Ne Yapmalıyım?

ilkim2410

Markete gittim ve dönerken tatlı bir köpek beni takip etmeye başladı. Eve geldim hala evin önünde duruyor. Sahibinin olmasından şüpheleniyorum sahibi yoksa bakarım evin hemen yan tarafında büyük bir yer var. Sizce ne yapmalıyım?

20 CEVAP

AsenaTuncay

Bu hayvanların sokakta çok mutlu yaşam alanları varmış gibi anlatmanız yok mu :) sanki ülkem harikalar diyarı, bir tarafta mamalar sular diğer tarafta eğer uslu bir köpek olursa kemikler... sokaktaki trafikten, ayyaşından, piskopatından, normal yürürken hayvanlara tekme atanından, tecavüz edeninden bir biz rahatsızız herhalde.

AsenaTuncay

Bir yere giderken yol kenarlarında çöp karıştıran hayvanları görmekten içimiz parçalanıyor bizim. O köpekler mi benim evimde baktığım yemek derdi olmayan oyunlar oynayan sevilen hastalandığında maaile üstüne titrenen köpeğimden daha mutlu olacak. Köpeğimiz bizden rahatsız olsa koşarak üstümüze atlayıp sevinç gösterilerinde bulunmaz. Siz balta girmemiş ormanlarda mı yaşıyorsunuz ben anlamadım gitti. Dediğiniz şartlarda insansız alanlarda, doğanın içinde, avlanma imkanlarıyla yaşamıyor bunlar.

Buketbayraktar

Sahipli bir köpekse kaybolmuş veya atılmışsa dışarıda çok zorlanır köpeğin özgürlüğü nedir sanki afrika ormanlarında yaşıyoruz. Sahipli olabileceğini düşünüyorsanız korumaya alıp sahibini aramaya çalışın bulunmazsa bakabilirsiniz tabi

Buketbayraktar

Yahu sahipli olabilir demiş evde büyümüş buna alışmış köpek sokakta özgür daha mutlu olur mu aklımı kaçırıcam.ne kadar hayvan telef oluyor böyle yavru alıp büyüyünce sokağa atılan. Sevilmeye alışmış yemeğin önüne gelmesine alışmış sokakta insanlar tekmeliyor diğer hayvanlar saldırabiliyor ay açıkladığım şeye bak ne diyim ki sanki vahşi doğada yaşayan hayvanı eve kapatmaktan bahsediyoruz

zibityus

köpeği bi yere kapatmamalısınız, özgürlüğünü elinden almamalısınız. besleyecekseniz de köpek için hazırladığınız yemeği köpeğin görmeyeceği ama kokusunu alabileceği bi yere o görmeden bırakmalısınız bu da köpeğin bulunduğu noktadan 200 metre uzaklıktaki her hangi bir yer olabilir. işin doğrusu budur. köpek kokuyu takip eder avını bulur ve avlanır bu sayede.

Mehmetkr

Büyük ırk bir kopekse ve mahallenizdeki insanlar hayvanlara özen gösteriyorsa sizinle birlikte yaşamasına veya sahiplenmenize gerek yok tabi ki onu besleyebilirsiniz tarayıp tırnak bakımını yapabilirsiniz ama belli bir alanda kalmasına ve gezdirilmesine gerek yok siz onu disari salın istediği gibi dolaşsın gezsin sonra sizin yanınıza dönsün bence en iyisi bu olur. Size alıştırmak için bir haftalığına sizinle kalıp sizin yerinize alisirsa zaten geri gelecektir

zibityus

@buketbayraktar ah be buket afrika ormanlarına düşesin buket. köpeklerin sokakta yaşaması köpeği mutsuz etmez tam tersi insan manipülasyonuna istismarına uğramayacağı için çok daha huzurlu hayatı olur ve evet özgür olmuş olur.

Zeynepulku

kayıp ilanı açıp instagramda ve petlebiye varsa facebook atin ilk basta. Ve evimizin yanindaki yerde bakabilirsiniz sahibi bulunana dek bulamazsanız hayırlı olsun :)

ilkim2410

Büyük yer dediğim açık alan bazı kişiler köpeklerini orada gezdiriyorlar.

zibityus

açık alansa köpek zaten isterse orada kalır siz ne yapacaksınız anlamadım

zibityus

ah bu köpekleri evde çok mutluymuş gibi göstermeniz yok mu saygısızlık yapanı taciz edeni istismar edeniz ben bile biri bana sarılınca rahatsız oluyorum bir köpek kim bilir ne kdar mutsuz oluyordur. ekstra köpekler sürü hayvanı olduğu için sürününde bir yöneticisi olmak zorunda olduğu için köpeklerin omzuna istemeden bilmeden ne kadar çok sorumluluk yüklediğimizi ne kadar stres altında bıraktığımızı anlasan keşke sen de benim gibi. yönetici köpek sorumluluklarını yerine getirmekle bizi yönetmekle uğraşmak zorunda kalmalarının ne kadar kötü olduğunu bunun yerine sokakta 1 gün özgür yaşayıp ölmesinin bile o köpek için daha iyi olacağını bilsen keşke benim gibi

zibityus

sizin içinizin parçalanması köpeğin mutsuz olduğunu göstermez. köpek için evde kuru mama yemekle çöp yemenin bi farkı yok köpek için veterinere gitmenin bir mutlu eden tarafı yok tam tersi mutsuz eden tarafı var. köpeği anlıyor musunuz hayır köpeğin dilini biliyor musunuz hayır, şimdi kendinizi yerine koyun anlaşılmadığınız dilinizi bilmeyen hayır dediğinizde durmayan söylediklerinizi umursamayan canlılarla aynı evde bir ömür geçirmek zorunda olmanız iyi bir şey mi? bu arada köpeğin dilini öğrenebilirsiniz ve onunla köpekmiş gibi anlaşabilirsiniz onu doğru anlarsınız ve yönetici sorumluluğunu alırsınız sonra ben de sokakta yaşayacağına sizle yaşasın derim.

zibityus

evde yaşayan köpeklerinde yemek derdi var, hiçbir köpek tamam mamayı aldılar ben aç kalmam diyemez öz farkındalığı yoktur etrafındakilerinde farkında olamaz. her sabah bu sürüyü nasıl doyuracam diyerek uyanıyor köpek arkadaşınız, beslenme kaynağını siz yönetmeyi bilmediğiniz için köpek yönetiyor ve sürüyü doyurma görevi aslında köpeğe düşüyor. etrafınızdaki köpekleri dikkatle incelergözlemlerseniz sokakta yaşayan köpeklerin çok daha sakin ve saygılı dengeli olduğunu ama evde yaşayanların genelinin çok hareketli ve dengesiz ve saygısız olduğunu görürsünüz

zibityus

geceleri sizin teslimiyet sesi çıkarmanızı bekliyor çünkü sizi doyuramadı size yetecek kadar av bulamadı ya da yemek toplayamadı gün içinde bu yüzden açsınız zannediyor. siz uyuyana kadar rahat edemiyor

Mehmetkr

Asena hanım ben zaten eğer mahallenizde hayvanlar seviliyorsa dedim. Genellikle çoğu mahallede hoş karşılanmasalarda bazı mahallerde aynen dediğiniz gibi oluyor