Sokak Kedisi Besleme Rehberi

iidyl

öncelikle hepinize merhabalaaar umarım iyisinizdir sıhhatiniz yerindedir ve evinizdeki minik canlar da afiyettedirler

bu biraz uzun ve aciliyeti olmayan bir soru zamanınız yoksa okumayın lütfen, benimle aynı durumda olan varsa fikir alışverişi yaparız diye düşündüm

yaklaşık 3-4 senedir sokaktaki kedileri zaman zaman migros’tan aldığım minik minik paketlerle zaman zaman da internetten 1.5 kg olacak şekilde mama sipariş ederek besliyorum

mahallemiz pek kedi düşkünü olmadığından evin arkasında kalan çamlık gibi parka benzeyen bir alana mamayı döküp geri çekiliyordum ve tek tük kediler gelip besleniyorlardı

fakat bir kere beslediğim kediyi nadiren bir daha görüyorum ve bu beni biraz endişelendiriyor, benden başka besleyen yok diye gidiyorlar mı yoksa birileri kovuyor mu çok merak ediyorum

genelde beslediğim tüm kediler gelip sırnaşan ayaklarıma sürtünen tarza kedilerdi ama en son çıktığımda sadece iki kediye denk geldim onlar da birilerinin bıraktığı kemikli(köpek mi bu?) tavukları kemiriyorlardı

hiç yavru görmedim birkaç defa hamile kediye denk geldim, ya biri evine alıyor ya da bu kedilerin başına bir şey geliyor endişelenmeye başladım

her neyse, karantina sürecinde evden çok nadir çıktığım için bu canları besleyememeye başladım ve tekrardan düzenli şekilde her gün beslemeye başlamak istiyorum 10 kg mystic yetişkin kedi maması alsam sizce severek yerler mi?

son olarak daha fazla kedi toplamamın bir yolu var mı, sokak kedileri daha çok nerelerde yaşarlar bunun gibi konularda rehberlik ederseniz sevinirim zira ben bundan önce sadece önüme çıkan kedileri besledim

şimdiden çok teşekkür ederim iyi günleeer :))

16 CEVAP

Milovat

İnsanları paralama dersleri vol.1 :D kesinlikle hak ediyorlar, şahsen ben de böyle bir durumla karşılaşsam aynı tepkiyi veririm. Hem kendi beslemiyor hem de besleyene mani oluyor bok çuvalına bak sen.

Seliniz

İyi dileklerin için saol İdilcim bende aynılarını diliyorum ... İlk olarak mystic içeriği oldukça iyi bir mama sokak kedileri için ideal . 10 kg alırsan uzun bir süre götürür seni cunku fazla kedi yokmus . Hamile kedilerin kaybolma durumuda buyuk ihtimalle doğum yapacak güvenli bir yer aradıkları içindir kuytu köşelere iyice bakarsan bulursun diye düşünüyorum . Sokak kedileri genelde park bahçe gibi yerlerde olmuyorlar yani bahsettiğin yerde bolca kedi olması gerek normal şartlarda. Tabi besleyen yoksa o hayvancağzlarda başka yerlerde yaşamışlardır . Daha fazla kedi toplama konusuna gelincede şöyle söyliyim ben şuan sitenin içinde 10 a yakın kedi besliyorum ve bu bir kaç ay önce sadece 2 flndı . Bence iletisim kurarak “ Kanka burda mama var gel “ fln diyolar birbirlerine akdkzjwjfkskw endiselenme o konuda yani . Duyarliliginla yine bizi sasırtmıyosun cnm hep böyle kal ...

Ozge00

Bende 16-17 yaşlarında beslemeye başladım. İnanin bir iki kedi hariç hic yoktu kedi. Hic ayni kediyi tekrar görmedim. O zamanlar etrafta kedi arıyordum mama vermek icin :D bir keresinde araba altında kedi buldum, çıkarmaya çalıştim ama çıkmadı. En sonunda oturdum yere gel pisi pisi diye diye geldi. Gecen İnsanlar bana bakıyorlardi ve biraz utanç vericiydi :D neden anlattım bilmiyorum neyse.
İlk bir iki kediyle başlar hep, daha sonra diger kediler gelir. Genelde aksam çıkıyorlar, ben hic gunduz görmüyorum kedi. Sicakta yatip aksam yemek bulmaya çalışıyorlar diye düşünüyorum. Ben sabah çıkardım işte ama yoktu 1 tane bile kedi bulamazdim, akşam belirli noktalara koymaya başladım. Uzaktan gözlemledim ve gelip bir iki kedi yedi, sanırım en mutlu olduğum andi o zaman :) sürekli vermeye başladım, gün gün çoğaldılar bir şekilde. Sanırım arkadaşlarını da çağırıyorlardi. Sonra yetememeye başladım, mahallede birkac teyze sağolsun yardım ettiler. Coguna ad bile koyduk. Bazen yeni kediler görüyorum ama genelde hep aynı tayfa gelir. Keske herkes kendi mahalle, bölgesinde besleme yapsa da bu canlar ac kalmasa

bbeyzvv

keşke bu derdi ben de yaşasam
2015te bu eve taşındık ve o günden beri kedileri besliyoruz ama 5 yılda can çatlasın kaybolan 5 kedi vardır onlar da başka mahalleye taşınıyo
devamlı artışta ilk yıllarda 3-5 kedi vardı ama şu an 20yi aşkın kedim var
kolay ********** beğenmezler ama mystic sevdiler
kediler yemek bulduklarında diğer arkadaşlarına da haber veriyor sanırım
eğer mahallenizde fazla kedi toplanmıyorsa besleme yapanlara bağış yapmanızı öneririm çünkü insanlar gerçekten çok zorlanıyor ben bile zorlanmaya başladım

iidyl

umarım evine alanlar veya besleyenler vardır, mahalleyi iyice incelediğimde hiçbir iş yeri ve apartmanın altında mama kabı görmeyeceğime eminim ama yine de dediğinizi bir yapayım

kovalayan biri varsa ve yakalarsam yüzyılın kinini kusabilirim o şahsa umarım yakalarım :D

