Kedinin Tuy Dökmesi

tika_waylan

Kedim cok uzun tuylu degil orta uzunlukta tuyleri. Gunde 2 kere taradıgım da oluyot bszen tarakta cok tuy oluyor tekrar tarıyorum gene tuyler. Taramak azalrır sanarfım işe yaramıyor. Furminator kullanan var mı ise yarıyor mu? Mevsimsel bir şey mi acaba bu

20 CEVAP

Badems

Furminator sadece daha cok tuy gelmesini saglar taraga. Sık disleri oldugundan dolayi daha cok tuy topluyo. Mevsimsel degilse eger dokulmesi vitamin kullanabilirsiniz. Haslanmis yumurtanin sarisi iyi gelir tuylere ama nadir verin hergun her hafta degil. Gprt multivitamin kullanabilirsiniz veya Vmp tableti hergun ikiye bolerek yarim yarim verebilirsiniz. Ben mama disinda sadece nadir olmak sartiyla yas mama veriyorum, iki uc gunde bir de bir kasik yogurt. Mamayla da alakali bu durum aslinda, kedim cok yogun tuylu ve daa cok tuy doktu. Royal canin, proplan kullandim hep. Su an N&D kullaniyorum bir kac aydir ve gozle gorulur azalma var, elimde ruloyla gezerdim daima ama cok az dokuyor.

Nayeli

öncelikle çok döküyorsa bu normal değil. bizim gibi düşünün...saç dökülür ama çok dökülüyorsa vardır bir eksiklik vücütta. iyi takip etmek lazım.
kısa veya uzun fark etmez kedi taranır ve buna uygun Furminatorler var.
Furminatorün avantajı diğer taraklara göre daha iyi tüy topluyor.. yani dökülecek olanların tamamını önden toparlıyor. böylece tüy kusmayı da engellermiş olursunuz. Bunun yanı sıra vitamin macunu ve iyi bir mama ile sağlığını desteklemeniz şart....

Yumurtayı suda haşlayacaksın sakın çiğ verme :D Yumurtayı peynirle karıştırıp haftada bir ver.

Badems

Yıl boyunca döküyor mu ? Mevsim değişimlerinde tüy dökümünde fazlalaşma normaldir. Ben furminatör kullanıyorum ama kediniz uzun tüylü değilse çok gerekli değil.

Her hayvan tüylerini yeniler fakat bazı aylarda bu olay fazla olur sizde bununla karşı karşıya olabilirsiniz. Kedinizi her taradıktan sonra tarakta kalan kılların hepsini temizleyin. Kedinizin tüy dökmemesi için dışardan yardım kimyasal yapmanızı önermiyorum. Haftada 2 kez bir yumurtayı peynirle ezerek yedirirseniz tüyleri daha az dökülür :)

Bu arada ben furminator kullanmanızı öneriyorum arada kalan tüm tüyleri toplar.

harikayanadur

kullandığınız mamayla da alakalı olabilir isterseniz bir proplan deneyin

GOKCEOZGUN

kesinlikle sürekli dökülmesi, ilaç gerektirdiği anlamına gelmez. mamanızı veya kedinizin cinsini bilmemekle, veterinere başvurmanızı tavsiye ediyorum. mutlaka çözülecektir. :)

tika_waylan

Pro plan kullanoyorum Gımpet Multivitamin kullanıyorum. Ara ara biotinli b vitaminli tablet veriyorum. Erkek 4.5 aylık 1 aydır benimle ve 1 aydır tuy döküyor

tika_waylan

N&D ya da Brit Care kullanmak istiyorum ama pro plana cok alıstı cok da kilo aldı. Pro Plan yeterli degil mi acaba diye dusunmüyor degilim acaba doyuruvu degil de o yuzden mi cok yiyor. İçeriği iyi sanıyordum ama tuy dokuyor

Badems

Arada bir degisiklik iyidir, mama degisince de bayila bayola yiyorlar merak etmeyin. Ne aldiysam degistigi gun omrunde yemek yememis gibi saldirmaya basladi. N&D gayet iyi biz memnunuz

tika_waylan

Cok tesekkurler arkadaslar. Furminator deneyim haftada bir yumurta sarısı haslayıp verecegim. N&D mamaya da bakacagım tahılsızı iyi diye biliyorum. Gimpet veriyorum arada bir de biotin b vitamıini kolinli vitamin tablet. Ama vitaminleri cok abartmamaya calısacagıö çünkü daha önce ishal oldu

BETS

tüy dökmesini durduramazsınız bütün kediler döker ki bu çok normaldir..furminator dokulen tüyleri topluyo tek seferde ve etrafa saçılmasını engelliyo şahsen tavsıye ederim.. mamaya gelince hills proplan yerken tombikleşen kedime tahılsız N&D yedirmeye başladım zor alıştı ama kilosunu kontrol edebiliyorum..gimpet multivitamin ve malt macun da vazgeçilmezlerimiz arasında :)

tika_waylan

Bir tarak bir de dökülecek olan tuyleri alan tuy tarama eldveni kullanıyorum. Tuyleri uzun degil orta 1 aydır benimle öncesini çok bilmiyorum 4.5 aylık daha. Tarak tuy oluyot temizliyorum eldiven tamamen yumak gibi tuy oluyor.
Yumurtayı haslamak lazım di mi yoksa zararlı sanırım. Salmonelle varmıs iç parazit yapıyormus yumurta. Taraktan ve o özel eldivenden daha etkiliyse alayım Furminatorü

Badems

Gprt yazmisim, Gimpet multivitamin olcak.