Karın Yanından Kesilerek Kısırlaştırma

Busebakis

Merhaba 4 aylık dişi bir kedim var 2 ay sonra kisirlastirmayi düşünüyoruz ben şimdiden kendi aşıları için gittiğimiz veterinerimizle görüştüm ancak karnının yan tarafından kesik açıp yapıldığını ve 3 gün orda kalıp antibiyotik kullanacağını söyledi açıkçası internette araştırmalarımda böyle bir şey görmedim maksimum 1 gece sonra geri veriyor veterinerler. Bu şekilde ameliyat olmak ve 3 gün orda kalmak kedimizi çok strese sokar diye korkuyorum bu konu hakkında geçmiş bilgileriniz veya öneriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

8 CEVAP

Busebakis

Veteriner kızgınlığı hiç girmeden kısırlaştırmayı önerdi boşu boşuna kızgınlık yaşayıp strese girmemesi için bu da dişi kedilerde yaklaşık 6 aylıkken oluyormuş ama tabi durumuna bakarız kilosuna bakarız dedi açıkçası benim aklıma böyle olması yattı ama olur da girerse tabiki bitmesini bekleyeceğiz

Ysmnn

3 gün yoğun bakımda kalmak mı ? Tamam antibiyotik iğnesi gerekli olabilir ama 3 gün çok saçma bi süre bana göre . Ben önceki kedilerimi kısırlaştırdığımda ameliyat bittiğinde kendine gelmiş bi şekilde 2 saat içinde eve götürdüm . Anestezinin etkisinde olduğu için sarhoş gibi yürüyorlar sadece . Önceki 3 kedim 2 saat içinde teslim aldım . Ayık bi şekilde ve cinsleri de hassas bi cins olmasına rağmen . Scottish fold . Sadece 1 tanesini 1 gün kontrol etmek istediler . 3 gün saçmalık bence . 3. Günde zaten kedinin kendine gelmiş ve düzenli şekilde mamalarını yemeye başlıyor olması gerekiyor

Busebakis

İşte bana da saçma ve fazla geldi bu süre aslında aşılar ve ufak tefek hastalıkları için güvendiğimiz ve ilgili bir veteriner ancak kısırlaştırmak için başka veteriner araştıracağım sanırım Ankara'da veteriner tavsiyesi alabilirim

Ysmnn

Kedinin kızgınlık zamanı da belki 6. Ayda başlamayabilir. Siz gözlemlersiniz onu zaten . Kızgınlığa girdiklerinde hormonları değişiyor . Popolarını kaldırıyor her yere sürtünüyorlar ve acı çekiyormuş gibi davranıyor ve garip miyavlamaya başlıyorlar . Kendileri de ona ne olduğunun farkında olmuyorlar zaten . Kısırlaştırma ameliyatı için ayrıca kızgınlık döneminin geçmesini beklemeniz gerekiyor . Çünkü kızgınlık döneminde kısırlaştırma ameliyatları biraz riskli olabiliyor . Çünkü hayvan o dönemde kanı akışkan oluyor ve çok kan kaybediyorlar . Ayrıca veterinerin kedinizle alakalı gerekli kontrolleri yaptıktan sonra bu ameliyat için uygun olup olmadığını söylüyor. Kilosuna göre anestezi veriyorlar vb

bbeyzvv

kızgınlığa girmeden kısırlaştırmak doğru ama veterinerde kalmasın strese girer boşuna

sevvalyelen

Kızgınlığa girmeden kısırlaştırılmalı, tabii kısırlaştırmak isteniyorsa. Hayvanın boşuna acı çekmesi hoş değil. Klinikte bir gün kalabilir ama üç gün çok gereksiz. Geceden mamasını ve suyunu kaldırır sabah kliniğe bırakır akşam alırsınız normalde. Bir de karın yanından kısırlaştırmayı pek sevmiyorum, karından çok daha kolay bir işlem. Dişi kısırlaştırması biraz daha meşakkatli, güvendiğiniz bir yere götürün.

sforselin

3 gün kalması gereksiz demek biraz yanlış bence. O kliniğin prosedürü öyleyse onu uygulamak gerek. Gözetim altında tutmak istiyorlarsa vardır bi bildikleri.
Eğer siz durmasını istemezseniz de şartlarından memnun olduğunuz bir klinik arayışına girmelisiniz.
Gaz anestezi kullanan ve estetik dikiş yapan yerleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Bizim ameliyatımız çok kolay geçti bu sayede.

Busebakis

İşte umarım düzgün yapan bir yer bulabiliriz çünkü ikamet ettiğimiz yerde en güvenilir yorumlara sahip veteriner burasıydı diğer yerler hakkındaki yorumlar çok çok daha kötü arkadaşım kedisini yine bulunduğumuz semtte başka bir klinikte yaptırdı ancak kedinin uyanması 2 güne yakın sürdü o yüzden seçeneklerimiz bu semtte en azından daraldı diğer yerler nasıl yapıyor onu da hiç bilmiyorum çok tedirgin ediyor bu konu beni