Kedimi Başka Biri Almak İstiyor

Kuzucansu44

Benim bahçede baktığım bir kedi var ismi Damat. Ama öyle bahçeme gelince beslediğim sıradan bir sokak kedisi değil. Yaklaşık 1 yıl önce falan sürekli bahçeye geliyordu bende onu sahiplenmeye karar verdim. Fakat o dışarıya çok alıştığı için evde durmak istemedi, sürekli dışarı kaçıyordu. Yaklaşık 2 ay alışsın diye bekledim ama olmadı. Bende zorlamak istemediğim için bahçede bakmaya karar verdim. Kapının önünde yatağı ve mama kapları duruyor. İsimli tasması filan var, yani benim kedim ama dışarıda yaşıyor. Sitede çoğu kişi benim kedilerimi köpeklerimi tanır. Dolayısıyla Damat'ı da tanıyorlar. Fakat kısa bir süre önce sitenin ilerisindeki eve yeni biri taşındı. Küçük bir kızı var, ve kız Damat'ı çok sevdi. Damat 2-3 gün bahçeye gelmeyince meraklandım, aramaya başladım. Yeni taşınan kişilerin Damat'ı eve aldıklarını söyledi biri. İşte onlara gittim fln anlattım, ev sevmiyor sevse bile benim kedim olduğunu söyledim ve Damat'ı aldım. Ama kız nasıl ağlıyor, benim kedim olsun onu çok sevdim diye. Annesi evde olmasına gerek yok sevmiyorsa bahçede de bakarız diyor. Kız 2-3 gündür ağlıyormuş, kediyi getirin diye. Başka kedi sahiplendireyim diyorum yanaşmıyor. Damat'ı verirsem site dışı olduğu için buraya geri gelemez. Ne yapacağımı bilemedim? Sonuçta kız çok küçük, kalbinin kırılmasını istemem. Bazılarına saçma bir soru sormuşum gibi gelebilir ama o yaşlarda bende kedi aşığıydım(hala öyleyim) bu yüzden onu anlıyorum. Bu arada sen kendi kedini nasıl verirsin gibi şeyler demeyin, Damat beni çok sever ama beni sevdiği gibi herkesi sever. Yani bana evdeki kedilerim gibi aşırı bağlı değil

26 CEVAP

Tengu

tasmalı kediyi eve almaları, çocuğun başka kedi istememesi bunlar bana çok itici geldi. tasmalı kediyi eve alan ebeveynler.. yani siz hangi hakla sahipli bir kediyi eve aldınız? aklı başında kocaman insanlar bi de.
kıza gelince de sanki o kediyi takıntı haline getirilmiş. kedileri çok seviyorsa ailesinin bu kedinin sahibi olduğunu arada sevmeye gidebileceğini ama onlarla kalamayacağını kedi istiyorsa da başka bir kedi sahiplenebileceklerini anlatması gerekirdi. eve aldıktan bir süre sonra sıkılıp ilgilenmeyecek gibi hissettirdi. sizin kararınız tabii ama bana pek sıcak gelmedi

Bikedi

Cocuklarda da hevesi gecince birakma gibi bir durum soz konusu olabiliyor(cocugun karakterine de bagli tabi) her istedigi alinmis simarik bir cicuksa oyuncaklarinin yuzune bakmadigo gibi kedinin de bir sure sonra yuzune bakmayabilir. Hem baska birine ait bir canliyi istememeyi ogrenmesi de lazim. Sirf agliyor diye verilmez. O zaman baska bir kedi sahiplensin. Tabi aslinda tamamen sizin karariniz.

sforselin

Nasıl bakacakları hakkında konuşun. Pencerelerinde fileleri var mı, hangi mamayla beslenecek, çocuk ona zarar vermeye çalışıyor mu, tüyü kakası sorun olur mu hepsi hakkında detaylıca konuşun. Tüm bunlar içinize sinerse, iyi bakacaklarına inanırsanız ben kedilerin evde daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Ama çocuklu ailelerin bir çoğu kedileri onlara oyuncak olarak görüyor. Çocuk sıkılınca eve alışan kedi kendini bir anda sokakta bulabiliyor. Güvendiyseniz ve vermeye karar verirseniz de ara sıra yoklamak için ziyaret edin, telefon numaralarını alın. Bırakmaya karar verirlerse size haber versinler. (Küçük çocuklu ailelerde temkinli olmak gerekiyor.)

elifozzdemiir

bence vermeyin. bu yastaki cocuklarda takinti durumu cok oluyor. ailesinin duzgunce anlatmasi lazim ki tasmali kediyi eve almalari zaten basli basina sorumsuzluk ve itici geldi. damat sizin kediniz siz de uzuleceksiniz bir sure sonra. baska kedi sahiplendirin buyuk kedinin onlarin evinde olamayacagini soyleyin kediler konusunda da cok bilgileri oldugunu sanmiyorum 2 3 gun bakip salacaklar gibi bi his olustu icimde

serapbersoy

Dışarıda sahiplenmeyi bekleyen birçok kedi varken sahipli tasmalı bir kediyi sorf bi çocuğun şımarıklı yüzünden vermeyin benve o kedinin psikolojisini nasıl etkiler bilemezsiniz size alışmıştır muhtemelen çok seviyorsa gelip sevsin ben olsam vermezdim kedş aynı kedş yani dışardakiyle ne farkı var

