Kedinin Aylık Masrafı Ne Kadar?

Alicecat

Annem tam kedi almaya ikna ettim kedinin mama fiyatını görünce şok oldu. Ne kadar tutucak bu kedinin aylık masrafı? dedi. Ben de tam olarak bilmiyorum ortalama ne kadar oluyor??

32 CEVAP

sforselin

Valla kendime harcadığım paralar batıyor artık gözüme. Her kuruşumu ona harcamak istiyorum. Mama fiyatı fazla geldiği için tereddüt ediyorsanız hiç çıkmayın derim böyle bir yola. Bir hastalığı olduğunda fedakarlık yapacak, ay bunu ödeyemeyiz uyutalım demeyecekseniz kedi sahiplenin derim. Hayatımda ilk defa bu yaz çalıştım ben kısırlaştırma parasını kendim ödemek için. Bizimkiler laf etmesin diye.

Ozge00

Camlara, balkona file yapılacak, kedi düşer illa. Ölür veya cok feci şekilde sakatlanabilir. Bu sefer veteriner masrafları 1000-2000 tl tutunca veterinerde kediyi bırakıp gidenler oluyor. Açıkçası hayvan bakmak biraz bütçe istiyor. Hepsine tamamsaniz sahiplenebilirsiniz.

Ozge00

Vazgeçin yol yakınkenden kastım yanlış anlaşılmasın. Mama fiyatına yüksek diyorsa kisirlastirma ve diger şeyleri öğrenince ne der bilmiyorum. Annenize söyleyin hepsini. Uygunsa sahiplenirsini, yoksa sonra sorun çıkıyor. Kedi kendini kapıda buluyor

Lorinloris

Benim kedim fazla mama yemiyor. Pro line yetişkin maması veriyorum. Hem bu markayı seviyor hem de fiyatı pek pahalı değil. Ama markasına göre değişir. Mesela market mamaları ucuzdur ama zararlıdır ve tadını sevmezler. Petshoplarda her ceşit mama bulabilirsin. Onun dışında 3 ayda bir yapılan iç dış parazit var. Onlar da yanlış hatirlamıyorsam 150 gibi tutuyor. Ama zaten 3 ayda bir yapılıyor yani kedinin günlük mama fiyati 1 lira filan. Onun dışında bakamıyacaksan lütfen sahiplenme çunkü hayvanlar alışamazlar tekrar sokağa gidince. Ayrıca sakın parayla kedi almayin. Sokakta çok güzel ve sevgiye muhtaç kediler var. Ben sokaktan sahiplendim ve şimdi kardeş gibiyiz kedimle. Kısaca pek masraflı değil ama ara sıra çok tüy dökecek, bazen yaramazlik yapacak vb. Bunlara alışamazsanız sahiplenmemek daha iyi olur.

Ozge00

Vazgeçin yol yakinken. Mama fiyatları evet yüksek, yanında kumu, aşıları, yaş maması, malti, diger eşyaları vs var. Daha bu kedinin hastalığı var, kisirlastirma fiyatu var ki 400-900 arasi değişiyor. Uzar gider liste daha.

nilayy24

Ve zamanı geldiğinde kısırlaştırma masrafı olacak. Dişi kedilerin kısırlaştırma süreci daha zor olduğu için daha pahalı oluyor, erkek kedilerin ki daha ucuz. Bizim veterinerimiz erkek kediler için 300,dişi kediler için 450 diyor örneğin

fiyatı karşılayamayacaksanız sakın sahiplenmeyin. kaliteli bir mama kullanmazsanız ileride hastalık sorunu olur ve mama parasının 10 katını vermek zorunda kalırsınız. bu yüzden ortalama ND tarzı bir mama kullanın. 1.5 kilo mama 1 ay yetiyor. eğer 5kg alırsanız daha ucuza gelir.

nilayy24

İthal mamalar tabii ki çok pahalı. Ama buradaki çoğu kişinin kullandığı mama var mystic, türkiyede üretiliyor ve içeriği güzel, fiyatı uygun ona bakabilirsiniz. Çoğu kedi de severek yiyor.
Onun dışında, yavruyken alacaksanız ilk aşıları var, iç dış parazit, karma, kuduz, lösemi, mantar gibi. Bunlar bizim toplamda 520 TL tutmuştu. Karma ve lösemi 2 dozda yapılıyor.
Kum masrafı oluyor, ama 20 lt kumlar genelde 2 buçuk ay gidiyor.

