Kedinin Aylık Masrafı Ne Kadar?

Alicecat

Annem tam kedi almaya ikna ettim kedinin mama fiyatını görünce şok oldu. Ne kadar tutucak bu kedinin aylık masrafı? dedi. Ben de tam olarak bilmiyorum ortalama ne kadar oluyor??

32 CEVAP

havva00

Allahım! market maması kullanıp market mamaları zararlı diyor.

Zeynepulku

Camlara tel vs gercekten çok önemli. Sağlam bir tel hem sizin hem kediniz için cok iyi olur. :)

Lorinloris

Havva00 eğer bana dediysem aldığım mama markete satılanlardan değil tabi ki. Bilmeden konuşmayın lütfen

yarenmizrak

Sizi çok iyiBen de yeni sahiplendim kediyi, annemler de başta aşı masraflarını falan duyunca cekindi. Fakat çok seviyorlar iki söylenip susuyorlar ixbxixjdjd

Ama çok beklenmedik masraflar çıkabiliyor. Mesela bizim kedi 3 aylık ama ic dis parazit hariç aşı yaptiramadık çünkü mantar hastası :( mantarı için ilaç aldik baticon aldik bilmem ne bunlar küçük masraflar ama hasta olabiliyorlar, ihtimal dahilinde yani. Mama konusunda şöyle diyeyim açık ve güzel mamaya ilk başta para yetmiyor diye açık mama almak zorunda kaldım aylık. O da 40tl idi proplan almıştım ama proplan güzel içerikli bir mama degil. Su an piyasada bundan dsha iyi ve cooookkkk daha ucuz mamalar var. Numunemiz gelsin deneyelim yerse biz Mystic mamaya geçeceğiz mesela. 15 kilosu 190 200 tl su an. Baya uygun, ınternetten taksitlr alabilirsiniz biz öyle yapacağız. Benim yaptığım hataya düşmeyin. Kumunu da yine h3psibutadadan aldim indirim vardı kargo ücretsizdi 17tlye lindocat aldım iki tane 1 buçuk ay önce ikinciyi açmadık hala.

yarenmizrak

Bdosbdizjx yazamadan gondermişim xkxnxoxnxks balkonu da telle kapattık onun da masrafı var ama yine açmıyoruz tırmanıyor çünkü tamamini kapatmadik aşıları bitene kadar açmaz dikkat ederseniz maddi açıdan rahatladıktan sonra kapattirabilirsiniz. He bir de kedi tuvaleti mama kabi falan var. Ama bunlar tek seferlik masraflar bizimki su an 5tllik leğene yapıyor ve çay altlığından mama yiyor kzbzkxnxkxnsk ama büyüğünde kullansın diye şu tuhafiyelerden yine 5 6tlye bi seramik kase aldım. Yaaani uzun lafın kısası ilk aldığınızda zorlanabilirsiniz veteriner masraflarından dolayı bunu göz önünde bulundurun 500den fazla gider ama ilk aşıları bitince rahat edersiniz.

Zeynepulku

Bu çok değişken olur. 50 liraya da bakan var 250 liraya da. Size temel ihtiyaçlar için orta kalitede aylık bir fiyat cikartayim
Kum 25 TL (proline)
Mama 1,5 kg 33 Tl (mystic)
Yaş mama 30-40Tl
Aşılar tümü yıllık 350-450 arası aya bölersek 30-40 liraya ası yaptırabilirsiniz
Kisirlaştırma 400 lira (sadece bir kere olacak.)bu da aylık 30-35Tl
Yaş mamayı da evde kendim yapıyorum aylık 20-30 TL de ona gidiyor.
Oyuncak, yatak vs kendinizde yapabilirsiniz ben öyle yapıyorum.
İlk başta 150Tlik ayda bir masraf çıkıyor ama düzen oluşturdukça fiyatı dahada azaltabilirsiniz.

yarenmizrak

Sizin imkanınız neyse kediye de öyle bakıyorsunuz. Biz mesela civardaki vetleri tek tek arayıp sorup en uygun olana gittik. Kocaman tuvalet de alabilirdim kapalı ama aşıları zorluyor diye şimdilik böyle yaptım. En pahalı mamayi kumu verebilirsiniz ama memur çocuğuyum ve öğrenciyim mesela bütçeye göre veriyorum. Yatağını da brn yaptım tirmalama tahtasini da. Internettr var başlangıç paketleri ama ben mesela 100tlden aza kapatmisimdir.

Bir de eğer kediyi sahiplenirseniz ve ankarada yaşıyorsaniz uygun bir yer bulamazsanız bana mesaj atın söyleyeyim bizim buradakini.

Zeynepulku

Tabii bunun vitamini, balık yagi, macunu,maltıda var.ama ilk temel olarak bunlara çok gerek olmaz. Daha sonraları kedinizin beslenmesine gore hareket edersiniz. Vallahi ben ögrenciyim. Gerektiğinde okula ekmek arası goturuyorumdum kedime malt alayim, ödül maması aliyim diye isteyince oluyor. Her gün bir bardak kahve az içerim kedime daha iyi bir mama alırım. İnşallah bu sene üniye gidip burs alacağım. Aklıma ilk ona daha iyi mama alabileceğim var. Ama kesinlikle anneniz evde kedi istemiyorsan sadece sizin için almak istiyorsa almayın sonra her şeyi göze batar ve istenmeyebilir :) bu arada yaşiniz kaç?