Siyammm

Evde durmak istemeyen kediyi zorla eve almanın anlamı yok . Küçükte olsa kız kendi istiyor diye kedinin özgürlüğünü kisitlayamaz. Ayrıca tahminimce aile kedi bakımı konusunda bilgi sahibi değil. Sahiplenceklerse başka kedi sahiplensinler çocuğun istekleri yüzünden eziyet edilmesin

Kuzucansu44

Annesiyle konuştum, daha önce kedi bakmadıklarını ama kedi bakımını bildiklerini söyledi. Zaten direkt güvenip hadi sizin olsun diyecek değilim. İleride kediyi bırakma durumu olmaz dedi, kız çok istekli, öyle kedi hırpalayan bir çocuk değil. Eve almayacaklar zaten bahçede de bakarız sorun olmaz dedi. Diğer durumları da konuşup bir karar vereceğim ama emin değilim. Yani iyi bir aile ama Damat'ı nasıl etkiler bilmiyorum. Yetimhanede
çocuk evlat edinen kişiyi araştıran görevli gibi hissettim kendimi şimdi

ecrinnurAslan

başkasına ait birşey izinsiz alınmaz bu hırsızlık olur başkasına ait olduğu zaten tasmasından anlaşılır hem çocuk istiyorsa başka kedi alsınlar yani birde evde durmaya zorlamanın hiç mi hiç anlamı yok bence verme girip başka kedi alsınlar çocuk o kediyi sevmişse sana gelip onu görebilir sonra bakmayıp sokağa atcaklar

ZehraBulutt

Hayır vermeyin, herkesin dediği gibi aile güven verici değil bir kere, tasmalı kediyi eve almak ne demek. Ayrıca evde kedi bakmadan kedi bakımı bilinmez, ben de bildiğimi sanıyordum bahçeden ilgilendiğimiz kedilerden, eve alınca bilmediğimi anladım. Zaten böyle aşırı hevesli, ben kediler hakkında çok bilgiliyim, asla geri getirme olmaz aaa ne biçim laf diyenlere kedi vermeyin genel olarak. En çok geri getirenler bunlar oluyor bizzat tecrübe ettim.

bemuers

kesinlikle vermemelisin bir eğitimci olarak söyleyebilirim ki istediği herşeye sahip olacağını zanneden küçük kızımız ileride bunun bilincinde olmayabilir

sforselin

Ama onlar kadar dikkatli olmak gerekiyor. Hatta bazen daha fazla. Çoğu insan, kedilerin tek başlarına sokakta bakımsız bir şekilde de güzel yaşayabileceklerine inanıyorlar. Bu yüzden vicdan azabı çekmeden kedilerini terk edebiliyorlar.
Sokakta yaşayacaksa tekrar sizin yanınıza gelmeye çalışabilir. Arabaların çok olduğu bir yol var mı aranızda? Oraları da çok bilmediği için diğer kedilerden zarar da görebilir. Pek emin olamadim ben de. Siz iyi bakamıyor olsanız, zorluyor olsa sizi tamam ama böyle bilemedim.

gulsundusmez

kısır mı kediniz değilse dışarda olmak ister.Diğer konu amaağğ benimmğğ çocuuğuum kedi istiyor amans akın sakın 3 5 10 30 gün sonra boku dert olur kumu tüyü hevesleri de geçer sonra amaağ benim ağğlerjim vaarğğ kediyi al derler hiiiç gerek yok vermeyin.

Alperen07

Tasmalı ve sahipli bir kediyi sırf çocuk istedi diye eve almak o çocuğun istediği herşeyi kimin olduğu önemli olmadan alabileceği algısını o çocuğa yerleştirmektir , çok seviyorsa kedileri sahiplenmeyi bekleyen milyon tane kedi var onlardan bir tanesini de gayet sevdirebilir ailesi . Benim arkadaşım iki ay önce evde baktığı kediyi evinden apartmanından kaybetti aramadığı yer kalmadı ilanlar verdi mahvoldu kız aklı çıktı ben de muhtemelen biri beğenip tasmasına bile bakmadan alıp onu evinde beslediğini düşünüyorum sonra yeni bir kedi sahiplendi sevgisinde hiçbir değişiklik yok aynı sevgi ilgiyi yeni kedisine gösteriyor demem o ki kedi seven her kediyi sevebilir

Zeynepalex

Kesinlikle verme kedini, o senin kedin.. yeri yatağı ile aşısıyla , herşeyi ile sen ilgileniyorsun olur mu öyle şey. Tasmalı kedi sahipli demek çocuk istiyor diye eve başkasının kedisi alınır mı ? Dengesizlik bence

Mehmetkr

Çocukların isteklerine göre hareket eden özellikle sırf çocukları kediyi istediği için tasmalı bir kediyi evine alacak kadar sorumsuz ve kılıbık ebeveynler önce çocuklarıyla ilgilenmeyi öğrenmeli bence ondan sonra bir hayvanın sorumluluğunu almalılar. Bu kişiler birgün çocukları kediden sıkıldığında kediyi atarlar. Size alıştıysa ve size bir zararı veya engeli olmadığı sürece sahiplendirmemek daha iyi bence zaten özgürce yaşıyor.