Lorinloris

Benim kedim fazla mama yemiyor. Pro line yetişkin maması veriyorum. Hem bu markayı seviyor hem de fiyatı pek pahalı değil. Ama markasına göre değişir. Mesela market mamaları ucuzdur ama zararlıdır ve tadını sevmezler. Petshoplarda her ceşit mama bulabilirsin. Onun dışında 3 ayda bir yapılan iç dış parazit var. Onlar da yanlış hatirlamıyorsam 150 gibi tutuyor. Ama zaten 3 ayda bir yapılıyor yani kedinin günlük mama fiyati 1 lira filan. Onun dışında bakamıyacaksan lütfen sahiplenme çunkü hayvanlar alışamazlar tekrar sokağa gidince. Ayrıca sakın parayla kedi almayin. Sokakta çok güzel ve sevgiye muhtaç kediler var. Ben sokaktan sahiplendim ve şimdi kardeş gibiyiz kedimle. Kısaca pek masraflı değil ama ara sıra çok tüy dökecek, bazen yaramazlik yapacak vb. Bunlara alışamazsanız sahiplenmemek daha iyi olur.

Ozge00

Yakınınizdaki vetenirleri arayıp aşı, muayene ve kisirlastirma fiyatını sorabilirsiniz. Buyuk şehirlerde bir tık daha pahalı sanırım. Ben 50 TL'ye yaptırırken İstanbul gibi bir yerde yasayan arkadaşlar 120 TL civarı yaptırıyorlar.
En azından kafanızda tartarsiniz fiyatlari uygun mu size diye.

havva00

Proline market maması zaten.Ve içeriği çöp!

Bikedi

Her ay asisi yok. İlk sahiplendiginizde ic, dis parazit karma asilar kuduz asisi var ortalama 70 _ 80 tl her biri. Aylil mystic mama kullaniyorum ortalama 60 tl. Kum aylik 70 tl. Baslangicta kum kabi mama kabi tasima cantasi minder oyuncak vb alacaksiniz. Onlar internette set halinde var uygun olarak 200 tl diyelim. Ayda bir vitamin aliyorum 70 tl. Bu arada kemirip kopardigi sarj aletlerini, bilgosayar kablosunu, arada hastalandiginda cikan vet masraflarini hesaba katmadim. Bunlar agir gekecekse, kendinize ait geliriniz yoksa, aileniz de karsilamayacagini soyluyorsa sahiplenmeyin. Kendi geliriniz olunca alin.

Lorinloris

Benim kedim fazla mama yemiyor. Pro line yetişkin maması veriyorum. Hem bu markayı seviyor hem de fiyatı pek pahalı değil. Ama markasına göre değişir. Mesela market mamaları ucuzdur ama zararlıdır ve tadını sevmezler. Petshoplarda her ceşit mama bulabilirsin. Onun dışında 3 ayda bir yapılan iç dış parazit var. Onlar da yanlış hatirlamıyorsam 150 gibi tutuyor. Ama zaten 3 ayda bir yapılıyor yani kedinin günlük mama fiyati 1 lira filan. Onun dışında bakamıyacaksan lütfen sahiplenme çunkü hayvanlar alışamazlar tekrar sokağa gidince. Ayrıca sakın parayla kedi almayin. Sokakta çok güzel ve sevgiye muhtaç kediler var. Ben sokaktan sahiplendim ve şimdi kardeş gibiyiz kedimle. Kısaca pek masraflı değil ama ara sıra çok tüy dökecek, bazen yaramazlik yapacak vb. Bunlara alışamazsanız sahiplenmemek daha iyi olur.

Wolter

yaşadığınız yere göre değişiyor aşı ve kısırlaştırma ücretleri belediye ücretsiz kısırlaştırıyor düşünüyorsanız fakat ortamın sterilliği tartışılır.

*İç dış 60tl(30+30)
*Lösemi 80tl
*Kuduz 120tl(sanırım yanlış hatırlıyor olabilirim geçen sene köpeğime yapılmıştı ama belediye yine ücretsiz bir şekilde yapıyor)
*Karma 50tl
*Mama sizin tercihinize göre değişiyor
*Kum yine sizin tercihinize göre değişiyor

***bunlar tekrarlanan ücretler aşılar bitiyor fakat her sene 1 defa tekrarlanıyor

Temel ihtiyaçlar (1 kere alıyorsunuz sadece)
*kedi taşıma kutusu
*kedi tuvaleti ve kürek
*mama su kabı
*tırmalama tahtası (bizim var kullanmıyor yatak da gereksiz bence 1 kere yatmadı)
*kedi oltası ve 1 tane top
*mama ölçü kabı (1 tl filan)

aklıma gelen bu kadar ve bir de hasta olabilir kediniz hastalık tedavi fiyatlarını bilmiyorum :( umarım kediniz sağlıklı olur ve sağlıklı yaşar