Kedimin Çok Tüy Dökmesi

Arkadaşlar selam. Kedimde proplan kitten kullanıyorduk, açık mama. Normalde bu kadar dökülmezken bugün tüylerinde aşırı dökülme fark ettim. Bitmedi daha maması, hareketlerinde yavaşlık vs yok. Nasıl önleyebilirim dökülmeyi? Özel veterinere götürecek durumda değilim o sebeple buraya başvuruyorum.

20 CEVAP

Bikedi

Proplan ve RC benim kedimde de tuy dokulmesine sebep oldu. 1 haftadir mystic kullaniyorum tuyleri biraz yaglandi parladi daha az dokuluyor gibi. Yumurta sarisi iyi geliyor diyorlar ben denedim ama yorumlayacak derecede bi etki farkedemedim. Gimcat macun kullandim 1 ay boyunca ama mamayi degistirince daha iyi oldu. Ayrica 2 gunde bir ya da her gun taramanizi oneririm

ka06

Acik mamalar çok güvenli değil tavsiye etmem . Balıklı mamaları tercih edin. Tavuklular dökebiliyor. Birde alabiliyorsanız ekstra sıvı şişede balık yağı satılıyor mamasına sıkabiliyorsunuz ondan alın veterinerinize danışarak bayağı etkisi oluyor. Düzenli olarak da furminator ile tarayın

Bllmn

Mystic baya ucuz bi mama ama içeriği iyi midir? Veterinerimiz ucuz mama kullanmayın diyor ben de mi geçsem bilemedim

sforselin

@Bllmn hekiminizin kastettiği ucuz mamalar genelde içeriği ve argeleri kötü olanlar. Mystic yeni bir marka olduğu için arge kısmına çok para harcandığını düşünmüyorum. Bu durum da(yerli olmaları ve ithalat vergileri, gümrük vergileri ödememeleriyle beraber) fiyatını ucuzlatıyor. Ben güvenip kullanmaya yönelemesem de içerik olarak güzel bir mamaya benziyor. İyi olanları taklit ederek ortaya iyi bir şeyler çıkarmış olabilirler yani. Karar yine size kalmış.

Havaaa

Bizden önce sahiplenen kişi ucuz mama kullanıyordu. Bize geldiğinde tüyleri felaket dökülüyordu. Her gün taransa da topal topak dökülme oluyordu. Biz proplan kullandık, tüylerindeki yağlanma azalmasına rağmen tüy dökmeye devam etti. Şimdi yerli üretim **********.com dan bonacibo kullanıyoruz. Önce tavuklusunu kullandık, bitirdi! İştahlı bir kedi olmasına rağmen, şimdi etli olanı aldık, bir günde bir tabak bitiriyor neredeyse :) Allahtan hareketli :) Tüy dökümüne gelince süper gözle görülür azalma oldu. Tavsiye ederim

yusufsaygin2

Tüy dökülmesinin sebebi saymakla bitmez, deri hastalığı olabilir, mamadan olabilir, evde bir şeye alerjisi oluyor olabilir..

Mama değişimi yapmayı deneyin, proplan içerik olarak bence iyi bir mama değil ki açık almanızı kesinlikle önermem..

ZaferB

Ben yumurta sarısı yedirdim sanki biraz daha az döküyor...

Zafer ve Yusuf abi, ikinize de teşekkür ederim öncelikle. Mystic numune talep ettim, gelmesini bekliyorum. Hills almayı düşünüyorum ek olarak, karıştırıp vermeyi. Yumurta sarısı yer mi? Nasıl vereyim?

nilayy24

Proplan bizde de dökülme yaptı. Mystic e geçtik kısmen azaldı

Kalmamış...

Bllmn

Aynı yoğun dökülme bizde de var. Proplan kittendan n&d tavukluya geçtim haal döküyor. Hills balıklı denedim yine döktü. Her gün tarıyorum bir kedilik tüy çıkıyor deliricem. Şimdi gimcat skin & coat tablet aldım tüy dökülmesini azaltıyormuş içinde biotin ve çinko olan takviyeler. İsterseniz bi onu deneyin ucuz fiyatı da 17,50tl gibi bişeydi. Henüz sonuç alıcak kadar çok kullanamadım ama umutluyum :)

Ceyday

Bende proplan kullanıyorum ama tüyü fazla dökülmüyor

Mystic sipariş ettim, bugün/yarın gibi gelir hocam. 1 hafta kullanıp değişim var mı güncelleyeceğim

cafunepi

biz de pro plan tavuklu kullanıyoruz yavru kedi için ama tüyleri gerçekten çok dökülüyor. pro plan iyi bir marka değil mi? veterinerden almıştık bir de, daha dün ikinci paketi buradan sipariş ettim. kedim benimle uyuyor ve şu an yatağa baksanız tüyle dolu. ilk sahiplendiğimde proline kullanmıştık, henüz bilgim yoktu ve marketten idarelik proline almıştım ama hiç dökülmüyordu tüyleri. şimdi neden böyle oldu acaba?

Cafunepi valla hocam mystic gelecek bugün yarın postu güncelleyeceğim