İç Parazit Hapı Sonrası Kusma?

eylulozel

3 yaşındaki kedime bugün caniverm iç parazit hapı ve dış parazit için ense damlası yapıldı. 4 saat sonra kedide halsizlik başladı daha sonra kustu. iç parazit hapından sonra daha önce hiç kusmamıştı. düzenli yaptırıyorduk normalde fakat pandemiden dolayı 5-6 ay geciktirdim ilk defa. Kusması paraziti olduğunu gösterir diyor internette? tekrar ilaç uygulanmasına gerek var mı? Kusmuğunda parazit görmedim. parazit hapı sonrası böyle bi şey yaşayan var mı

19 CEVAP

eylulozel

teşekkür ederim cevabınız icin merak ettiğim buydu. Ne yapsam bilemedim. Sadece 1 kere kustu kendine geldi şu anda baya iyi. Hala kaka yapmadı yapınca inceleyeceğim parazit var mı diye.

Ceyday

Bağırsaklarda İç parazit biriktiyse kusuyodur diye düşünüyorum birde geçimiş o yüzden olabilir

Tengu

4 saat sonra kusmuş kanına karışmıştır.
biz antibiyotik tedavisi görüyorduk antibiyotik şurubundan 2 saat sonra kustuğunda vete daha düşük dozda bi daha vereyim mi diye sorduğumda kanına karışmıştır çoktan vermeyin demişti.

Merve203

Merhaba, ben de bes alti ay ic paraziti geciktirmistim. Gecen hafta yaptirirken veterinerime sordum. Parazit olmaz degil mi diye. O da ilactan sonra belli olacak kusarsa ya da kakasinda parazit gorursen geri getirceksin dedi. Tekrar igne falan yapiliyormus kisa sureli tedavi anlayacaginiz. Siz takip edin eger kotulesirse mutlaka goturun veterinere. Yemek yiyor su iciyor mu ?

eylulozel

@Merve203 en iyisi ben yarın tekrar sorayım veterinere.

turancnsvn

Merhaba, kusma iç parazit tablet dolayısıyla olabilir. Ama şu ihtimal de var. Dış parazit damlası yalayabileceği veya patisiyle kaşırken ulaşıp daha sonra yalayabileceği şekilde yapıldıysa bu da sebep olabilir.

sforselin

Bizim 10 gün kadar sonra tekrarı yapılmıştı.

sforselin

İlk ilaçtan sonra kakasıyla atmıştı, kusma yaşamamıştık. İkincisini olduğu gün karma aşı da olduğu ve klinikten döndüğümüzde mamasını aşırı hızlı yediği için kusma sebebi parazit miydi bilmiyoruz. Kusmuğunda parazit yoktu, mamalar bütündü. O yüzden hangisi yüzünden kustuğunu bilmiyoruz. İkinci parazit tedavisine kakasında parazit gördüğümüz için gitmiştik.
Geçenlerde vakti geldiği için gittik. Parazit görmemiştik dışkısında. Kusma, halsizlik gibi bir sorun yaşamadık.

sforselin

İlkiyle tekrarı arasında dışkısında parazit yoktu. 9.-10. günler civarı tekrar denk geldik. İnternette yumurtaları çıkıyor falan diyorlardı. Hekimimiz de bazen tekrarlanması gerekebiliyor demişti.

sforselin

Kardeşim ince solucanımsı şeylerdi diyor. Çok uzun değillermiş ama.(Ben pirinç tanesine benziyorlardı diye hatırlıyorum.)
Modi'nin kardeşlerindekiler çok daha büyüklerdi ama. Baya dallı budaklı diyebileceğimiz parazitlerdi. Birkaç farklı parazit var. Anlayamayacağınızdan endişelenirseniz görsellerden bakabilirsiniz. (Mide bulandırıcı olabilir biraz.)

eylulozel

@sforselin çok teşekkürler. :(

eylulozel

böyle durumlarda ilacı tekrarlıyolar mı onu merak ediyorum aslında yaşayan varsa nasıl oluyor veti aradım takip edin normal dedi ama

eylulozel

teşekkürler cevabınız için. Ben de ilacın emildiğini düşünüyorum. Fakat kedim daha önceki iç parazit ilaçlarından sonra hiç böyle olmamıştı. Bu sefer halsizlik dengesiz yamuk yumuk yürüme kusma gibi şeyler oldu vücudunda parazit varsa onlar ölürken ortaya
Cıkan toksinlerin etkisiymiş bunlar sanırım. Kakasında da kusmukta da hiç parazit görmedim ama. Evham yapıyorum biraz paraziti mi vardı yani diye şimdi kustu diye.

eylulozel

@turancnsvn merhaba teşekkürler, dış parazit damlasını yaladığını düşünmüyorum sürülen şekilde tüyleri hala aynı şekilde havaya kalkık duruyor.

eylulozel

@sforselin sizde kusma mı olmuştu? Parazit görmüs müydünüz ne sebeple tekrarlanmıştı? Teşekkür ederim