Milovat

Yakaladığında orda olmak isterdim djsjfkd

iidyl

“ne besliyorsunuz şu hayvanları ya” derse kafasında mamayo koyduğum kavanozu kırabilirim.. veya “insanlara saldırıyorlar, tırmalıyorlar” derse suratında 10 tırnağımın izini oluşturabilirim.. dahasını düşünmek bile istemiyorum ama konu hayvanlar ve onların kötülüğünü düşünen insanlar olunca (veterinerler bile olsa) içimde vicdan kırıntısı kalmıyor o insanlara karşı :’)

iidyl

itinayla kedi ve hayvan düşmanları dövülür/yolunur/paralanır arkadaşlar yönlendirebilirsiniz hak edene hak ettiği yaşatılır wlrpxlqştpxöwglxlwmfl

dünyam böylelerine nefret dolu yusuf çok haklısın :D

Blychee

Merhabalar, benim de bir sürü sokak kedim var. Hepsinin binamızda yatağı var. Eğer kedi hep sizin çevrenizden beslensin istiyorsanız bizim gibi yatak , sürekli mama su kabı koymanız gerekir. Sanılanın aksine sokak kedilerinin beslendiği birçok yer vardir, yani yakın çevrede bir sürü mekanı vardır bizse onu kendi kedimiz sanariz:D ben evimde büyüttüğüm kedilerin başkasından yemek yediğini duyduğumda aşırı bozulmuştum(kıskandım da:D). Kesinlikle yatak vs. koyarak alıştırabilirsiniz yoksa o her yeri gezer siz de bir durak olursunuz:) bide her kedi birbirini kabul etmez öyle de bir sıkıntı var o yüzden aynı yerde sürekli bulunmaması normal. Mama olarak ben her ay 15 kg patisera tavuklu mama aliyorum sevmeyen kedi görmedim bayılarak yiyorlar. Arada tavuk suyu , tavuk peynir et yumurta da veriyorum. Mesela buraya alışmasını istemediğim kediler de var sadece yemek yesin gitsin istediğim ama onlar da inatla burda kalıyor yapacak bişey yok bina biraz kedi huzur evine döndü ama :D seviyoruz sipalari

iidyl

soruyu tekrar okuyunca gülesim geldi kafaya taktığım şeye bak tek korkum besleyecek kedi bulamamak o derece yani wmlrxpöwflspwör

sağ olun selin hanımcım sizin benim gibi duyarlı yardımsever insanlar sayesinde dönüyor dünya :’)

tek dileğim mahallede sık sık beslediğimi görenlerin de biraz cesaretlenip beslemeye başlaması bundan önce her gün çıkıp beslemediğim için o kadar pişmanım ki

iidyl

özge sanırım o duruma ben de düşeceğim.. bir mahalleden deli damgası yemediğim kalmıştı :D

edebildiğim kadar fazla kediye yardım etmek istiyorum çünkü bu sıcaklarda zaten bunalıyorlar, sıvı kaybı yaşıyorlar üzerine bir de açlıkla uğraşmasınlar istiyorum gece beslemem imkansıza yakın çünkü bu çamlık dediğim yer geceleri saçma sapan insanlarla doluyor babamsız çıkamam oraya.. hatay’ın serserisi b*ku püsürü bir başka oluyor umarım hiç karşılaşmazsınız :D

sipariş vereceğim bakalım, mama elimde kalırsa da buradan birine kargolar yine sokak hayvanlarını beslemesini isterim elimden başka bir şey gelmiyor

iidyl

teşekkür ederim beyza, dediğim gibi olur da besleyecek kedi bulamazsam aldığım mamayı buradan birine kargolarım artık elimden bir şey gelmediği için

Milovat

Ben de böyle bir endişe duyuyordum daha önce kedi maması bırakıyorum, yarısı bitmiş yarısı bitmemiş oluyordu. Bu yüzden mamayı mi begenmiyorlar acaba diye de düşündüm ve bizim çocukların mamasindan dahi koymustum yalnızca iki gelip yiyordu :D sonra mahallede dolaşırken fark ettim ki her hemen hemen her dükkanın önünde kedicikler için mama ve su kabları var. Yani bizim mahallemizi ben yanlış degerlendirmisim cam ağlarının diplerine iyi bakmak gerekiyormuş :)) belki besleyen başkaları da vardır ve fark etmiyorsunuzdur, umarım cocuklari kovalayanlar yoktur. İnceliginize sağlık.

yusufsaygin2

İdilin iç dünyası nefret dolu. Bu kız çok biriktirmiş..

yusufsaygin2

HSHDHDHDHDJJDMF öyle tabii canım..