Kuşumun Kanadı Mı Kırıldı

kerem23

Kuşumu bugün istemeyerek kafesi içindeyken düşürdüm.Sert bi düşüş oldu elime aldığımında bi kanadındaki tüyler yamulmuştu.Kanadı kırıldı mı incildi mi bilmiyorum o kanadını hep kaldırıp indiriyor sıkıntılı olan kanadını hareket ettiriyor.Uçamıyor uçmaya çalışırken düşüyordu ayağında kırık var mı bilmiyorum kafesindeki tünekleri kaldırdım ki düşmesin yatarken.Veterinere götürücem ama gitmem uzayabilir şimdilik ne yapayım?Kanatları kötü kapanıyor diğeri sağlam ama.

15 CEVAP

Tengu

gitmenizi uzatacak her neyse bundan önemli değildir diye düşünüyorum. kuşlar tırnakları derin kesilince bile acıdan ölebilir kanadı kırıldıysa 1. si acıdan ölme ihtimali çok yüksek 2. si yanlış kaynama ihitmali de var yarın ilk iş kuşlardan anlayan bir veterinere götürün

Bir an önce hayvanı veterinere götürmeniz lazım o bir can lütfen ertelemeyin canı çok yanıyor olabilir şu an

Tengu

https://www.petlebi.com/kus-urunleri/quik-kumlu-kus-tunegi-19cm-4-adet.html
bu zamanla aşınabilir materyali adi ama bu da iş görür

kerem23

Tünek önerisi için teşekkür ederim.Gece yanında kaldım şu an daha iyi biraz suskun veterinere götürücez birazdan,zaten tırnak kesimi için gidecektik.Kanadı incildi tahminimce çünkü kırıldığı zaman hareket bile ettiremeyecek şekilde oluyormuş.Veterinere gidelim bakalım tekrardan teşekkür ederim

Ozge00

Tırnaklarını niye kesiyorsunuz ki annem hiç kesmiyor, zararı da yok

Tengu

tırnakları belli bir uzunluğu geçerse tüneği kavramada bile zorluk çekiyor. kesilmesi gerekiyor tırnakları uzayıp ayaklarına batan kuşlar var. annenizin kuşunun tüneği sert materyaldense törpülüyordur.
kuşum bize geldiğinde yeni uçmayı öğrenmişti ve şu an 8.5 yaşında paşamın tırnaklarını uzadıkça keserim 2 ay kesmeyince tüneğinde rahat edemediğini açıkça görünüyor. ve artık yaşandığı için uçmak yerine pıt pıt yürümeyi tercih ediyor yürürken de uzun tırnak sıkıntı oluyor

Ozge00

Anladım. Bizimkinin Tırnakları hic uzun değil, normal. Oyle sorunlar da yaşamıyor. Her kus farkli oluyor demek ki.

kerem23

veterinere gittik röntgen çektiler ufak bi kırık varmış 10 güne kadar toparlarmış.İyileştrilten sonra da tırnak kesimine gidicez röntgen de şu şekilde https://imgyukle.com/i/5J71SP

sevvalyelen

Kuşların tırnakları kesilmediğinde ya da bir şekilde törpülenmediğinde tırnakla beraber canlı tabaka da uzuyor ve bu defa kesildiğinde ciddi kanama oluyor. Kesilmesi ya da törpülenmesi gerekiyor yani.

sevvalyelen

Çok geçmiş olsun, kanadı için veteriner mutlaka bir takviye mineral vermiştir ama yumurta kabuğunu bir süre sirkede bekleterek iyice temizleyip sonra kırarak vermeniz iyi olabilir.

Tengu

çok geçmiş olsun

Tengu

bi de kuşunuzun tırnaklarını uzun gördüm siyah tırnaklı olduğu için sizin derin kesme ihtimaliniz var veterinere gitmişken tırnaklarını da kestirin yada törpü işlevli tünekler var sizinki plastik onlardan almanızı tavsiye ederim

Tengu

ne demek. veterineriniz ne dedi kırık mıymış

kerem23

Bir de benim kuşum 8-9 kelime biliyordu şimdi çok suskun o tekrar konuşur mu acaba?
Bi de kırık iyi değil sargı da yapamadık yanlış kaynamaz değil mi 2-3 yer kendi kendine kaynar dedi ama güvenemiyorum

kerem23

Tırnak kesimi için zaten gidecektim 7 aylık kuşum kanadı biraz iyileşince gidicez.Yumurta veriyordum her zaman çok sever geldiğinden beri yiyor.Bi tane yem gibi bi çubukta var ondan da yiyor.Kafese tünek koymadım zeminde geziyor tırmanıyor tünekte gece dengeyi koruyamazsa düşmesin diye .Bana kızgın gibi hiç saldırgan değildir normalde severim gıdıklarım ama artık hep elimi ısırıyor susmayan kuş sabah beni uyandırıp kalk uçur beni diye bağıran kuş hiç sesi soluğu çıkmıyor üzülüyorum ama onun sağlıklı olması yeterli