AnneRoss

Ben aşıları tam olan evden atılacak bir kediyi sahiplendim bu sayede aşı masrafımız olmadı. 3-4 ayda bir 40 liraya iç parazit yaptırıyoruz (sadece evde olduğundan dış parazit yaptırmıyorum) aylık 10 ordan. Mamayı 15 kilo 170 liraya aldım internetten, 1 sene gitse aylık hesaplasak 14 lira da ordan geldi. Kısırlaştırma için bir kerelik 275 lira verdik onu bir sene bekleyip yaptırsanız her ay kenara 23 lira atmalısınız. Yaş mamayı evde tavuk haşlayarak yapıyorum kendimiz et tavuk yerken ama aylık yaş mama masrafına da hadi 15 lira diyelim. Kumu da toplu alıyorum 5 litresi 13 liradan o da aylık 26 lira anca tutsun diyelim. Toplarsak 10+14+23+15=68 lira benim kedim için aylık bu fiyat. Ki kısırlaştırmayacağım seneler için de 45-50 lira. Eğer her şeyi toplu şekilde alırsanız gördüğünüz gibi büyük bir fiyat çıkmıyor. Veteriner için de İstanbulda Fatih Hayvan Hastanesi en uygunu oraya gidiyorum ve memnunum. Gözünüzün korkmasına gerek yok.

AnneRoss

Tırmalama tahtası ve yatağı yukarıda söylendiği gibi kendiniz yapabilirsiniz, arada malt alırsınız ki o da uygun bir şey aylık masrafa vurduğunuzda 10 lira bile etmez. Ama tabii her şeyi ufak ufak alıp pahalıya getirirseniz bunun 4-5 katı da tutar. Size kalmış.

AnneRoss

Son olarak pencerelerinizde tel yoksa profilleri ve metal teli alıp kendiniz vidalayabilirsimiz pencerelere, o da pencere başı 30 lira ve tek seferlik. Üstelik sizi sivrisineklere karşı da korur :)

noscrubs

Şimdi ilk sahiplendigim güne bakmışım alışveriş geçmişim duruyor 350 tl para ödemisim. Durulanmayan kedi şampuanı, yatağı, kafesi, tirmalama tahtası, maması, kumu, kedi tuvaleti, mama kabı, su kabı, kum küreği, tasma, oyuncak, tarak, kedi tırnak makası.. Aldıklarım bunlarmış.. Yatakta yatmadı tabi bazıları çok lazım değil.. Büyüyünce malt kullanmak gerek, malt: macun gibi bişey ve midesinde biriken tüyler için bağırsakları rahatlatiyor. En uygunu 35-40 tl.. Mystic mama var içeriği güzel olan ama 3 günde bir de yas mama kullanmaniz şart hep kuru gıda yerse böbrekleri zarar görür. Yas mama da şuan en iyi içerik en uygun fiyat 5 buçuk tl falan.. Kumu en uygunlari 22-26 tl falan.. İlk alışverişten sonra 30 tl kuru mamaya, 30 tl yas mamaya, 25 kuma verip bakabilirsiniz ona ama bide aşıları var 2 ayda bir. Hatta ilk aşıları çok fazla. Sonradan iki aya bir dönüyor tanesi 60 tlye yapan da var. 40'a da. Ama arkadaşların söylediği gibi aniden hastalanırsa tedavileri çok masraflı..

noscrubs

Vitamin de en iyisi 50-60 tl ama mamanın içinde yeterli vitamin olduğu için kullanmanıza gerek yok, balık yağı azdır mamalarda o daha yararlı olur. Bende dahil bu sitedeki çoğu insan en iyi şekilde bakmaya çalışıyor kedisine yani pahalı da olsa onlardan kısmayı düşünen,insanlardan daha az önemli görenlere rastlamadim. Balık yağı olmazsa iki gün içinde ölür mü hayır ama dediğim gibi en iyi şekilde bakmak için uğraşıyor herkes elinden ne kadarı geliyorsa.

Anonymus552223

Cins kedi satin almayin hastalik ve veteriner masrafi daha cok olur. Parasindan da degil, hayvanlara da yazik, cogaltilmamalilar. Satin alan oldukca da cogaltiliyorlar. Tabi ki tekirde de saglik problemi olabilir hazirlikli olmalisiniz ama cinse gore cok daha az oluyor. Onun disinda orta halli bir mama ve kum almak cok da pahali degil. Pahali esyalar da almayin, 20 liraya da kum kabi var 500 liraya da.. yatak vs gibi esyalar almayin kullanmiyorlar genelde. Oyuncaklara gelince sopaya ip baglamak, kagidi top yapmak gibi seylerle de mutlu oluyorlar. Saglik harcamasi disinda cok masrafli bisey yok aslinda. 1 kez de kisirlastirma ameliyati var. O da sadece 1 kez. Aşılari yavruyken daha cok ama yaşına girince yilda 1 kez karma 2 3 kez de ic parazit, disari cikmiyorsa ve pireli degilse dis parazite gerek yok zaten

Ayselgns

700 her ay net harcıyorum.