Havlama Sorununu Aşamıyoruz

Kuzucansu44

5,5 hatta 6 aylık olacak bir rottweiler cinsi köpeğim var. Yabancılara sürekli havlıyor. Bahçeden geçen, yolda yürüyen hepsine. İnsanlar havlayınca doğal olarak korkuyor, ağızlık tak diyen bile olmuştu yani. Asla birini ısırmaz havlar ama ısırmaz. İnsanlar havladığını görünce ısıracak sanıp kaçıyor malesef. Normalde çok havlayan bir köpek değil hatta hiç havlamaz sadece yabancı gördüğü zaman havlıyor. Tanımadığı biri onla biraz ilgilenince ona birdaha havlamıyor. Tasmasız gezmeye alışkın ama bu huyu yüzünden tasmasız gezdiremiyorum. Yavruluğundan beri bu huyu var. Daha önce de sormuştum ama hala geçmedi. Köpeğinin bu huyu olup geçirebilen var mı acaba? Nasıl aşıcaz bu sorunu?

31 CEVAP

Whitedog

merhaba. tasmasız yürüyüşe çıkmak köpeğin sizin etki alanınızın çok çok dışına çıkması demektir. yani belki sizin yavru sizin etki alanınızdayken tepki vermeyeceği şeylere tepki veriyor çünkü yöneticilik sorumluluğunu üstleniyor. diğer köpek arkadaşlarınızla da tasmasız dolaşıyormuşsunuz ama tasmasız dolaşmak demek sadece sizin köpeğinizin gidip başkasına havlaması demek değil. kedilerle gayet iyi geçinen köpeğiniz bir anda bir kediye saldırabilir ve sizin onun yanına gidene kadar kediyi öldürebilir, yerde bozulmuş yemek, tavuk kemiği bulup anında yutabilir ve siz fark etmeyebilirsiniz. köpek bu, her şeyi yapar. insan gibi sebep sonuç bağı kuramaz, yerdeki bozuk et benim için zararlı olabilir, hem Cansu yerden yemek yememe izin vermiyor, o zaman yemeyeyim demez. havlama sorununun çözümü köpekle sağlıklı bir saygı bağı kurmaktan geçiyor. bunun için ilk olarak köpeğinizin yürüyüşlerde sizin etki alanınızdan çıkmaması, acil bir durumda anında müdahale edebilmeniz için köpek arkadaşı yürüyüşe çıkardığınızda tasma ve sevk kayışıyla çıkarmanız gerekiyor.