Dogal-Saglikli-Ekonomik Beslemenin Yolunu Buldum

bidiboom

Arkadaslar selam, kedilerime N&D veriyordum, fakat her almada pahalaninca mecburen tavuga gecmek zorunda kaldim, sonra asagidaki menuyu (veterinerimizin onayiyla) uygulamaya basladim ve bir sey farkettim: kedilerim tuy dokmez oldu (makul seviyede, cok az), tuyleri guclendi, daha parlaklasti ve bol bol oyun oynayasilari gelir oldu!.. size de bilgi vermek istedim, belki birinin isine yarar..

  1. Bir butun tavuk (BIMdeki yaklasik 2kiloluklardan alip 1 saat duduklude hasliyorum, suyunu suzuyorum, tum kemiklerini iyice siyirip ayikliyorum, dikkat: boyun bolgesinde ok gibi kucucuk kemikler oluyor, onlari da temizlemek lazim, bir de cok sert gogus kikirdagini da atiyorum, kemikler ve bu kikirdak haric tum etini, derisini, yumusamis kikirdaklarini, ic organlarini, ne varsa hepsini ditiyorum) .. net agirlik yaklasik 1-1,2kg oluyor

  2. 500gr sardalya (balik yaglarindan gayet zengin ve ucuz balik), bunu da bir tencerede 20 dakika kadar hasliyorum, suyunu suzuyorum, kilcigini ayikliyorum, kalan eti, basi, kuyrugu, hepsini ditiyorum.. net agirlik yaklasik 350gr

  3. 500gr tavuk cigeri, bunu da bir tencerede bir saat hasliyorum, suyunu suzup bunu da ditiyorum.. net agirlik yaklasik 350gr

  4. 250gr tavuk yuregi, bunu da bir tencerede 1.5-2 saat kadar hasliyorum, en sert kas eti yurek, bunu da suzup bicakla keserek yarim, hatta dortte bir nohut kadar ufak parcalara ayiriyorum.. net agirlik yaklasik 150-160gr

Bu etlerin hepsini derin bir kapta karistirip harmanliyorum, bu mama oluyor.. haslama sularini da ayrica kavanozlara koyuyorum (tavuk ayri, balik-ciger-yurek suyu ayri), verdigim olcu de şoyle:

Sabah-aksam 55er gr mama (ogluma 30, kizima 25er gr)
Oglen-gece 5 corba kasigi tavuk suyu+1 corba kasigi balik-ciger-yurek suyu ve 5er gr mamadan (kiz sade suyu iciyor ama oglan dibinde mama gormezse birakiyor, mama ilavesi o yuzden)

32 CEVAP

Zeynepulku

Düşük sıcaklıkta hava yavaş pişince vitamin içinde kalıyor haşlayınca suya gidiyor. Hatta buharda pişirme yöntemi daha iyi. Ben kaynaklarda boyle gördüm acikcasi.

Ozge00

Evet buhar yöntemi en uygunu bence. Diğer pişirme şekillerinde etin değerleri düşüyor. İnternette detayli tablolar var bakabilirsiniz arzu edersiniz

sforselin

Et miktarı organlardan çok daha fazla olmalı. Ciğer için 3/1 oran çok fazla bence. Balık miktarının da fazla olduğunu düşünüyorum ben. Yürek miktarı da ciğerden fazla oluyor benim bulduğum tariflerde. Çiğ beslenme tariflerini az pişmiş şekilde yapabilirsiniz. O zaman dediğiniz gibi daha küçük farklar olur. İlerleyen zamanlarda bütçe artarsa takviyeler de eklenir.

-Ben kemirgenlerin kalbi taurin açısından daha zengin diye hatırlıyorum. Tavuk, hindi vb. de doğal avları değil zaten.

Ozge00

Bu tarz besleme için vitaminler varmis, birkaç yabancı YouTube videosunda gördüm. Mamalara eklenen vitaminler var mesela, hepsini etten alabiliyor mudur acaba? Oyle olsa vitamin eklemesi yapmazlardi diye düşünüyorum.
Çok bilgi isteyen bir iş bence :(

Zeynepulku

İşlem gördüğü için bir çok şey yok oluyor. Taurin b12 lizim curcumin omega3-6 gibi eklemeler yapmak şart. Taurin normal insanların kullandıklarını alin 50-60 lira baya idare eder.

Zeynepulku

Çiğ beslenmeyi pisirerkte uygulasa yine ek takviye gerekli. Birde çiğ beslenmede gunlun 150 gram normal bir kedi icin aysa 4,5 kg et gidiyor. Kırmızı et daha vitamini Boo bir eT bu arada çoğunluk kırmızı et derseniz daha besleyici olur. Kediler sandığımız gibi doğal yaşamlarında beyaz et ağırlıklı beslenmezler. Kırmızı eti daha çok tüketirler -fare sican-

Zeynepulku

Aklıma gelmişken et yerine gecen sakakatlarida söyleyeyim size beyin işkembe akciğer yürek taşlık dil soluk borusu soluk borusunu pişirerek vermek uygun mu bilemiyorum :/ çiğ beslenmede kas eti miktarının sadece %20si bu tarz skakatlar olması gerekli %80lik kısım et olmalı

Milahs

Ne kadar süredir bu şekilde besliyorsunuz acaba? Ara ara ben de et, tavuk haşlayıp sularıyla beraber veriyorum kedime, bazen içerisine haşlanmış patates de atıyorum çok az miktarda ancak böyle bir düzene de geçesim var. Gelişmelerden tekrar haberdar edebilir misiniz?

bidiboom

Gulsundusmez : Bu bilgi onemli, cok tesekkur ederim, aslinda ben de uzun sure buzdolabinda tutmamak icin bir 500gr kadarini asagida tutup 4-5 gunde bitiriyordum, sonra derin dondurucudan bir parti daha indiriyordum, bi de mamayi sulu sulu yas mama gibi tutmuyorum, suyu iyice suzuluyor oyle kutuluyorum.. ama demek ki daha kucuk partilere bolmem lazim.. bunun icin tesekkurler oyle yapalim insallah..

