Dogal-Saglikli-Ekonomik Beslemenin Yolunu Buldum

bidiboom

Arkadaslar selam, kedilerime N&D veriyordum, fakat her almada pahalaninca mecburen tavuga gecmek zorunda kaldim, sonra asagidaki menuyu (veterinerimizin onayiyla) uygulamaya basladim ve bir sey farkettim: kedilerim tuy dokmez oldu (makul seviyede, cok az), tuyleri guclendi, daha parlaklasti ve bol bol oyun oynayasilari gelir oldu!.. size de bilgi vermek istedim, belki birinin isine yarar..

  1. Bir butun tavuk (BIMdeki yaklasik 2kiloluklardan alip 1 saat duduklude hasliyorum, suyunu suzuyorum, tum kemiklerini iyice siyirip ayikliyorum, dikkat: boyun bolgesinde ok gibi kucucuk kemikler oluyor, onlari da temizlemek lazim, bir de cok sert gogus kikirdagini da atiyorum, kemikler ve bu kikirdak haric tum etini, derisini, yumusamis kikirdaklarini, ic organlarini, ne varsa hepsini ditiyorum) .. net agirlik yaklasik 1-1,2kg oluyor

  2. 500gr sardalya (balik yaglarindan gayet zengin ve ucuz balik), bunu da bir tencerede 20 dakika kadar hasliyorum, suyunu suzuyorum, kilcigini ayikliyorum, kalan eti, basi, kuyrugu, hepsini ditiyorum.. net agirlik yaklasik 350gr

  3. 500gr tavuk cigeri, bunu da bir tencerede bir saat hasliyorum, suyunu suzup bunu da ditiyorum.. net agirlik yaklasik 350gr

  4. 250gr tavuk yuregi, bunu da bir tencerede 1.5-2 saat kadar hasliyorum, en sert kas eti yurek, bunu da suzup bicakla keserek yarim, hatta dortte bir nohut kadar ufak parcalara ayiriyorum.. net agirlik yaklasik 150-160gr

Bu etlerin hepsini derin bir kapta karistirip harmanliyorum, bu mama oluyor.. haslama sularini da ayrica kavanozlara koyuyorum (tavuk ayri, balik-ciger-yurek suyu ayri), verdigim olcu de şoyle:

Sabah-aksam 55er gr mama (ogluma 30, kizima 25er gr)
Oglen-gece 5 corba kasigi tavuk suyu+1 corba kasigi balik-ciger-yurek suyu ve 5er gr mamadan (kiz sade suyu iciyor ama oglan dibinde mama gormezse birakiyor, mama ilavesi o yuzden)

32 CEVAP

bidiboom

Oranlarla oynama konusunu veterinerimizle bi konusucam insallah.. et sakatattan fazla olmaliysa eccuk daha paraya kiyabilirim zaar:/ .. ben de iyice ustten sıkıp alttan yalayan biseye donustum://

bidiboom

Arkadaslar son guncelleme asagida, veteriner benden daha saglikli bir bilgi kaynagi, o yuzden belki bilmek istersiniz diye paylasiyorum, oneriler ve sorulara veterinerimizin paylasimi soyle:

  1. Daima en kaliteli mamayi tercih ederiz, ancak butce sorunu varsa piyasadaki daha alt kalite mamalardansa evde pisirilen mama daha iyidir, bu sekilde sorun olmadan 16-17 yil yasayan ev hayvanlari var..

  2. (İdrar cikisinin artisi ve tuy dokulmesinin iyice azalmasi icin) Bunlar ev mamasinda dogaldir, bir miktar tuy dokumu azalir, idrar cikisi artar, ev mamasindan kaynakli normal seyir bu.. idrar cikisindaki artis yas mamadaki sodyum miktarinin daha yuksek olmasindan kaynakli, bu seviyede sodyum kedilerde insanlardaki gibi tansiyon yapmiyor, ancak ileride bobrek sorunu olabiliyor; normal, direncli bir kedide hicbir sorun olmaz ancak direncsiz bir kediyse ileride ortaya cikabilir..

  3. (Pisirme yontemi ve besin degerini koruma icin) Et ve sakatat buharda pek pismiyor, dolayisiyla parazit transferine ortam olusuyor, cig-az pismis-buharda boyle bir risk var, haslama daha risksiz bir yontem..

  4. (Mamaya ilave katki ve mamadaki et/sakatat cesitlerinin orani icin) İlave olarak baska bir seye gerek yok, sebze zaten kedilerde etkisiz kaliyor, sebzeyi zaten onermiyorum..
    En kaliteli mama grubundan mama alamayacaksaniz, bu mama gayet uygun, katilan cesitlerin oranlarinda sorun yok, piyasadaki mamalardan net bir sekilde daha saglikli.. yani tercih siramalasi:

  1. N&D ve benzeri en ust grup kuru mama

  2. Bu olculerle yapilmis ev mamasi

  3. Piyasadaki diger orta/alt kademe mamalar (buna Matisse'i de dahil etmisti daha once)