Köpeğim Beslenmiyor

Mehmetkr

Dün bir köpek sahiplendik barınaktan. Eve getirip yerine götürdüğümuzde benim dershaneye yetişmek gerekiyordu suyunu koydum anneme ben gelene kadar idare etmesi için biraz yemek ayarlamasını söyledim. O da süt ısıtıp içine bir iki dilim ekmek atmış ve vermiş onları çok güzel bir şekilde yemiş akşam ben tavuk götürdüm yemesi için kokladı sonra tadına bile bakmadı gitti. bugün sabahda biraz yiyecek götürdüm yine yemedi az önce bir petshopa gittik beraber oradaki her mamayı önüne koydum hiçbirinin tadına bile bakmadı. Köpek kalıplı olsa acıkınca yer diyeceğim ama barınakta çok zayıf kalmış ve kilo alması gerekiyor bu köpek neden yemiyor? Ve ben nasıl yemesini sağlarım bilen var mı

38 CEVAP

Mehmetkr

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için akşam bir daha deniycem yine yemezse yarın da deniycem yarın da yemezse bir veterinere götüreceğim

Mehmetkr

Daha dün aldım ve dün gezdirmemem söylendi bugün sabah gezdirdim akşam da gezdircem bu arada barınaktan geldiği için çok kötü kokuyor birazdan yikasam olur mu sizce eğer hastaysa daha da kötü yapmasam mi

zibityus

yıkamayın bence kuru şampuan alın bir tane biberiyeli falan olanlar var güzel kokuyor onunla temizleyin. bi alışsın size ortama sonra yıkarsınız gerekirse. ıslak bezle de silebilirsiniz ama yıkanmak köpeği fazla stres olmasına sebep oalbilir.

AsenaTuncay

Zaten çok zayıf kalmış diye yazmışsınız :/ bende köpeğimi sahiplendiğimde dediğiniz gibiydi, maalesef yaşadıkları koşullar kötü olunca zor toparlanıyorlar. Belirtilenden ufaksa daha iyi bence en azından sağlam bir beslenmeyle ve belki bağışıklık güçlendirici takviyelerle daha sağlıklı olacaktır. Biraz zaman tanıyın ortama alışması için. Iyi bir kuru mama ek yaş mamayla toparlanır. Ben kuru mamaya alışık olmadığı için tavuk suyu kemik suyu kaynatıp ayrıca takviye yapıyorum. Mesela tek başına kuru mama yemiyor benimki, alışmamış çünkü, üstüne biraz yaş mama döküyorum o şekilde hepsini bitiriyor. Ayrıca zayıf hayvanın aç kalmasından yana değilim bağışıklığı zaten güçlü olmuyor bu seferde veterinerden çıkamıyorsun. İnşallah bir an önce iştahla yeme kısmına geçersiniz.

zibityus

neden dün çıkarmayın dediler barınaktakiler mi söyledi?

zibityus

asena hanım sizinki de yer 3 gün yemezse 4. gün yemeye başlar ve alışır. köpekler ayırt etmezler. benim bildiğim yaş mama da yeteri kadar besin yok, yani kuru mamayla karışık veriyorsanız yaş mamayı %10 oranında vermeniz gerekiyor. zayıf köpek de olsa bence 3 gün aç kalmak bir köpek için büyük problemler doğurmaz veterinerden çıkamama gibi zannetmiyorum pek, zaten 3 gün sonra iştahla yemeye başlayacak yani günlerce aç kalmayacak hayvan. 3 gün sabredin sonra tekrar bu problemi yaşamicaksınız sonrasında öğünlerine biraz daha fazla mama koyarsınız zaten.

AsenaTuncay

Sizin kadar katı olamıyoruz biz @zibityus. Duygusalız... siz belki olması gerekeni söylüyorsunuzdur belki ama ben 3 gün aç yatsa kafayı yerim. Ayrıca dediğiniz gibi damak tatları olmadığını hiç düşünmüyorum. Gerek evdeki hayvanlarım gerek bahçede baktıklarım maşallah yedikleri şeyi hemen ayırt ediyorlar. Öyle olsa kötü mamayı da ayırt edemezler eti tavuğu da. Misal asla sosis salam yemiyor ama tavuk et için çılgına dönüyorlar. Ya da yoğurt yemiyor ama kefiri seviyorlar. Bu nasıl oluyor peki?

zibityus

koku sayesinde ayırt ediyorlar. köpeklerin burnu insan burnunun 10 bin katı kadar dı sanırım daha iyi koku alıyor. katı değilim ben 3 gün aç yatınca köpeğin açlık hissetmediğini dolaşımda bir sorun olmadığını bağışıklık sisteminde bir sorun olmayacağını vücudunda da zihninde de bir sorun olmayacağını biliyorum sadece.

zibityus

@pelinky acıkmaz :)

zibityus

3 gün fazla bir süre değil. zaten iyi beslenmeyen bir köpek ve iyi antrenman yaptırılan bir köpek 3 gün aç kalmaz yüksek ihtimalle en fazla 1 2 gün sonra yemeye başlar. sağlık problemi yoksa ve günde en az 6 kilometre yol yapıyor ya da ideali 10 kilometre kadar yol yapıyorsa enerji almak için zaten koşa koşa yiyecektir.

zibityus

sizi anlıyorum sağlıksız bir köpek beslenmezse kötü olur diye düşünmeniz çok doğal fakat köpek yemiyorsa ihtiyaç duymuyordur ihtiyaç duyması için bolca enerji harcatılmalıdır bunun çözümü bu yani aslında sabah 10 kilometre öğlen 10 kilometre akşam 10 gezdirilse akşam o köpeğin %99 yiyeceğine eminim ama köpekle yaşayan kişi bunu yapacak mı sorun burada.

Mehmetkr

Dün yerine alışması için gezdirmemem söylendi barınak tarafından zaten saat 4 gibi gelmiştik eve o yüzden çok da uzun bir süre hareketsiz kalmış olmadı bugün de gezdirdim biraz az önce de bahçenin içinde baya koşturdum. Akşam biraz daha gezdircem yemeğinin önünde durmaması gerektiğini biliyordum ama zaten çok zayıf hem yemek de yemiyor diye düşünerek önünde bırakıyordum ama geri aldım disiplini baştan oturtmak gerek diye. Akşam tekrar önüne koyacağım mamayı umarım yer

zibityus

ummayın, nötr olun yese de yemese de nötr kalın sorun değil.

Mehmetkr

Bugün çiğnemek için olan kemiklerden aldım ama onu da ağzına bile almadı eğer tok olduğu için yemiyor olsaydı bu kemiği cignemesi için bir engel oluşturmazdı birazdan barinaktaki veterineri arayıp bu durumun normal olup olmadığını soracağım normal değil derse de bir veterinere gideceğiz artık teşekkürler yardımlarınız için

zibityus

her veterinere o kadar da güvenmeyin