya çalışıyor parmağa çıkar gibi. Bu kuşların cinsiyeti ne sizce? İkisi de dişiyse anlaşabilirler mi? Şimdiden teşekkürler.

19 CEVAP

Bizimkini erkek diye aldık burnu maviydi
2 ay sonra baktik dişi olmuş. :D

corcx

dollfacepersian
bende aşırı derecede uzmanı değilim tabi ki ama zamanında benimde 2 muhabbet kuşum vardı dişi ve erkek. Onlardan tecrübe ettiklerimi paylaşıyorum. Nadiren dişide üste çıkıyordu. Ama çiftleşme hareketi değildi.

dollfacepersian

Corcx
Ben hiç iki muhabbet kuşunu birlikte bakmadım ve ikiside dişiydi diye biliyorum. O yüzden iki kuşun birbirlerine olan davranışları hakkında bilgi sahibi değilim.
Birde hep erkek diye verilenler dişi çıkıyor galiba,benim ikincisi öyleydi

corcx

Herkes aynı şeyden yakınıyor zaten. Erkek aldım dişi, dişi aldım erkek çıktı. Satan/veren insanlarda bilgisiz çoğunlukla.