Acil Yeni Yavru Sahiplendim

afindas

sonunda bir yavru sahiplendim 2.5 aylık 10dk önce evimize getirdi sahibi önceki sahibine sevdiriyor ama şu an çok tedirgin bize yaklaştırmıyo kendini devamlı hıslıyor sizce bu alışma süreci ne kadar uzar ve daha hızlı alışması için ne yapmalıyım

24 CEVAP

Ozge00

Yok alışır merak etmeyin. İlk günler sizden korkar cok normal. Zamanla alışır hatta cok guzelbir bag kurarsiniz. Siz sadece çok üstüne gitmeyin de korkmasin. O kendinni güvende hissettiği an çıkar sizi de koklamaya gelir. Benim kedim ilk günler koltuk altindan cikmadi bana tisladi, sonra bıraktım oturdum odada yavasca cikti saatler sonra ayağımı falan koklamaya başladi. Gidip yas mama verdim, yerken biraz kafasini sevdim sonra gelip kucağımda uyudu kendi. Cok güzeller gerçekten, mutlu ömürler dilerim ikinize de

Ozge00

Evet oyleydi. Cok normal. İlk defa farklı ortama giriyor, sizi tanımıyor. Yani endilenmeyin birkaç gune alışacak

Ozge00

Yas mama verebilirsiniz ama sizden korkup yemeyedebilir yani siz bilirsiniz. Cok üstüne gitmeyin derim, daha çok korkutur bu onu

Mamamiaa

Elbette alışır şuan yeni bi ortamda olduğu için sizi tanımadığı için çok tedirgin olması normal ona zaman verin çok tatlı bi ses tonuyla yaklaşın biraz vakit geçirin size alışır. Oğlumu ilk sahiplendiğimde her adımı temkinli kulaklar gerideydi her şeyi kokluyodu sonra kendiliğinden alıştı

Merzela

Kesinlikle sevmeye çalısmayın. Onun size gelmesini bekleyin bi evi koklasın herkes başına üşüşmesin. Mamasını verin çekilin kendisi bi gezsin evi. Yavaş yavaş alışıp sevdirir.

Bikedi

Merak etmeyin benimki de oyleydi. Hatta benim ki sokak kedisiydi, bacagi kangren olmustu, insanlardan fena halde korkuyordu. İlk gunler yuvasinin dibinde oturduk,hatta onunla ayni hizada olmak icin yuz ustu uzandik o sekilde daha guvende hissediyormus. oyuncak oynattik , 3. Gun kucagimiza cikti. 1 haftada evi kesfetti onceleri koltuklarin altina girip cikmiyordu.biz de cikarmaya zorlamadik. Oyuncakla cagirmaya calistik. O haftanin sonunda birbirimize iyice alistik. Simdi tepemizde geziyor

derya1616

üstüne gitme emin ol o sana yaklaşacak.zaman vermelisin..ihtiyaçlarını karsila ve mesafeli dur.guvensin alışsın.birkac gun sonra ona ödül mamasi ver ama cok az .kesin sana asik olur.

Ozge00

Siz bırakın o evi gezsin, kendini güvende hissederse o çıkar zaten. Mamasını suyunu kum kabini durduğu odaya koyun. Bir iki güne alışir evde sonra yavaşça sizi tanımaya başlar

Milovat

Bence ilk gününü bir odada geçirsin neresi yapacaksanız odasını orayı tanısın, daha sonra size güvenmesi için oyuncaklarla oynatın çünkü tam oynamaya başlayacağı zamanlar bunlar :) Özge'nin sözlerine tamamen katılıyorum, okşamaya falan çalışmayın ya da yaparsanız bunu önden değil arkadan yaklaşın. Önünde durursaniz tıslar direkt ancak arkasından yavaş yavaş severseniz hem onun kokusunu alır hem kendi kokunuzu tanitirsınız. Ben de yeni geldiğim evde tepemde bana uzanan kocaman bir el görsem ben de korkardim :D

afindas

alışamama gibi bir durum söz konusu olur mu sizce çok korkuyorum sahibine geri vermekten

Nazaarnry

Alışmama gibi bir durum olmaz bırakın odaları kendi tanısın gezsin. Sonrasında yanınıza kıvrılacaktır minnoş kedi:)

Blychee

Neden bu kadar aceleci davranıyorsunuz anlamıyorum. Bambaşka bir ortamdan gelmiş belki ordan hiç çıkmamış. Yoldan gelmiş belki ilk kez arabayla yolculuk yapmış. Zaman verin. Alışması çok kısa sürer zaten. Yavruyu kucağınıza falan alıp sevmeye kalkışmayın sakın. Normal günlük rutininize devam edin. Bütün kapıları açın her yeri gezsin kesfetsin bakmadığı yer kalmasın. Sadece kumunu göstermek için bir kez alıp kumunun üstüne oturtun yeterli. Evi keşfettikten sonra kendi kendine size gelecek ama dediğim gibi sakın çok gezdi artık alışsın diye sevmeye kalkışmayın ilk adımı atmasını bekleyin.

afindas

@Blychee aceleci davranamamın sebebi merak etmem alışmaması gibi bir durumdan çok korkuyorum bu arada fileyi 3 gün sonra takmaya gelecekler şimdilik en geniş odada duruyor tuvaleti maması suyu her şeyi orda en çok çekindiğim kısım hiç pas vermiyor 5dk salonda gezdi şimdi sandalyeye yattı uykusu var ama gözü kapanıyo hemen geri açıyo:) çok uğraştım kedim olsun diye ondan bu aceleci tavrım

Anonymus552223

Bu kadar anlayissiz olacaksaniz ve geti vermekten soz edecekseniz cok zor. Hayvan yer degisikligi yapmis tepkisi cok normal. Bir kac gune rahatlar fakat sizin panik halinde ve surekli vazgececek modda olmamaniz gerekiyor

afindas

@epiglottis sahibi dedi eğer alışmazsa getirin diye ben asla vazgeçmem sadece bu durumun uzamasından korkuyorum