Sevimli dostunun her ihtiyacında petlebi.com hep yanında!

PETLEBİ GÜVENCESİYLE, HIZLI KARGO ve EN UYGUN FİYATLAR

Muhabbet kuşlarımın cinsiyetini bilmiyorum?

Bambi16
Bambi16

166


Merhaba arkadaşlar Mayıs ayında yavru mavi bir muhabbet kuşı almıştım. Aldığım yerde erkek olduğu söylenmişti fakat araştırmalarım ve kuş besleyen bir kaç arkadaşlarıma sormam neticesinde dişi olduğunu tahmin ediyoruz. Şimdilerde 6-7 aylık civarında. Biz evde yokken canı sıkılmasın diye yeni yavru bir muhabbet kuşu daha aldık. O da yeşil renkte. Aldığım yerde de dişi dediler ama ben de bunun erkek olduğunu düşünüyorum. Birbirleriyle iletişimi fena değil gibi. Birbirlerini öpüyorlar fakat arada kavgaya dönüyor iş. Sürekli birbirlerinin peşindeler ama dediğim gibi bazen bağrış çağrış kavgaya tutuşuyorlar. Sonra bir bakıyoruz birbirlerini kaşıyorlar. Büyük olan kuş çok hareketli olduğu için yavru kuşu şimdilik ayrı kafeste tutuyoruz. Bazen aynı odada beraber uçuyorlar bazen de kısa süreliğine aynı kafese koyuyorum. Çünkü büyük mavi kuş yavru kuşa bize davrandığı gibi davranıyor. Parmağa alışkın olduğu için diğer kuşun da sırtına çıkmaya çalışıyor parmağa çıkar gibi. Bu kuşların cinsiyeti ne sizce? İkisi de dişiyse anlaşabilirler mi? Şimdiden teşekkürler.


19 Cevap

kadis
kadis

35443


https://www.youtube.com/watch?v=SNuFucgF_w4
burada belirtiyor ancak izleme imkanın yoksa söyleyeyim. eğer gaganın üzerinde burun delikleri olduğu bölge mavi veya tonlarında renklenme varsa erkektir. Renk yok ise dişidir.

FerdaNur
FerdaNur

2699


sarı olan erkek mavi olan dişi

Gofretsla
Gofretsla

116585


sarı olan erkek mavi olan dişi yukarıda denildiği gibi...

zuude_kedi_PRO
zuude_kedi_PRO

2066


2si de dişi ( kızlar yavruyken genellikle burunları beyaz mavi karışımı oluyor sonradan turuncuya donuyor ) bizimkilerin de 2si dişi maalesef bizimkiler anlaşamıyor

Gofretsla
Gofretsla

116585


hayır 2side dişi değil

aycacetin2472
aycacetin2472

13266


Mavi kiz sari erkek gibi duruyor. : tahmin :/

aycacetin2472
aycacetin2472

13266


Mavi kiz sari erkek gibi duruyor. : tahmin :/

corcx
corcx

483


Mor veya yakınlarında bir renkse erkek olur. beyaz veya beyazımsı renklerse dişidir(yavrular için). Kızgınlık dönemi geldiği zamanlar erkeklerin burnu maviye dişilerin burnu kahverengiye döner. Yani mavi olan dişi sarı olan erkek. Birde çift konusunda seçicidirler. Doğru bir adaptasyon süreci denememişsiniz sanırım. Aynı odada farklı kafeslerde zamanla kafesleri birbirine yaklaştırıp en son dip dibe birbirlerine temas edebilcek şekillere getirip davranışlarını gözlemleyin. Öpücükler havada uçuşuyorsa birleştirebilirsiniz kuşlarınızı.

dollfacepersian
dollfacepersian

123029


Mavi olan dişi diyenler mavi olan yeşil olanın sırtına çıkıyormuş. Bence bu büyük ihtimalle çiftleşme hareketi. Öyleyse dişi olma ihtimali var mı?

corcx
corcx

483


Üste çıkıyor diye kesin erkek diyemeyiz. Çiftleşme hareketi olabilir tabi ama çiftleşme gerçekleşmez. Kelime aklıma gelmiyor şimdi ama davranışsal bir problem belkide hormonsal bir problemde olabilir. Veya başka bir sebeple o hareketi yapıp çiftleşme olarak algılanmışta olabilir.

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız: Üye Ol Giriş Yap
733 Görüntüleme
19 Cevap
7 Pati

Sorunuz mu var?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor