Kedim Elimi Isırıyor Ne Yapmam Lazım Bu Alışkanlığından Vazgeçmesi İçin?

besahin

Elimi gördüğü anda elimi zıplayıp ısırmaya çalışıyor kedim hayır deyince duruyor sonra yine başlıyor nasıl unutturabilirim bu alışkanlığı

25 CEVAP

dollfacepersian

Birde kediniz daha yavru ve ona vuruyorsunuz. İleride kendini koruyabilecek duruma geldiğinde size saldırgan olur. Yavrunuzun ısırmasının sebebi dişleri kaşındığı için veya oyun oynamak içindir. Size zarar vermek için yaptığı bir şey yok ortada. Vurmak yerine ona dişlerini kaşıyabilecek oyuncaklar ve kedi oltası alıp elinizden uzaklaştırabilirdiniz. Elinize kolanya sürmek de işe yarar bir yöntemdir. Ben 18 aylık kedim için işaret parmağımı gösterip yüksek sesle şşşşt demeyi,canımın acıdığı belli eden sesler çıkarmayı ve yüzüne hava üflemeyi tercih ediyorum. İşe de yarıyor.

milodelisi

ŞİDDET ASLA BİR EĞİTİM YOLU DEĞİLDİR. Asla ve asla evinizdeki hayvana şiddet uygulamayın. Ne akılla vuruyorsunuz anlamış değilim. Boyle bir öneri bile olamaz. Elinizi ısırmanızın sebebi ona şiddet uygulamanız olabilirmi onu düşünün. Belkide gördüğü anda yapıyorsa istediği kadar ilgi göstermemiş olabilirsiniz.

Badems

Hayvanin agzina kafasina govdesine bacagina hicbir yerine vurulmaz. Eger yavruysa isirmasi cok normal, oyun zannediyordur veya dis cikariyordur. Oyuncak alin, kedi otu iceren oyuncaklarla daha cok oynuyorlar. İsirma gudusu onlara yonelince sizi nadiren isirir.

Seda19

Kucukken oyun oynatirken elini cok kullanmis olabilirsin bu onda otomatikman oyun algisi olusturuyor benim kedimde bu sekildeydi elimden yara eksik olmuyordu buyudukce bu huyunu birakti

Arkadaşlar kedi oyun oynamak falan istediğinden ısırmaz. Dişleri yeni çıkıyor veya dişleri kaşınıyor olabilir bu yüzden elinizi dişleri olgunlaşana kadar ısıracaktır. Kedinize vurdukça vahşileştirirsiniz

schindler123

Benim kedim yavru değil ama hala ısırıyor bence bunu oyun oynamak için yapıyor çünkü isirdiginda patisini tutup elimi kurtariyorum sonra tekrar tutuyor hangi elim bostaysa artik kismet.seda19 a katiliyorum yavruyken bu şekilde çok oyun oynardik muhtemelen alışmış.

emreztrkk37

dişleri kaşınıyor ayrıca yavru olduğu için yerinde duramıyor oyun oynaması lazım yeterince ilgileniyor musunuz ? oyuncaklarla oynatabilirsiniz illa para verip satın almanıza gerek yok herşey oyuncak olabilir. kağıdı buruşturup top yapın delirecektir. kalın bir ip bulun ucuna seveceği ama yutamayacağı birşey bağlayın onada bayılacaktır

CHICCO4

Her kedi ayri bir dunya ayri ayri karekterleri var konu herne kadar karekterle ilgili olsada Siyamlar bayagi cetin ceviz cok inacilar...ama bir o kadarda sevgi yumaklari..bir tavsiyemde kedinizi asla yalniz ilgisiz sevgisiz kendi haline birakmayin..onlarin dunyasi sizsiniz..

Nayeli

vurmak olmaz asla! kediler bundan anlamaz lütfen yapmayın!!!

  1. elinizi ısırdığında hızlıca çekmeyin, oyun sanacak

  2. elinizi ısırdı diyelim, HAYIR diyin, sesinizden belli edin. Hayırı öğrenecektir.

  3. alternatif verin. alternatif vermezseniz, yine aynısını yapacaktır, doğasında var. bizdeki alternatif ufak bir ayıcık. kendisi yumuşak olduğundan dişlerini geçirebiliyor. onunla savaşıyor. elime alıyor onunla oyunuyorum. sanki ayı calıymış gibi üzerine oynuyorum. bizimki kulaklarını arkaya yatırıp deli gibi saldırıyor:) bu da elime ve ayağıma saldırmasını minimuma indirgedi.

Maskotm

kedi köpeğe benzemiyor. Ve çok hafif şekilde vurmaktan söz ediliyorsa bu şiddet zaten değil. Benimde kedim öyle yapıyordu ama yavru değildi ben hafif patisine hafif başına vurarak ve ısırdığında yanımdan indirerek aştık. İşe yarar bir çözüm. Veterinerler de aynısını söylüyor. Ama yavruyken oyun oynamak istiyordur ve öyle alışması hiç iyi olmaz. Kimse şiddetten yana değil şiddet hiçbirşeyi çözmez. Bilmeyenler konuşmasın

burtex

ben mayısta hala bu sorunu yaşıyorum yani hala elimi ısırıyor her türlü şeyi denedim tereyağına kadar bu birazcık kedinizin karakteriyle alakalı olabilir mayıs mesela en fazla 5 10 dakika sevdirir sonra ısırır dokunmazsam oturup bekler eylüldede aynı şeyi yaşamamak için elimi her ağzına soktuğunda hayır deyip burnuna dokundum zaten zeki hayvanlar sadece ısırdığında tepki verirseniz artık ısırmamaya başlıyorlar toparlayacak olursak şuan mayısta canımın yandığını belli ettiğimde ah dediğimde mesela eylülede hayır dediğimde ısırmayı bırakıyorlar tepkiniz illa vurarak olmasına gerek yok tepki sözcüğünüz hep aynı olursa onlarda anlıyorlar (çok bilgili bir kedi sahibiymişim gibi olmuş olabilir 6 aydır kedim var sürcü lisan ettimse affola)

CHICCO4

Aynen òyle ben kùcùcùkken ellerle oynardi ve bùyudùkce de bu aliskanlik yok olmadi ama onlar icin bu durum sadece bir oyun ve ilgi alaka ihtiyaci.kùcùcùkenden ellerinizle asla oynatmayin kedi ile aranizda mutlaka bir sey olmali yoksa bu aliskanlik degismiyor...ben ellerim cizik ve dis izi ilede gezssem Chiccomu dùnyalar kadar seviyorum ve kiyamiyorum ...

kedilikizzz

İstediğinizi yapın bu huyundan asla vazgeçmeyecek. Yaşlandığında belki vazgeçer. Kedilere zaten bir kez bir şeye müsade ediyosak yandık bidaha o şeye istediğimiz kadar hayır diyelim yine yapar yine yapar :) benim kedim gelen giden misafirden alıştı elle oynamaya şimdi benim kolumun elimin kanamadan bittiği bir günüm yok :) gitgide bende alıştım bu duruma. Biyerim kanamayınca içim rahat etmiyor :)))

harikayanadur

ağzına hafif hafif vurarak tepki gösterebilirsiniz.

besahin

Vuruyorum ama hala aynı