Milahs : Kuru mamadan gecisimiz yaklasik Eylul basindan beri, ancak onceleri sadece tavuk veriyordum, sonra okudukca cesitli kaynaklara ihtiyaci oldugunu gordum, o yuzden bu kombinasyon iyi olur diye cesitlendirdim, veterinerimize danisinca o da uygun buldu, boylece taurin, A vitamini, balik yaglari gibi zengin bir besin ortaya cikti.. bi de dis sagligi bozulmasin diye mamalarini olabildigince kuru veriyorum, etlerin suyunu da ayrica su gibi icip hemen yutabilecegi sekilde ayrica veriyorum, yani bu "umut eden" bir bakis, dis sagligini mutlaka korur diyemem, ama hic degilse yas mama gibi agzinin dislerinin her tarafina yayilip yapisip kalmiyor.. insallah yani!.. sebze-tahil hic vermiyorum, cunku kedinin dogasinda yok, mesela cok insan A vitamini alsin diye havuc veriyor, ben de uyup vermistim birkac sefer, fakat ciddi kaynaklarda sunu okudum(aklimda kaldigi kadariyla): havuctaki karoteni insan bunyesi A vitaminine cevirebilir, ancak kedi bunyesi ceviremez, o yuzden havuctan o yonde faydalanamaz.. yani iste havuz patates gibi seylerden bir miktar kalori aliyor herhalde ama gercek anlamda besin alamiyor diye biliyorum, o yuzden de aman dogal beslenmesi neyse orada kalayim diye bakiyorum neme lazim..

bidiboom

Bir de aman kafa karistirmiyim, bir aylik mama derken 1 kedi icin yaklasik bir aylik, toraman bir kedi daha hizli, ufak bir kedi daha yavas ta tuketebilir yani.. bende iki kedi var mesela hizli tuketiyoruz..

bihtercik

çok tehlikeli bi öneri olmuş umarım görüp bende uygulayayım diyen olmaz.

bidiboom

Bihtercik : Neden tehlikeli buldunuz acaba? :/ Bilirsek ciddi bir sorun varsa arastiralim duzeltelim..

bidiboom

Kerevit: Evet iyi fikir, sizin "iki kasik" olcunuzu okudugumda ben de boyle yapayim dedim, cogunu derin dondurucuya koyup gunluk ogun kadarini indiririm asagi insallah ben de oyle yapayim.. fikir icin tesekkur ederim:)

Zeynepulku : İki seye takildim, firinda et sertlesmiyor mu ve bazi proteinlerin en cok firinlama yonteminde bozulduguna dair bir tablo gormustum.. ikilemde kaldim acikcasi:/

Sforselin : Aslinda kus yurekleri yuksek taurin iceriyor diye biliyorum, hindi tavuk vs, fakat isil islem taurini bozuyor, veterinerimize bir sorup olmazsa yuregi cig versem.. bir de bu mamayi dengeli bulmamissiniz, peki dengelisi sizce nasil?.. yalniz zengin isi bir cozum uretemem, yani ust grup pahali mamalardan ya da ayrica satilan protein, vitamin, mineral desteklerinden almak gibi yolda ilerleyemem..

NSukun

İcerisine bir çay kaşığı zerdecal yarım çay kaşığı karabiber koymanızı tavsiye ederim haslarken ciğerin içine atabilirsiniz mesela kış geliyor bağışıklık güçlendirici

bidiboom

Atkadaslar cok tesekkur ederim Allah hepinizden razi olsun, cok fikirler geliyor buradan, hep haklisiniz aslinda da is donup dolasip ekonomik boyuta dayaniyor, yoksa ben epeydir kendimi zorlayip gene de N&D veriyordum.. bu arada veterinerimiz, ki 25 yillik gecmisimiz var ve ondan hic mama almadim, satiyorsa bile almayacagimi da bilir, cok ta sefkatli vicdanlidir sokak kedilerine cok bakmisligi vardir, yani ticari kaygilarla konusan bir tip degil, o hep en kaliteli mama grubunda kalmaktan yana oldu ve N&Dyi en basa koydu, Matisse'e bile gecmek istedigimde kotulerin iyisidir onermem dedi, diger piyasa mamalarinin zaten aktif olarak uzun vadede sagliga zarar verdigini soyler hep, o bile onayladi yani, ama artik ocagima incir dikilince butce zoruyla, mesela cigeri 250gr katiyordum, 500 yapabilir miyim diye sorunca yapabilirsiniz sorun olusturmaz dedi.. yani aslinda bence de hayvan mesela bir adet tavugu yese icindeki ciger ve yurek ne kadar ki?.. ama 1) pisiriyorum oradan besin degeri kaybi var 2) maliyet! :( .. bu arada evet buharda pisirip kemikleri ve kikirdaklari ayrica bir daha iyice hasliyim, suyunu oyle cikarayim insallah, bu super bir fikir oldu.. tekrar tesekkurler, faydali olayim derken asil siz bize faydali oldunuz:))