Havlama Sorununu Aşamıyoruz

Kuzucansu44

5,5 hatta 6 aylık olacak bir rottweiler cinsi köpeğim var. Yabancılara sürekli havlıyor. Bahçeden geçen, yolda yürüyen hepsine. İnsanlar havlayınca doğal olarak korkuyor, ağızlık tak diyen bile olmuştu yani. Asla birini ısırmaz havlar ama ısırmaz. İnsanlar havladığını görünce ısıracak sanıp kaçıyor malesef. Normalde çok havlayan bir köpek değil hatta hiç havlamaz sadece yabancı gördüğü zaman havlıyor. Tanımadığı biri onla biraz ilgilenince ona birdaha havlamıyor. Tasmasız gezmeye alışkın ama bu huyu yüzünden tasmasız gezdiremiyorum. Yavruluğundan beri bu huyu var. Daha önce de sormuştum ama hala geçmedi. Köpeğinin bu huyu olup geçirebilen var mı acaba? Nasıl aşıcaz bu sorunu?

31 CEVAP

Kuzucansu44

Ne isterse yapar ama yapmaması gereken şeyleri biliyor.

zibityus

asla ısırmaz diyen çok kişi gördüm ben köpekleri de ısırdı. ben de bunlardan biriyim hatta. köpek her şeyi yapar şaşırma.

zibityus

zor durumda olduğu şey şu: köpek sürüsünün sorumluluğunu üzerinde taşışyor yani sürünün yöneticisi olmaya çalışıyor her sürü üyesini baskılamak mecburiyetinde kalıyor yönetip onları dengede tutmak sürüyü dengede ve mutlu tutmak için.

Kuzucansu44

Ya neden ısıracağını düşüyorsun. Asla ısırmaz diyen kişileri görmüşsün, ısırmış. Eee ne var bunda o kişiler ben miyim? Köpekleri benim köpeklerim mi? Ben onları tanıyorum, ısırmaz diyorsam ısırmaz. Neyse bu konu hakkında daha fazla tartışmak istemiyorum,siz de kendinizce haklısınız ama dediğim gibi ben onları tanıyorum

zibityus

ısırmayacağından bu kadar emin konuşman da çok gülünç. köpek dile gelip ısırmicam merak etme dese bile bu konuda ona güvenemezsin yönetici o iken. güvenmenin tek yolu yönetici köpek olmandır böylece senden bağımsız zaten adım bile atmayacaktır. ödül ve ceza kullanmadan bunu başarabilirsin üstelik.

Kuzucansu44

Hangi sürüyü ya, altı üstü 2 tane köpekle, kediyle yaşayıp giden mutlu bir hayvan bu ya

Kuzucansu44

Ben köpeğimin benden bağımsız adım bile atmamasını istemiyorum ki. O yapması ve yapmaması gereken şeyleri biliyor. Ceza yöntemi kullanmadım ayrıca

zibityus

ısırmak onun en doğal hakkı. durduk yerde ısrımayacak ama onun neyi tehdit olarak göreceğini bilmiyosun.o bir rottweiler gittikçe agresifleşecek.

Kuzucansu44

Neyi tehdit olarak görecek mesela? Kendini sevmeye gelen bir insanı mı? Yabancı biri onu biraz sevince alışıyor diyorum hala tehdit olarak görebilir diyorsun

zibityus

kardeşim köpek yavru olduğu için ısırmıyo nasıl ısırsın. köpeklerin gözünde dokunmak sevmek değildir sevmeye gelen birini o köpek mutlaka ısıracak ısırınca beni hatırlarsın ne cahilsin ya üstelik hala ısrarcısın cahil kalmakta. ısırınca eğitime ver ceza ver tamam mı başka bi yol biliyomusun ki zaten başka napıcaksın.

Kuzucansu44

Zaten genellikle öyle bir köpek. Başkasından ben izin vermezsem yemek yemez, benim hayır dediğim hiçbir şeyi yapmaz(bu havlama dışında), komutları sadece benden alır vb.şeyler işte. Bakın diğer köpeklerim sus, sessiz ol komutunu biliyor ama Alex'e öğretemedim. Bu yüzden yabancılara havlıyor. Ben sadece bu sorun için bir çözüm aradım.

Kuzucansu44

Ceza yöntemi kullanmadım 2.defa söylüyorum.

Kuzucansu44

Tasmasız sadece site içinde gezdiriyorum çünkü sitede çoğu kişiyi tanıyor. Havladığında ona bakıyorum hayır diyorum bazen susuyor ama bazen de devam ediyor. Videoyu izleyeceğim teşekkür ederim

Kuzucansu44

Dediğim gibi diğer köpeklerim sus ve sessiz oş komutunu biliyor. Onlara da 5-6 aylıkken öğretmiştim. Ama Alex bunu öğrenemedi.

zibityus

o köpekler de aslında öğrenmediler. alex de hiçbir zaman öğrenemeyecek özfarkındalıkları olmayan canlılar olduklarından dolayı öğrenme kabiliyetleri yoktur.